Cekiny bez plastiku także dla rynku opakowań i druku
5 kwi 2019 12:47

Ronald Britton, brytyjski dostawca pudrów i cekinów, wprowadza pierwsze na świecie cekiny biodegradowalne i niezawierające plastiku. Są one przeznaczone dla świata kosmetyków, dla sektora kreatywnego, ale także dla rynków druku i wykładzin.

„Wszystkie nasze gamy cekinów są biodegradowalne. Jednakże nowa gama, Bioglitter Pure, idzie jeszcze dalej: nie zawiera plastiku. Nie ma ona odpowiednika na rynku!” - zapewnia francuski dystrybutor firmy Ronald Britton.

Produkt o nazwie Cosmetic Bioglitter Pure rozkłada się w środowisku naturalnej słodkiej wody. Ta seria cekinów uzyskała certyfikat Unii Europejskiej potwierdzający brak mikroplastiku w składzie oraz certyfikat OK Biodegradable Water przyznany przez firmę TUV, który gwarantuje, że produkty nie zawierają żadnej substancji szkodliwej i degradują się biologicznie w 90 proc. w słodkiej wodzie w czasie krótszym niż 2 miesiące.

Dotychczas producenci stosowali dwie techniki wytwarzania cekinów. Istnieją produkty zawierające mikę, których połysk nie jest zbyt silny, oraz cekiny produkowane na bazie PET – to rozwiązanie powszechnie stosowane, które jednak stwarza problemy dla środowiska. W firmie Ronald Britton zastąpiono PET celulozą.

Cekiny Cosmetic Bioglitter Pure zostały właśnie wprowadzone na rynek. Od około roku jest jednak dostępna seria Deco Bioglitter Sparkle, testowana obecnie przez wielu producentów. Jest ona również biodegradowalna, lecz zawiera niewielką ilość plastiku. Prowadzone są próby z drukiem u kilku klientów w Anglii pod kątem aplikacji opakowaniowych; testowane są druk kropla po kropli (drop-printing) i sitodruk.

Według producenta nowa gama Bioglitter Pure niezawierająca plastiku jest bardziej odporna na rozpuszczalniki, a więc lepiej nadaje się dla rynku opakowaniowego niż Bioglitter Sparkle.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>