Za 100 dni Festiwal Książki
26 lut 2019 12:11

„Polonez grany dźwiękiem słów” - rozbrzmiewa między stronami ulubionych i cenionych książek polskich pisarzy. W kontekście zbliżającego się 4. Festiwalu Książki Opole 2019 słowa Stanisława Wyspiańskiego nabierają nowego znaczenia. Opolskie święto książki już za 100 dni! W dniach 7-9.06.br. będą miały miejsce targi książki, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i liczne czytelnicze atrakcje.

W drugi weekend czerwca Opole będzie gościć pisarzy, osoby związane z kulturą i muzyków. Na targach książki, w których udział biorą największe polskie wydawnictwa, zostaną zaprezentowane nowości i premiery książkowe. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Wolności i jak w latach poprzednich zielony park zamieni się w piękne Miasteczko Literackie. „Scena stoi w miejscu, gdzie tak naprawdę kręciłem się przez połowę życia. Tu są ławki, na których siadywałem, wcale nie piłem piwa, nie paliłem papierosów i nie spędzałem tutaj licznych wieczorów na mieście, no ale teraz robi zdecydowanie lepsze wrażenie, kiedy ta atmosfera książkowa opanowała ten nasz opolski świat” – mówił Remigiusz Mróz podczas zeszłorocznej edycji festiwalu.

Festiwal doczekał się już czwartej edycji i od 2016 roku pokazuje opolanom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Łącznie we wszystkich edycjach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce ok. 150 spotkań autorskich i do Opola przyjechało ok. 250 wydawnictw. „Można powiedzieć, iż Opole to stolica polskiej książki, dlatego że za każdym razem, a byłem już kilka razy w Opolu jako autor na spotkaniach autorskich, to były rewelacyjne spotkania, najlepsze z możliwych. Naprawdę wielki szacunek” – wspominał Maciej Orłoś podczas drugiej edycji wydarzenia.

Organizatorzy prowadzą obecnie rozmowy z autorami i robią wszystko, aby festiwalowy program był ciekawy i oryginalny. Nie zapominają o muzycznym akcencie, dlatego codziennie będą się odbywać koncerty na scenie festiwalowej w Miasteczku Literackim. „Zapraszamy do współpracy instytucje i firmy, które chciałyby się zaangażować w tegoroczną organizację wydarzenia” – zachęca Natalia Ciecióra, organizator wydarzenia. „Targi książki cieszą się również dużym zainteresowaniem, 70 proc. miejsc wystawienniczych jest już zarezerwowanych, zainteresowane wydawnictwa zapraszamy do bezpośredniego kontaktu” – mówi Judyta Gralka, która przy Festiwalu Książki koordynuje kontakt z wydawnictwami.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, pomysłodawcą i inicjatorem drukarnia Opolgraf. Wydarzenie wspiera miasto Opole, a głównym partnerem Fundacji Fabryka Inspiracji PL jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Organizację targów książki wspiera również Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu.

Opracowano na podstawie informacji organizatorów

cript>