Innowacyjny i odzyskiwalny karton do kubków papierowych
1 lip 2019 11:35

Stora Enso poinformowała o wprowadzeniu na rynek Cupforma Natura Solo – odnawialnego kartonu, znajdującego zastosowanie przy wytwarzaniu papierowych kubków na zimne i gorące napoje oraz opakowań do lodów.  W jego produkcji wyeliminowano tradycyjną warstwę plastikową, a wykorzystane włókna mogą zostać w pełni poddane procesowi recyklingu.

Stora Enso posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w wytwarzaniu i udoskonalaniu odnawialnych kartonów dedykowanych produkcji kubków i jest jednym z liderów w tym segmencie rynkowym. Firmie przyświeca misja tworzenia i wzbogacania rozwiązań materiałowych, funkcjonujących w ramach gospodarki zamkniętej, które można poddać w 100% recyklingowi. Tym samym jej klienci otrzymują wsparcie w podejmowanych przez siebie prośrodowiskowych działaniach, których celem jest obniżenie tzw. śladu węglowego w kontekście wprowadzanych do obiegu opakowań żywnościowych. W związku z tym Stora Enso stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają być pomocne sieciom fast foodów czy kawiarniom w odpowiadaniu na zgłaszane przez konsumentów oczekiwania względem produktów proekologicznych.
„Ze strony podmiotów działających na rynku usług gastronomicznych dostrzegamy duże zapotrzebowanie na opakowania proekologiczne. Konsumenci oczekują wygody, ale w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Recykling sprawia, że tzw. ślad węglowy generowany przez papier można obniżyć o połowę. Co więcej, z innowacyjnych, odnawialnych materiałów korzysta cały łańcuch wartości. Cupforma Natura Solo to kolejny krok na naszej drodze, by aktywnie pomagać klientom w zredukowaniu ilości wykorzystywanych tworzyw sztucznych oraz aktywizować działania w kierunku bardziej efektywnego recyklingu opakowań, znajdujących zastosowanie w usługach gastronomicznych” – mówi Hannu Kasurinen, wiceprezes i szef działu Liquid Packaging & Carton Board w Stora Enso Consumer Board.

„Testy kartonu Cupforma Natura Solo, zrealizowane wspólnie z naszymi europejskimi klientami, udowodniły, że zachowuje się on podobnie jak tradycyjne kubki na bazie polietylenu. Oznacza to, że nie ma w jego przypadku konieczności wdrażania nowej technologii przetwarzania. Co więcej, ten innowacyjny materiał może zwiększyć wartość zużytych kubków w procesie ich recyklingu, gdyż zastosowany materiał barierowy zanika, a w efekcie – wszystkie włókna mogą być ponownie wykorzystane. Jesteśmy dumni z rozpoczęcia dostaw kartonu Cupforma Natura Solo do naszych klientów, gdyż promujemy tym samym odnawialne rozwiązania, dedykowane zamkniętemu obiegowi, a jednocześnie zwiększamy wartość opakowań znajdujących zastosowanie w usługach gastronomicznych” – dodaje Ebba Mannheimer, kierująca działem New Barrier Solutions w Stora Enso Consumer Board.
Jak podkreśla Stora Enso, wszystkie produkty z rodziny Cupforma są odnawialne i można je poddać recyklingowi, co oznacza, że stanowią proekologiczną alternatywę dla materiałów nieodnawialnych. Firma zapewnia przy tym szeroki wachlarz opcji barierowych, w zależności od wymagań użytkownika; oferuje też doradztwo przy ich wyborze. Poza nowo wprowadzonym na rynek kartonem Cupforma Natura Solo, portfolio Stora Enso dedykowane produkcji kubków papierowych obejmuje m.in.: Cupforma Natura PE Green – w pełni odnawialny karton umożliwiający łatwą – jak zapewnia producent – konwersję z bazującego na surowcach kopanych polietylenu oraz kompostowalny na skalę przemysłową Cupforma Natura Bio. Włókna drzewne używane przez Stora Enso pochodzą z upraw leśnych zarządzanych zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. By zapewnić identyfikację drewna i jego pochodzenie ze zrównoważonej gospodarki leśnej stosowane są specjalne systemy certyfikacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso.