Otwarcie największej na świecie fabryki celulozy
27 lut 2019 12:00

14 lutego miała miejsce uroczysta inauguracja nowej celulozowni SCA w szwedzkim Ostrand. Grupa SCA zainwestowała 7,8 mld koron szwedzkich (736 mln euro) w celu podwojenia zdolności produkcyjnych zakładu. Po 3 latach prac stał się on największym na świecie producentem celulozy bielonej siarczanowej.

Dostawy celulozy powinny się rozpocząć w czerwcu br., a do 1 listopada 2019 zakład, zatrudniający 385 pracowników, będzie w 100 proc. operacyjny i będzie mógł wytwarzać rocznie 900 000 ton celulozy NBSK (Northern Bleached Softwood Kraft - celulozy bielonej siarczanowej z północnego drewna iglastego). Dzięki temu SCA będzie mógł zaspokajać rosnący popyt na celulozę NBSK na rynku światowym (1,5-2 proc. wzrostu rocznie), głównie w segmentach chusteczek higienicznych i opakowań.

Zakład został wyposażony w najnowsze technologie pozwalające na zminimalizowanie emisji do atmosfery i do wody. Generuje on także nadwyżki energii, które będą sprzedawane w formie „zielonej” elektryczności i ogrzewania miejskiego.

„Uczestnictwo w tego rodzaju projekcie było fantastyczne – poinformowała w komunikacie Ingela Ekebro, dyrektor projektu. - Ukończyliśmy nową fabrykę w terminie i w ramach budżetu. Przede wszystkim zaś udało się zrealizować projekt bez poważnych wypadków.”

Podczas uroczystej inauguracji obecny był król Szwecji Karol XVI Gustaw i ponad 300 zaproszonych gości.

„Lasy i produkty przemysłu leśnego w znaczącym stopniu przyczyniają się do dobrobytu Szwecji – stwierdził król Karol XVI Gustaw w czasie inauguracji. - Jednakże las nie tylko zmienił historię Szwecji: dostarcza on również surowców dla naszej przyszłości w formie zielonej elektryczności oraz biopaliw.”

W roku 2018 grupa SCA zatrudniała 4000 osób, a jej wartość sprzedaży osiągnęła blisko 18,8 mld koron szwedzkich (1,8 mld euro).

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>