Zainteresowanie nowościami Sun Chemical na targach FESPA 2019
28 maj 2019 12:24

Podczas targów FESPA 2019 firma Sun Chemical zaprezentowała szeroką ofertę produktów dedykowanych różnorodnym zastosowaniom rynkowym. Targowa ekspozycja Sun Chemical była prezentowana pod hasłem „Solutions Tailor Made” („Rozwiązania szyte na miarę”) i uwzględniała wszystkie segmenty rynkowe, w których firma jest obecna ze swoimi rozwiązaniami spod znaku Digital. Mówi Krzysztof Ostrowski, sales manager w polskim oddziale Sun Chemical, obecny na monachijskiej wystawie: „Biorąc pod uwagę liczbę premier rynkowych, siłą rzeczy w naszym przypadku najwięcej mówiło się o zadrukowywaniu tekstyliów. Trend ten zresztą był wyraźnie zarysowany na całej wystawie. Z moich obserwacji wynika, że rozwiązania dedykowane temu segmentowi rynkowemu stanowiły 30-40 proc. wszystkich produktów prezentowanych na targach FESPA 2019. Wpisaliśmy się zatem niejako w tę tendencję. Poza tym zwracaliśmy uwagę osób odwiedzających nasze stoisko m.in. na nową farbę wodną dla rynku after-market, dedykowaną ploterom wyposażonym w głowice Kyocera, oraz znajdujące zastosowanie – póki co – w urządzeniach Mimaki innowacyjne rozwiązanie typu pouch, umożliwiające wygodne i wydajne dozowanie farby do plotera. Z zainteresowaniem zarówno naszych partnerów handlowych, jak i klientów spotkały się także zapowiedzi wprowadzenia farb after-market do drukowania w technice inkjet UV. Dotychczas były one oferowane wyłącznie przez producentów maszyn w ramach umów OEM. Generalnie wystawę uważamy za bardzo dobrą i ciekawą, także w kontekście jej lokalizacji. Monachium okazało się dobrym wyborem organizatorów i cieszymy się, że za dwa lata przyjdzie nam ponownie spotkać się tu na targach FESPA”.
Rynek zadrukowywania tekstyliów to obszar, który jest coraz bardziej eksponowany na targach FESPA. Podobnie było w przypadku firmy Sun Chemical i jej portfolio znanego pod marką SunTex. W Monachium zostało ono oficjalnie rozszerzone o trzy nowe serie farb: DTY, PDY oraz PDR. Pierwsza z nich jest przeznaczona do druku inkjetowego sublimacyjnego bezpośredniego oraz pośredniego (z udziałem papieru transferowego). Stworzona została z myślą o zastosowaniu w urządzeniach wyposażonych w głowice firmy Kyocera. Farba ta zapewnia – zdaniem producenta – optymalne nanoszenie na materiał oraz wysoką żywotność reprodukowanych barw. Posiada certyfikat Oeko-Tex Eco Passport.
SunTex PDY i SunTex PDR to z kolei farby pigmentowe. Receptura farby PDY uwzględnia jej zastosowanie w urządzeniach wyposażonych w głowice Kyocera. Z kolei PDR jest serią przeznaczoną do maszyn bazujących na głowicach Ricoh. Jak podaje Sun Chemical, w przypadku obu farb do minimum zredukowano konieczność wstępnej oraz finalnej obróbki zadrukowywanego materiału. Oferują one szeroki gamut kolorystyczny i posiadają certyfikat Oeko-Tex Eco Passport.
Nowością prezentowaną na targach była też nowa wersja pigmentowej farby wodnej Encore przeznaczonej do zadrukowywania tekstyliów wykonanych z bawełny.
Na targach FESPA światowy debiut miała wodna farba APY, przeznaczona do wysokowydajnego inkjetowego drukowania plakatów na ploterach wyposażonych w głowice Kyocera. Mówi Krzysztof Ostrowski: „W porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami bazującymi na inkjetowej farbie wodnej, Streamline APY oferuje krótszy czas schnięcia, znacznie lepsze wykończenie zadrukowywanej powierzchni, większą żywotność i światłotrwałość reprodukowanych kolorów oraz niższe zużycie energii niezbędnej do działania systemu utrwalania. Do dyspozycji zwiedzających na stoisku były dostępne próbki produktów wydrukowanych z jej udziałem, które spotkały się – podobnie jak sama farba – z dużym zainteresowaniem. To nasza najważniejsza nowość w obszarze cyfrowego druku superwielkoformatowego”.
Sun Chemical promował również portfolio swoich ekosolwentowych farb inkjetowych przeznaczonych do ploterów wielkoformatowych. Farby te posiadają proekologiczne certyfikaty Greenguard i Greenguard Gold, co umożliwia m.in. wykorzystanie ich do aplikacji wewnętrznych.
„Rynek zamienników dla farb solwentowych, z myślą o których stworzona została przez nas marka Streamline, jest relatywnie stabilny. Tym niemniej wciąż udoskonalamy dedykowane mu rozwiązania, wprowadzamy też do oferty nowe produkty. (...)” – dodaje Krzysztof Ostrowski.
Poza ogłoszeniem planów związanych z oferowaniem pod własną marką farb inkjetowych UV, SunJet zaprezentował na targach FESPA także inną nowość: rozwiązania do tworzenia efektów specjalnych, oferowane w ramach serii Amplio. W jej skład wchodzą primery, lakiery do uzyskiwania efektów specjalnych, lakiery połyskowe, lakiery do foliowania, lakiery laminacyjne oraz kleje do efektów uzyskiwanych w druku cyfrowym.
SunJet promował również rozwiązanie do odgazowywania farby. Separel to stworzona przez DIC (koncern będący właścicielem Sun Chemical) technologia, umożliwiająca usuwanie mikropęcherzyków powietrza z farby. „Umożliwia ona bezproblemowe drukowanie, obniżenie ilości odpadów (zarówno w kontekście podłoży, jak i farb), skrócenie czasu niezbędnego na czyszczenie maszyny oraz uzyskanie niższych kosztów związanych z tym etapem” – przekonuje Krzysztof Ostrowski.
Zgodnie z targowym hasłem, promującym rozwiązania ściśle dopasowane do potrzeb klientów (i rynków, na których działają), na stoisku Sun Chemical były prezentowane lakiery SunEvo Primus i SunEvo Protect. SunEvo to seria lakierów przeznaczonych do uszlachetniania opakowań zadrukowanych w technologii cyfrowej.
Uzupełnieniem targowego portfolio Sun Chemical były znane już z rynku rozwiązania, dedykowane zastosowaniom sitodrukowym i przemysłowym: SunHytek, SunCarte, SunPoly, SunTronic, SunPromo, SunCoat oraz Nanosilver.
Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical

error: Kopiowanie zabronione!
cript>