Czwarty Festiwal Książki wielkim sukcesem
17 cze 2019 12:43

Festiwal Książki Opole pokazuje, że książki kochają słońce, a słońce kocha Opole! Przepiękna pogoda, niesamowita atmosfera, fenomenalna frekwencja, zadowoleni pisarze, muzycy, wystawcy i czytelnicy – książkowy sukces po raz czwarty! Festiwal Książki odbywał się przez trzy dni, w dniach 7-9 czerwca na Placu Wolności. Organizatorzy szacują, że we wszystkich festiwalowych wydarzeniach udział wzięło 20 000 osób, a do polskich domów trafiło kilkanaście tysięcy książek.

Podczas trzydniowego święta książki odbyło się ponad 40 spotkań autorskich, liczne warsztaty, slam poetycki, a każdy dzień kończył się koncertem (Tymon Tymański, Kwiat Jabłoni i Barbara Wrońska). Festiwalowi goście nie szczędzili miłych słów:

„Wespół z Katarzyną Bondą dziękujemy za absolutnie niesamowitą, rekordową frekwencję, świetną atmosferę i cierpliwość kolejkową! Zablokowaliśmy pół mojego rodzinnego Opola, przy okazji pokazując, że w tym kraju jednak się czyta. I to na potęgę!” – komentuje po festiwalu Remigiusz Mróz.

„Było cudownie, wspaniała atmosfera i ludzie z niesamowitą energią!” – wspominała Beata Pawlikowska.

„Niesamowita atmosfera! Kocham książki! Dla mnie książki to mój świat, moja miłość, moja praca!” – Agnieszka Maciąg.

„Cieszy mnie zawsze, jak literatura jest promowana! A Opole to stolica nie tylko polskiej piosenki, ale również kryminału!” – wspominała Katarzyna Puzyńska.

Podobnego zdania są wystawcy:

„Jeszcze raz ogromne podziękowania za tak wspaniałą organizację targów, gościnność i niepowtarzalną  atmosferę opolskich spotkań z książką. Nie byłoby to możliwe bez Waszej ciężkiej pracy i pasji. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok” – Wydawnictwo Sejmowe.

„Festiwal Książki w Opolu znów okazał się wielkim sukcesem. Dzięki wspaniałej organizacji, ciekawym spotkaniom autorskim, świetnej atmosferze oraz szerokiej ofercie wydawniczej do miasteczka literackiego przybyły tłumy Opolan, chętnych obcować z literaturą i sztuką. Każde miasto w Polsce może pozazdrościć Opolu takiej imprezy” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

„Profesjonalna organizacja, przesympatyczna obsługa, bezproblemowa pomoc, świetna promocja, tłumy ludzi, zadowolenie i uśmiechy, świetne rozmowy o książkach i życiu, niezapomniane spotkania przy stoisku i nie tylko. Książki, autorzy – po prostu bardzo literacka atmosfera. I pogoda specjalnie zamówiona. Wielkie gratulacje! Dobrze będzie wrócić za rok” – Wydawnictwo Zakamarki.

„Czwórka to symbol pasji i sukcesu – tak można podsumować 4. edycję Festiwalu Książki Opole 2019. Trzydniowe święto to efekt rocznej pracy całego zespołu, za co serdecznie dziękuję” – wspomina Natalia Ciecióra, członek zarządu Fundacji Fabryka Inspiracji i organizator wydarzenia od pierwszej edycji.

Mirosław Szewczyk – prezes Fundacji Fabryka Inspiracji PL podsumowując 4. edycję Festiwalu Książki zwrócił uwagę na partnerów i sponsorów wydarzenia: „Zainteresowanie Festiwalem rośnie z roku na rok, za co serdecznie dziękujemy Opolanom, ale również naszym Partnerom Strategicznym - Miastu Opole, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Partnerom takim jak: Filharmonia Opolska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Karolinka, Solaris. Naszym Sponsorom: PKO BP oraz branżowym: Antalis, Igepa, Europapier. Ciekawym akcentem wydarzenia była również organizowana przez Drukarnię Opolgraf konferencja „Książka 360 ° - trendy i przyszłość”.

Frekwencję na ten rok szacujemy na 20 000 osób, które pojawiło się w Miasteczku Literackim; jednocześnie patrząc na sprzedaż szacuje się, że do polskich rodzin trafiło kilkanaście tysięcy książek! Eksperymentem tegorocznej edycji był slam poetycki, w którym wzięło udział ponad 70 osób oraz niedzielne spotkanie z Maciejem Marciszem i Marcinem Mellerem w Probierni Matecznik.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Fabryka Inspiracji PL oraz drukarnia Opolgraf.

Opracowano na podstawie informacji organizatorów

error: Kopiowanie zabronione!
cript>