Szybsza produkcja książek z Océ ProStream 1000
18 kwi 2019 13:35

Canon prezentuje udoskonaloną drukarkę atramentową na papier ciągły Océ ProStream 1000 oraz informuje o dwóch instalacjach tego modelu u klientów z regionu EMEA, zajmujących się drukiem wydawniczym i promocyjnym.

Océ ProStream 1000 został stworzony, aby umożliwić klientom przeniesienie produkcji książek z druku offsetowego na cyfrowy druk atramentowy i wykorzystanie pełnego potencjału kreatywnego drukowania zmiennych danych w wielokanałowych kampaniach promocyjnych.

Technologia, która na rynku dostępna jest zaledwie od roku, zyskuje przychylność klientów. Wynika to m.in. z tego, że łączy ona wydajność druku cyfrowego i jakość druku offsetowego. Obecnie w regionie EMEA rozwiązanie to jest zaimplementowane w 7 firmach. Informacje zwrotne, pochodzące od klientów, którzy dokonali pierwszych instalacji, skłoniły firmę Canon do kontynuowania programu innowacji dla Océ ProStream 1000.

W jego ramach Canon wprowadził nowe narzędzie do automatyzacji. Ma ono wpływ na poprawę wydajności produkcji i kontroli jakości. Opcjonalny system kontroli w linii produkcyjnej umożliwia sprawdzanie aktywności dysz i jednolitości kolorów. Inne funkcje Océ ProStream, zaprojektowane, aby pomóc klientom zwiększyć wszechstronność zastosowań urządzenia, obejmują również ulepszoną ostrość dla wektorów, linii czy mikrotekstów i krawędzi, jak również rozszerzony zakres obsługi nośników obejmujących papiery o gramaturze do 300 g/m2.

Firma Otava Bookprinting Ltd, należąca do Grupy Otava, została pierwszym nabywcą Océ ProStream 1000 na terenie Skandynawii i ósmym w regionie EMEA. Działająca od ponad 125 lat Otava Group jest głównym fińskim domem mediowym i zajmuje 3. miejsce wśród wydawców z branży komunikacji graficznej w kraju, z obrotami przekraczającymi 300 mln euro. Jest to jedno z niewielu wysokonakładowych wydawnictw w Finlandii, wydające ponad 600 nowych tytułów rocznie.

Tradycyjnie produkowaliśmy książki tylko techniką offsetową, ale przy zmieniających się trendach konsumenckich nie byliśmy już w stanie oszacować wielkości nakładów, zmagając się z koniecznością szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby klientów. W związku z tym zdecydowaliśmy się sprawdzić możliwości, jakie oferują dostawcy technologii druku cyfrowego” – przyznaje Marko Silventoinen, dyrektor zarządzający Otava Bookprinting.

Poszukując rozwiązania do druku cyfrowego, Otava była nastawiona na zakup maszyny, która mogłaby pracować z dokładnie tymi samymi papierami, jakie są wykorzystywane w produkcji offsetowej. Firma zapoznała się z kilkoma dotychczasowymi instalacjami Canon i zdecydowała, że Océ ProStream to właściwe rozwiązanie dla jej działalności.

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wysokiej jakości druku na Océ ProStream, która nie ustępuje w niczym offsetowi. Imponujące jest także to, jak maszyna zadrukowuje media, które obecnie wykorzystujemy do produkcji offsetowej – wyjaśnia Silventoinen. - Jako firma działająca na rynku od ponad 125 lat szukaliśmy rozwiązania, które pomogłoby nam zmodernizować nasz model wydawniczy i przejść do produkcji na żądanie. Obecnie produkcja książek w miękkich okładkach – od zamówienia do dostawy – zajmuje nam 10 dni, zaś w twardych okładkach – 15 dni. Naszym celem, przy wykorzystaniu Océ ProStream 1000, jest dostarczanie książek w ciągu 48 godzin. Nie chcemy mieć również magazynu zapełnionego książkami, a ponieważ obecnie mamy wgląd w dane z wielu księgarń, możemy je wykorzystać do lepszego przewidywania przyszłych nakładów. Myśląc o idealnym modelu biznesowym, który chcemy realizować, widzę sytuację, w której każda produkowana przez nas książka jest już sprzedana”.

Otava zainstalowała Océ ProStream 1000 w marcu br. i po niespełna miesiącu rozpoczęła produkcję.

Silventoinen podsumowuje: „Wiemy, że nie możemy zmienić całej linii produkcyjnej w tym samym czasie, ale instalacja Océ ProStream 1000 jest pierwszym krokiem w kierunku wzrostu wydajności produkcyjnej. Lokalny zespół Canon naprawdę zrozumiał model naszej działalności i opracował rozwiązania, które pomagają nam osiągnąć nasze cele biznesowe. Jesteśmy podekscytowani tym, jak ProStream pomaga urzeczywistnić naszą wizję produkcji na żądanie”.

Kolejny klient - Liber Digital, rodzinna firma z 60-letnim stażem na rynku, należąca do Gómez Aparicio Group z Hiszpanii, poszukiwała rozwiązania druku cyfrowego, które poradziłoby sobie ze zwiększonymi nakładami przy jednoczesnym utrzymaniu jakości druku. Istniejący system Océ ColorStream 3000 oraz cyfrowe systemy tonerowe nie były jednak w stanie sprostać nowym wymaganiom w zakresie produkcji wysokiej jakości wydruków na standardowych nośnikach offsetowych i przy dużych prędkościach.

Luis Hedo, dyrektor zarządzający Liber Digital, przyznaje: „Potrzebowaliśmy rozwiązania, które pozwalałoby na przygotowanie wydruków w jakości, której nie dałoby się odróżnić od wydruków offsetowych, dzięki czemu moglibyśmy zintegrować je z obecnymi rozwiązaniami do wykończenia książek. Kluczowym wymogiem było dla nas także zapewnienie możliwości pracy z tym samym papierem, którego używamy do druku offsetowego.”

Wydawcom zależy dziś na najwyższej jakości. Dzięki Océ ProStream 1000 nie są oni w stanie odróżnić druku cyfrowego od offsetu – jakość jest dokładnie taka sama. ProStream jest rozwiązaniem wysoce niezawodnym, a od czasu instalacji maszyny w grudniu 2018 r. nie mieliśmy żadnych przestojów w pracy, co jest kluczowe dla naszej działalności. Dzięki Océ ProStream usprawniamy działalność wydawnictw z branży edukacyjnej – naszych klientów, którzy dążą do zrównoważenia podaży i popytu pod względem kosztów, do skrócenia czasu dostawy w celu zmniejszenia zapasów oraz zwiększenia efektywności całego procesu” – uzupełnia Hedo.

Zarząd firmy Liber Digital jest przekonany, że posiada obecnie rozwiązanie, które płynnie potrafi dostosować się do najnowszych trendów na rynku wydawniczym. Luis Hedo wyjaśnia: „Zawsze szukamy innowacji, aby przygotować nasz biznes na nowe wyzwania. Dzięki wsparciu firmy Canon udało nam się usprawnić produkcję książek przy użyciu pakietów Océ ProStream i Océ PRISMA workflow, co pozwala nam odkrywać nowe możliwości. Teraz jesteśmy w stanie efektywnie obsłużyć dowolny nakład w zakresie od 500 do 1500 książek. Nasz główny obszar rozwoju dostrzegamy w produkcji kolorowych książek dla dzieci w twardej oprawie, czasopism niszowych i specjalistycznych książek. Dzięki technologii druku cyfrowego zmieniamy modele biznesowe naszych klientów, umożliwiając wydawcom szybsze dostarczanie książek niż w przypadku druku offsetowego”.

Peter Wolff, wiceprezes PPP EMEA Commercial Printing, komentuje: „Dzięki Océ ProStream 1000 ustaliliśmy nowy wzorzec jakości druku atramentowego i wprowadziliśmy rozwiązanie, które naprawdę może konkurować jakością z maszynami offsetowymi. Maszyna została dobrze przyjęta wśród naszych klientów, spełniając ich wymagania odnośnie do wydajności i jakości druku. Ściśle współpracujemy ze społecznością naszych klientów, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystują oni potencjał technologii w swoich firmach. Dzięki niej bowiem chcemy pomóc wielu innym firmom zoptymalizować ich wydajność operacyjną, a tym samym umożliwić wykorzystanie w pełni ich potencjału”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon