Przełom w recyklingu zadrukowanego papieru
1 kwi 2019 10:47

Firma Lucky Unicorn Company opracowała technologię, która może zmienić sposób, w jaki przemysł przetwarza odpady poligraficzne. Opatentowane w ubiegłym roku urządzenie usuwa atrament z zadrukowanego arkusza umożliwiając ponowne wykorzystanie zarówno papieru, jak i atramentu.

System laserowy został zaprojektowany tak, by usuwać każdy kolor atramentu niezależnie od kolejności, w jakiej został użyty. W patencie opisano, w jaki sposób powłoka na bazie wody jest nanoszona na zadrukowany arkusz w celu poluzowania wiązań chemicznych łączących tusz z papierem. Laser jest dostrojony do określonych długości fal każdego koloru. Długość fali energii lasera pobudza cząsteczki pigmentu w tuszu, inicjując oderwanie od papieru i usunięcie z arkusza. Odzyskany atrament można sprzedać producentowi i ponownie wykorzystać jako atrament lub toner.

„Proces ten ma ogromne zalety w porównaniu z konwencjonalnym sposobem recyklingu papieru” - mówi Fuld Yu, CTO w firmie Lucky Unicorn i dodaje: „Tradycyjnie wykorzystuje się chemikalia i wodę oraz zużywa dużo energii. Nasz proces jest szybki i czysty.”

Oficjalna premiera rozwiązania odbędzie się w Szanghaju w ramach wydarzenia Forward On One Leap. Lucky Unicorn nie zamierza budować własnych maszyn, lecz licencjonuje technologię firmom recyklingowym i producentom, którzy będą potrzebni do komercjalizacji.

Testowana dotychczas technologia była równie skuteczna dla wszystkich rodzajów papieru. Wersja beta rozwiązania została zbudowana na potrzeby urządzeń Heidelberg i Xerox. Dział badań firmy Xerox w Palo Alto ma długą historię własnych przełomowych osiągnięć, co może okazać się pomocne w udoskonaleniu patentu i wprowadzeniu finalnego rozwiązania na rynek. Jak zapowiada chiński deweloper, komercjalizacja jest zaplanowana na przyszły rok.

Na podstawie informacji Print Business opracowała BZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>