Tysiące książek na czwartym Festiwalu Książki Opole
31 maj 2019 14:42

W drugi weekend czerwca Opole już po raz kolejny będzie stolicą polskiej książki. W dniach 7-9 czerwca na Placu Wolności będzie gościć kilkudziesięciu pisarzy, wielu muzyków i artystów. W Miasteczku Literackim swoją ofertę przedstawi 80 wydawnictw. Targi książki, spotkania autorskie, koncerty i po raz pierwszy slam poetycki – czyli Turniej poetów amatorów. Fundacja Fabryka Inspiracji PL i drukarnia Opolgraf z partnerami zapraszają! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na Placu Wolności w Opolu powstanie wielkie Miasteczko Literackie z licznymi namiotami wydawnictw i sceną, która będzie sercem wydarzenia. W tym roku oferta wydawnicza jest bardzo bogata, począwszy od literatury dziecięcej, poprzez reportaż, kryminały, aż po literaturę obyczajową. W targach książki bierze udział prawie 80 wydawnictw, m.in.: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Muza, Agora, Czarna Owca, Fronda, Foksal, Czarne, Media Rodzina, Wydawnictwo Poznańskie, Publicat, Sonia Draga, SQN i wiele innych. W Miasteczku Festiwalowym będą specjalne namioty z animacjami i konkursami dla dzieci – namiot PKO BP (sponsora wydarzenia) oraz Galerii Handlowej Karolinka (partner festiwalu). Fabryka Inspiracji i wolontariusze będą inicjować gry i zabawy w strefie relaksu. Przygotowane będą również strefy do pamiątkowych zdjęć i punkt pakowania książek „Książka na prezent”.

Targi książki będą czynne codziennie od godziny 10:30 do 19:00.

W piątek na scenie plenerowej gościć będą: Tomasz Organek, Jakub Małecki, Jakub Żulczyk, Bartek Dobroch, Nadia Szagdaj. Będą miały miejsce dyskusje dotyczące BookTube’a oraz mediów społecznościowych.

Piątkowe zajęcia będą skierowane również do dzieci.

W sobotę spotkania na scenie plenerowej rozpoczną się od spotkania autorskiego z Beatą Pawlikowską, później z Agnieszką Maciąg, ks. Adamem Bonieckim, Karolem Bieleckim, Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem, Blanką Lipińską, Wojciechem Kuczokiem, Eustachym Rylskim. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie miało miejsce spotkanie w ramach spotkań z Mamą i Tatą wokół książeczek „Kicia Kocia”.

Niedziela rozpocznie się czytaniem interaktywnym aktorów Opolskiego Teatru Lalki z Wydawnictwem Zakamarki, a później spotkaniami autorskimi z: Markiem Krajewskim, Katarzyną Puzyńską, Magdaleną Tulli, Marcinem Mellerem, Marcinem Wilkiem, Magdaleną Grzebałkowską z muzycznym akompaniamentem Leszka Kułakowskiego. W Miejskiej Bibliotece odbędą się warsztat kreatywny Loesje oraz opolska scena literacka: Agnieszka Wójtowicz, Agata Suchocka, Stanisław Sławomir Nicieja oraz Maciej Siembieda. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i Emilią Krakowską.

W sobotę i niedzielę organizatorzy zapraszają na festiwalowy after do Probierni Matecznik; w sobotę odbędzie się slam poetycki, a w niedzielę spotkanie Macieja Marcisza z Marcinem Mellerem.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.festiwalksiazki.pl. Wydrukowany program Fabryka Inspiracji będzie dystrybuować w licznych punktach informacyjnych w mieście oraz podczas wydarzenia w Miasteczku Literackim.

Festiwal Książki Opole to jedyny w Polsce festiwal literacki, który promuje czytelnictwo poprzez muzykę. W tym roku Fabryka Inspiracji zaprosiła trzy gwiazdy muzyczne, które zwieńczą każdy festiwalowy dzień. W piątek będzie miał miejsce koncert Tymona Tymańskiego z projektem Tymański/Ciechowski. Koncert to intrygujący powrót do muzyki i tekstów kanonu polskiego rocka w interpretacji Tymona. W sobotę, czyli 8 czerwca będzie miał miejsce koncert zespołu Kwiatu Jabłoni. W licznych wywiadach i recenzjach debiutanckiej płyty można przeczytać, że duet Kwiat Jabłoni odkrywa Krainę Łagodności dla pokolenia YouTube'a. Pierwszy klip zespołu – „Dziś późno pójdę spać” – doczekał się już blisko 5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Natomiast w niedzielę będzie miał miejsce koncert Barbary Wrońskiej, wokalistki i zdolnej kompozytorki. Utworu „Nie czekaj” słuchało już ponad 1,5 mln internautów.

W ramach Festiwalu Książki organizowane są liczne warsztaty zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można wziąć udział w warsztatach w kryminalnym klimacie prowadzonych przez Joannę Opiat-Bojarską i Ryszarda Ćwirleja. Po warsztatach istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach z pisania reportażu historycznego z Urszulą Glensk. W niedzielę wszystkich kreatywnych organizatorzy zapraszają na warsztaty z kreatywnego pisania, czyli Loesje. Charakterystyczne teksty, które są zamieszczane na drukach, będą tworzone podczas Festiwalu Książki, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Na warsztaty obowiązują zapisy: festiwalksiazkiopole@gmail.com

W piątek, 7 czerwca o godzinie 12:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsca konferencja drukarni Opolgraf dotycząca trendów i przyszłości książki. Prelegentami będą: Mirosław Szewczyk – prezes Drukarni Opolgraf i Fundacji Fabryka Inspiracji PL, Jacek Hamerliński (dyrektor COBRPP), prof. dr hab. Dariusz Kuźmina (prodziekan ds. finansowych WDIiB UW), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) oraz reprezentanci firm Igepa, Antalis i Europapier.

Tematyka będzie dotyczyła przyszłości książki, analizy, jak wygląda czytelnictwo na świecie i czy w porównaniu z innymi krajami Polacy mało czytają. Poruszona zostanie tematyka wyzwań pomiędzy książką drukowaną a książką elektroniczną. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego taką popularnością cieszą się książki w sklepach spożywczych czy na poczcie i gdzie się podziały księgarnie kameralne. Wstęp wolny.

Slam poetycki to publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury odgrywa publiczność. To połączenie poezji i performance’u w niezobowiązującej atmosferze. Slamerzy mają po 3 minuty na wygłoszenie autorskiego tekstu. Nie mogą używać instrumentów ani rekwizytów. Publiczność decyduje, kto wygrywa pojedynek. Dla zwycięzcy slamu poetyckiego przewidziane są nagrody książkowe i gadżety festiwalowe.

W ramach organizowanego slamu poetyckiego Fabryka Inspiracji zaprosiła Mistrzów Ogólnopolskich Turniejów slamowych, którzy przedstawią pozakonkursowo swoje utwory.

Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału i wystąpieniem na scenie zapraszani są do zapisów: festiwalksiazkiopole@gmail.com, w treści należy podać imię, nazwisko oraz dołączyć swoje 2-3 autorskie teksty. Liczba uczestników turnieju jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.festiwalksiazkiopole.pl. W razie niepogody wydarzenia ze sceny plenerowej zostaną przeniesione do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Osobami do kontaktu są: w kwestiach organizacyjnych, programu i promocji - Natalia Ciecióra, natomiast szczegóły dotyczące zaproszonych wydawnictw i targów - Judyta Gralka. Organizatorzy - Fundacja Fabryka Inspiracji PL oraz drukarnia Opolgraf - zapraszają również na profil na Facebooku i Instagramie.

Opracowano na podstawie informacji organizatorów

error: Kopiowanie zabronione!
cript>