Studenci w centrum demonstracyjnym firmy Mark Andy
9 kwi 2019 09:49

22 marca br. firma Mark Andy zorganizowała wraz z firmami DuPont oraz tesa tape Dzień Otwarty dla studentów uczelni wyższych z Warszawy, Łodzi i Stuttgartu, specjalizujących się w kształceniu poligrafów. W spotkaniu, odbywającym się w warszawskim centrum demonstracyjnym Mark Andy, wzięło udział około 100 osób, reprezentujących Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej, Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Poligrafii i Mediów funkcjonujący w ramach Wyższej Szkoły Medialnej (Hochschule der Medien) w Stuttgarcie.
Przybyłych studentów w imieniu organizatorów przywitali Łukasz Chruśliński – sales manager Mark Andy Poland, Tomasz Nojszewski – sales manager NCE DuPont Advanced Printing w firmie DuPont Poland oraz Piotr Włodarczyk – sales manager Industry & Board Proxy w polskim oddziale firmy tesa tape. Następnie pierwszy z wymienionych poprowadził pokaz 3 maszyn drukujących Mark Andy zainstalowanych w jej centrum pokazowym: fleksograficznej Performance Series P7 (gdzie znalazły zastosowanie formy drukowe DuPont 45 DPR/ESX oraz taśmy marki tesa) i hybrydowych/cyfrowych – Digital Series HD oraz Digital One. Jego uzupełnieniem była prezentacja przewijarek Rotoflex HSI i VSI, której dokonał Artur Gondek – product & sales manager Rotoflex Europe. Do dyspozycji studentów były m.in. liczne próbki wydrukowane, wykończone i uszlachetnione w maszynach Mark Andy. Spotkanie było też okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami wszystkich trzech dostawców. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły wśród studentów maszyny wykorzystujące technologię cyfrową, które znajdują coraz więcej użytkowników, także naszym kraju – Digital Series HD (jej pierwsze wdrożenie w Polsce jest właśnie realizowane) i Digital One (których pracuje obecnie w naszym kraju już kilka). Tu – poza prelegentami – do dyspozycji gości byli też specjaliści z działu serwisu Mark Andy Poland: jego koordynator Grzegorz Szmigiera oraz instruktorzy druku Michał Mokrzycki i Grzegorz Rostkowski.
Uwagę adeptów sztuki poligraficznej z Polski i Niemiec wzbudziła także największa z prezentowanych maszyn – fleksograficzna P7. Tomasz Nojszewski odpowiadał przy okazji jej prezentacji na pytania związane z zastosowanymi tu fotopolimerowymi płytami fleksograficznymi 45DPR (tradycyjna płyta cyfrowa z okrągłym punktem) oraz 45ESX (płyta z rodziny Cyrel EASY posiadająca wbudowany płaski punkt otrzymywany dzięki opatentowanej technologii monomeru). Celowo jedna z płyt została przygotowana z błędem, aby wspólnie ze studentami porównać jakość druku fleksograficznego. Natomiast specjaliści z firmy tesa, wśród których znalazł się m.in. Steffen Ebenau, international product manager Flexographic Tapes (absolwent wspomnianej wcześniej Hochschule der Medien), zaprezentowali pełny wachlarz jej rozwiązań, dedykowanych produkcji fleksograficznej i przeznaczonych do mocowania form drukowych, wysokojakościowego druku oraz bezpiecznego łączenia wstęgi. Nie zabrakło części praktycznej, podczas której studenci mogli samodzielnie zmierzyć się z aplikowaniem taśm tesa na płytach dostarczonych przez firmę DuPont.
Mówi Volker Jansen, opiekun grupy z Niemiec, która po raz pierwszy wzięła udział w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Mark Andy: „Przede wszystkim dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. Dla naszych podopiecznych to znakomita okazja, by zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie drukowania opakowań i etykiet w technikach fleksograficznej oraz inkjetowej. Nasz wydział przeszedł niedawno gruntowną reorganizację i obecnie obszar ten jest jednym z kluczowych, jakimi się zajmujemy (wraz z m.in. drukiem funkcjonalnym, przemysłowym czy 3D). Nasi studenci byli bardzo zainteresowani prezentowanymi maszynami, jak też stosowanymi w nich materiałami eksploatacyjnymi. Mamy nadzieję na kontynuowanie tej współpracy także w przyszłości”.
Lena Chmielewska, kierująca działem marketingu w Mark Andy Poland, dodaje: „Marcowy Dzień Otwarty to kolejna zorganizowana przez nas impreza skierowana do studentów uczelni poligraficznych. Miło nam, że frekwencja w tym roku dopisała, także dzięki pojawieniu się – po raz pierwszy – gości z Wyższej Szkoły Medialnej w Stuttgarcie. Jesteśmy pod dużym wrażeniem różnorodności działania niemieckiej uczelni oraz skali ich współpracy z branżą fleksograficzną. Tym bardziej cieszy nas, że mogliśmy przyczynić się do spotkania uczelni z Polski i Niemiec. Właśnie z myślą o studentach dedykowany im Dzień Otwarty miał charakter bardziej warsztatowy niż marketingowy. Mamy nadzieję, że przekazana podczas spotkania dawka wiedzy technicznej i technologicznej okaże się przydatna, z pożytkiem dla rozwoju branży poligraficznej w Polsce i w Niemczech”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mark Andy

cript>