Partnerstwo w wielkim formacie
27 maj 2019 12:03

Firma Werner Kenkel, specjalizująca się w produkcji opakowań z tektury falistej oraz litej, obchodzi w br. 40-lecie swojego istnienia. Od niemal 10 lat jej park sprzętowy – w obszarze produkcji realizowanej w technice offsetowej – bazuje na rozwiązaniach Koenig & Bauer. Niedawno rozpoczęła tu pracę trzecia już wielkoformatowa maszyna z serii Rapida.
Firma Werner Kenkel, będąca polską spółką, została założona w 1979 r. i od początku jest związana z branżą opakowań tekturowych. Obecnie są one produkowane w trzech lokalizacjach (w dwóch zakładach w Krzycku Wielkim oraz jednym w Bochni) z wykorzystaniem technik offsetowej, fleksograficznej i cyfrowej. Firma obecnie zatrudnia 1500 osób. Założona przez Wernera Kenkel, jest z powodzeniem kierowana przez jego synów: Adama i Damiana. Minione lata przyniosły jej dynamiczny rozwój.
Produkcja offsetowa w firmie Werner Kenkel jest realizowana w zbudowanym przed dekadą nowoczesnym zakładzie w Krzycku Wielkim. Wraz z jego uruchomieniem pojawiła się tu pierwsza w historii firmy maszyna marki Koenig & Bauer.
„Dział druku offsetowego w naszej firmie tworzony był od podstaw – mówi Michał Rulewicz z działu grafiki Werner Kenkel. – (…) Przed nawiązaniem współpracy z Koenig & Bauer użytkowaliśmy wprawdzie prostą maszynę offsetową innego dostawcy, ale zaszłości z tym związane nie miały żadnego znaczenia w kontekście zaprojektowania własnej ścieżki rozwoju technologicznego. Od początku byliśmy przekonani, że podstawą naszego sukcesu będą właściwie dobrane, dobrze ze sobą współpracujące i uzupełniające się elementy składowe parku sprzętowego. W tym kontekście maszyny offsetowe Koenig & Bauer spełniają nasze oczekiwania”.
W 2010 r. w zakładzie produkcji offsetowej Werner Kenkel pojawiła się pierwsza maszyna tej marki – Rapida 162a, cztery lata później dołączyła do niej Rapida 145. W tym roku park sprzętowy firmy wzbogacił się o kolejne rozwiązanie Koenig & Bauer w wielkim formacie: maszynę Rapida 164-6+L SPC ALV3. Wpisała się ona w realizowany obecnie plan inwestycyjny firmy Werner Kenkel, uwzględniający również zakup nowej linii CtP. Oznaczała też dla firmy powrót do nieco większego formatu – w przypadku modelu Rapida 164 wynosi on 1640x1205 mm. „Jest to zmodernizowany model w stosunku do naszej pierwszej maszyny – Rapida 162a – oferujący szereg funkcji, na których nam szczególnie zależało, m.in. w zakresie automatyzacji produkcji czy systemów kontrolno-pomiarowych. Rapida 164 drukuje w 6 kolorach z możliwością krycia lakierem UV, więc w razie potrzeby może przejąć produkcję z pozostałych maszyn Koenig & Bauer, jakie użytkujemy” – podkreśla Wiesław Grabsztunowicz, dyrektor produkcji offsetowej. Dostarczona w 1. kwartale br. Rapida została wyposażona w pakiet podwyższonej wydajności – drukuje z prędkością do 17 tys. ark./h. Posiada też pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości maksymalnej 1,2 mm. Podniesiona o 420 mm, została włączona w zaawansowany system logistyki stosu. Cechuje ją bogate, „hybrydowe” wyposażenie, w skład którego wchodzą m.in.: dodatkowe systemy kamer przy samonakładaku i wykładaniu, SIS – system bez marki bocznej, SPC – system symultanicznej zmiany form drukowych, oświetlenie zespołów LED, kałamarze o specjalnym powleczeniu EasyClean, systemy mycia CleanTronic Synchro, niezależne napędy mycia wałków farbowych SRW oraz systemy suszenia VariDry Blue.
Równie bogato prezentuje się rozbudowana technika kontrolno-pomiarowa. „Oprogramowanie – w porównaniu z modelem Rapida 162a – zostało tu znacząco zmienione i udoskonalone. Pasek kolorystyczny może być umieszczony w dowolnym miejscu arkusza zachowując pełen automatyzm jego odczytu. Z kolei z modelu Rapida 145 maszyna „przejęła” automatyzację pasowania. Montaże wykonane w modelach Rapida 164 i Rapida 145 zachowują dzięki temu kompatybilność – są wzajemnie wymienne. W trakcie naświetlania płyty wystarczy wybrać odpowiednią funkcję w module ProcessPlan. Element ten znacznie poprawia elastyczność planowania produkcji” – podkreśla Wiesław Grabsztunowicz.

„W 40-letniej historii firmy Werner Kenkel produkcja opakowań z nadrukiem offsetowym to już ponad 15 lat – mówi Jacek Mejza, zastępca dyrektora handlowego w zakładzie produkcji offsetowej. – W naszym portfolio znajduje się cały przekrój produktów, dedykowanych szeroko rozumianej branży opakowań: od tych wykonanych z tektury litej, aż po wysoko przetworzone opakowania kaszerowane z nadrukiem o wysokiej jakości i z różnymi formami uszlachetniania. Niedawna inwestycja w kolejną maszynę z serii Rapida znacząco zwiększyła możliwości zadruku, poprawiła elastyczność produkcji, ale przede wszystkim – zagwarantowała jeszcze większy bufor bezpieczeństwa firmy”.
Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

error: Kopiowanie zabronione!