Xeikon dodaje nowe funkcje udoskonalające technologię Panther
28 sie 2019 12:30

Firma Xeikon poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowych, specjalnych rozwiązań dla drukarń, które chcą ulepszyć i zwiększyć zakres produkowanych etykiet. Jest to unikalne połączenie systemu Xeikon X-800 i atramentu PantherCure UV, które są odpowiedzialne za tzw. efekt haptyczny w druku. Drukarnie będą mogły łatwo tworzyć designerskie etykiety o ulepszonym efekcie dotykowym, fakturach i luksusowym wyglądzie. Jak zapowiada firma, nowy, haptyczny proces drukowania Xeikon nie tylko zwiększa zakres możliwych zastosowań dla rynków wysokiej klasy etykiet, ale także pozwala na znaczne oszczędności czasu dzięki brakowi konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w plikach do druku. Dotykowe efekty na etykietach są bardzo pożądane przez rynki zajmujące się m.in. produkcją piwa, napojów i żywności oraz sektor zdrowia i urody.

Jeroen Van Bauwel, dyrektor ds. zarządzania produktem w firmie Xeikon, mówi: „Technologia generująca dotykową i teksturowaną warstwę jest wbudowana w system produkcyjny Panther X-800. To właściciele i projektanci marki określają strukturę, kształt i formę projektu. Po otrzymaniu pliku oprogramowanie automatycznie rozpoznaje elementy projektu i generuje informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy głowicy drukującej (…) ”.

W celu dalszej optymalizacji przepływu pracy w technologii Panther firma Xeikon opracowała specjalną, automatyczną optymalizację warstwy białego atramentu dla systemu X-800.

Produkcja etykiet na przezroczystych materiałach wierzchnich (np. etykiet dla piwa premium lub produktów health & beauty) wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami. Aby nieprzeciętna kompozycja wyróżniała się, potrzebna jest nieprzezroczysta biel, która często sprawia problem tworząc różne grubości warstw atramentu w poprzek wstęgi. Nierówna grubość warstwy atramentu powoduje efekt teleskopowy na zadrukowanych rolkach. W przeszłości operatorzy maszyn przezwyciężali ten problem drukując na mniejszych rolkach, co sprowadzało się do ich częstszej wymiany, ale też straty materiału oraz czasu. Niektóre drukarnie znalazły rozwiązanie w poświęcaniu dodatkowego czasu na przygotowanie do druku, tak aby zmniejszyć ilość bieli. Ta czasochłonna praca przygotowawcza może być teraz obsługiwana przez w pełni zautomatyzowany, cyfrowy interfejs X-800, bez konieczności interwencji na dowolnym etapie procesu produkcyjnego. System X-800 automatycznie redukuje białą warstwę. Zakres redukcji zależy od kolorów, które się na nim znajdują. Rezultatem jest wydłużenie czasu sprawności podczas procesu produkcyjnego - zarówno w zakresie drukowania, jak i konwersji - ponieważ drukarki mogą obsługiwać większe rolki. Ponadto dostawcy usług druku oszczędzają na kosztach, nie tylko ze względu na zmniejszoną ilość białego atramentu, ale także ze względu na redukcję odpadów.

Van Bauwel podsumowuje: „Xeikon nadal dąży do doskonałości, tak aby ulepszyć każdy aspekt swojego portfolio. Wciąż szukamy okazji do oszczędności kosztów i czasu. Udoskonalając każdy mały krok w procesie druku, możemy znacznie zmienić ogólny proces produkcyjny i obniżyć jego koszty. Osiąganie efektów dotykowych w druku dzięki unikalnym możliwościom naszego workflow i optymalizacji atramentu X-800 nie tylko poszerza zakres tworzenia możliwych aplikacji, ale również pozwala drukarniom usprawnić ich działanie.”

Na podstawie informacji firmy Xeikon opracowała AP

error: Kopiowanie zabronione!
cript>