„Internal Design” z drukarkami Mutoh
15 mar 2019 15:37

21 marca odbędą się tematyczne Dni Otwarte poświęcone produkcji dekoracji wewnętrznych (internal design) z wykorzystaniem materiałów i technologii druku wielkoformatowego.

Na kilkunastu urządzeniach do druku wielkoformatowego, w tym 8 drukarkach japońskiej marki Mutoh, zostaną zaprezentowane możliwości cyfrowego druku dekoracji.

„Pokażemy maszyny do druku wielkoformatowego reprezentujące 3 technologie druku: bezpośrednio na tkaninach naturalnych i sztucznych, na materiałach sztywnych takich jak kamień, szkło, drewno oraz na mediach elastycznych: tapetach, foliach, płótnach, papierach” - mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe.

Zostanie zaprezentowana kompletna technologia druku bezpośredniego na tkaninach naturalnych i sztucznych, czyli drukarka Mutoh ValueJet 1938 TX z unikalnymi atramentami polimerowymi.

UltraVision Textile to nowatorskie atramenty do druku bezpośredniego na różnych materiałach takich jak bawełna, poliester, len, wiskoza itd. Dzięki nim cyfrowa produkcja tkanin jest skrócona o procesy prania i suszenia. Atrament jest zgodny z REACH oraz ekopaszportem OEKO-TEX i cechuje się brakiem wolnych związków organicznych. Wydruki są odporne na światło UV.

Mutoh ValueJet 1938 TX to zaawansowany ploter dwugłowicowy. Sprawdzi się w produkcji: odzieży, tapicerek, odzieży kąpielowej, elementów wystroju wnętrz, tkanin i tekstyliów domowych, flag, reklam itd. Umożliwi zarówno druk wzorów testowych, indywidualnych, jak i nisko- oraz średnionakładowej cyfrowej produkcji tekstylnej.

„TX” ma możliwość zadruku materiałów o szerokości do 1,91 m. Mogą to być tkaniny o otwartej i zamkniętej strukturze. Atrament przechodząc przez te pierwsze spływa do specjalnie zaprojektowanej do tego celu rynny.

Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1938 TX sięga 73 m2/h. Typowa prędkość produkcyjna (komercyjna) to ok. 40 m2/h.

System ten umożliwia załadunek beli o wadze do 100 kg i pozwala na zadruk zarówno po stronie wewnętrznej, jak i zewnętrznej nawiniętej tkaniny.

Nie mniej interesującą technologią jest druk LED/UV. Mutoh w swoim portfolio posiada 3 serie urządzeń LED-UV.

Mutoh ValueJet 426 i 626UF to kompaktowe drukarki LED-UV przeznaczone do druku na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym odpowiednio A3+ i A2+. Stół roboczy pozwala na bezpośredni zadruk materiałów o grubości do 7 i 15 cm i ciężarze do 4 oraz 6 kg.

Bardzo interesującym urządzeniem dla branży dekoracji będzie rolowy ploter LED serii UR. Biały atrament znacznie zwieksza możliwości tej maszyny, a co za tym idzie portfolio możliwych do zadruku materiałów.

Mutoh ValueJet 1638UR to 2-głowicowa drukarka LED-UV o szerokości roboczej 1,62 m. Oprócz kolorów CMYK znajdziemy w nim także kolor biały oraz lakier. Urządzenie pozwala także na druk wielowarstwowy w jednym przebiegu (symultaniczny).

Mutoh ValueJet serii UR może zadrukowywać materiały czarne, kolorowe, metaliczne, fluorescencyjne, odblaskowe, przezroczyste i inne. Oczywiście poradzi sobie także z klasycznymi nośnikami jak: papiery, folie białe, banery, płótna, tapety, materiały powlekane i niepowlekane. Niska temperatura utrwalania atramentu pozwala na stosowanie także mediów wrażliwych na wysoką temperaturę. Wydruk jest suchy i od razu gotowy do dalszej obróbki, montażu lub wysyłki.

Podczas Dni Otwartych zostaną pokazane także „klasyczne” drukarki inkjetowe. Plotery Mutoh ValueJet serii X to następcy drukarek eko- i mildsolwentowych z uwagi na zastosowany atrament żywiczny UMS.

Plotery ValueJet X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru są dwie szerokości: 1,37 i 1,62 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h.

Cechą wyróżniającą „zieloną” technologię w ploterach Mutoh na tle innych tzw. eko-rozwiązań na rynku jest niski (nawet kilkakrotnie niższy) pobór prądu.

Udział w Dniach Otwartych jest bezpłatny po rejestracji. Więcej informacji na stronie organizatora – Atrium Centrum Ploterowe.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium

error: Kopiowanie zabronione!