Plotery Océ Arizona dla branży wnętrzarskiej
6 mar 2019 15:17

Potrzeba zamanifestowania siebie, „swojego wnętrza”, realizowana jest poprzez ubiór, fryzurę, makijaż, ale także poprzez przedmioty, którymi ludzie się otaczają oraz aranżację przestrzeni, w których funkcjonują.

Trudno jest w dobie produkcji seryjnej uzyskać ten poziom indywidualizacji, który jest marzeniem niejednego konsumenta. Alternatywą pozostaje oczywiście produkcja rzemieślnicza, realizowana w małych zakładach na indywidualne zamówienie, ale na to większości nabywców po prostu nie stać.

Sposobem na zwiększenie indywidualizacji przedmiotów z powodzeniem może być druk cyfrowy. Dzięki współczesnym technologiom niemal nie istnieją powierzchnie, na których nie dałoby się nanieść wzoru czy deseniu. Dodatkowo zoptymalizowany kosztowo druk cyfrowy pozwala na tworzenie indywidualnych projektów dla jednostkowych klientów.

Technologię druku cyfrowego wykorzystują m.in. plotery drukujące serii Océ Arizona. Zastosowana w nich architektura stołu płaskiego stanowi najbardziej uniwersalną platformę do druku wielkoformatowego. Można dzięki niej drukować bezpośrednio na niestandardowych nośnikach o różnych kształtach i właściwościach, m.in. na płótnie, drewnie, powierzchniach ceramicznych czy szkle. Urządzenia pozwalają na nakładanie kilku warstw atramentu w celu uzyskania zadruku wysokiej gęstości lub do wydruków z efektem tekstury takich jak np. okładziny ścienne. Wydajny stół produkcyjny zapewnia niezawodność podczas drukowania na giętkich i sztywnych mediach, a nowy system utrwalania UV redukuje temperaturę powierzchni podłoża przy zadruku nawet najcieńszych, najbardziej wrażliwych nośników.

Technologia cyfrowego druku na płaskim stole umożliwia zadruk dowolnego materiału o grubości do 5 cm – mówi Rafał Osiekowicz, competence team manager w firmie Canon. – Solidna konstrukcja stołu pozwala położyć na nim materiały o wadze do 34 kg/m2, czyli ponad 100 kg na całą powierzchnię stołu. Urządzenie posiada także funkcję cyfrowego kładzenia lakieru wybiórczo lub na całej powierzchni zadrukowywanego pola”.

W rezultacie indywidualne wzory można nanosić nie tylko na tapety czy tkaniny, ale także na elementy mebli – np. fronty szaf i szafek – kafle ścienne i podłogowe czy różnego rodzaju blaty i powierzchnie szklane. To zaś otwiera zarówno przed architektami wnętrz, jak i indywidualnymi konsumentami przestrzenie do tworzenia jeszcze bardziej niezwykłych i zindywidualizowanych projektów, dostawcom usług druku pozwala zaś rozszerzyć zakres swoich świadczeń.

Dziś nie trzeba specjalnych umiejętności, aby personalizować produkty – mówi Tomasz Miękus, product business developer w firmie Canon. – Technologia wielkoformatowego druku Canon umożliwia przygotowanie inspirujących, własnych grafik w przestrzeniach wewnętrznych i zewnętrznych.”

Technologia druku Océ, bazująca na ploterach płaskich serii Arizona, pozwala branży meblarskiej, ale także szerzej – branży wnętrzarskiej – na dowolną realizację wizji danego mebla. Na stole możemy położyć elementy drzwi, elementy szklane, kafle ceramiczne, tkaniny, tapety i nanieść na nie dowolnie zaprojektowany deseń” – wtóruje mu Rafał Osiekowicz.

Dzięki bezpośredniemu zadrukowi na ploterze Océ Arizona możemy w prosty i łatwy sposób przekształcić zwykły produkt w spersonalizowany gadżet. Dodatkowo przy niewielkim zużyciu atramentu otrzymujemy przewidywalne koszty eksploatacji finalnego wyrobu przy zachowaniu najwyższej jakości” – dodaje Piotr Malicki, key account manager w firmie Canon.

Eksperci Smithers Pira przewidują, że wartość sektora druku przemysłowego dzięki wykorzystaniu druku w branży wnętrzarskiej do 2020 r. wyniesie 107 mld USD. W 2024 r. zaś rynek druku cyfrowego osiągnie 225 proc. swojej wartości z roku 2013, kiedy to wynosiła ona 120,9 mld USD (Global industry is upbeat for future - Globalna branża z nadzieją patrzy w przyszłość, „Print Week”, 2015. W 2015 r. tylko w Europie sprzedaż samego wyposażenia domów i mieszkań warta była 39 mld USD (Allied Market Research, 2015). Z kolei FESPA i InfoTrends uznały światowy rynek tekstyliów ozdobnych, wart 165 mld USD, za najbardziej obiecujący segment branży druku wielkoformatowego, wraz z wartym 21,2 mld USD rynkiem laminatów dekoracyjnych i 26-miliardowym rynkiem okładzin ściennych.

Inwestując w tego typu technologie można w ciągu najbliższych lat liczyć na duży sukces i spore zyski. Kto więc powinien być zainteresowany rozwiązaniami z serii Océ Arizona? Z jednej strony szeroko rozumiana branża meblarska, która dzięki temu rozwiązaniu będzie mogła realizować w oparciu o własne produkty spersonalizowane projekty dla swoich klientów, z drugiej strony firmy zajmujące się projektowaniem wystroju wnętrz, które inwestując w taką maszynę poszerzą zakres swoich możliwości. Plotery te mogą także zainteresować firmy wykończeniowe, dla których świadczenie tego typu usług może być atrakcyjnym „wabikiem” na klientów. Wreszcie oczywiście nie można zapominać o samych drukarniach, które jako podwykonawcy mogą poszerzyć portfolio swych usług o druk na powierzchniach niestandardowych i stać się partnerem dla firm z każdej z ww. branż.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>