Akcja Sprzątanie świata – Polska 2019
20 wrz 2019 09:37

Już w ten weekend (20-22 września) w całej Polsce tysiące wolontariuszy ruszą, aby sprzątać i edukować dla nieśmiecenia i poszanowania środowiska. To będzie już 26. Akcja Sprzątanie świata – Polska, prowadzona przez Fundację Nasza Ziemia. Zainicjowała ją w 1994 r. Mira Stanisławska-Meysztowicz.

Temat tegorocznej edycji to „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!”

I do tego szczególnie właśnie zachęcamy: podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotychczas zużywać i niszczyć środowiska. To będzie stosowana w praktyce filozofia Zero Waste.

Inicjujcie sprzątanie tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukujcie zanieczyszczone miejsca i zgłaszajcie ich lokalizacje do swoich urzędów gmin.

„I rzecz trzecia, równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie: zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików). Pytajcie także kandydatów w tegorocznych wyborach parlamentarnych o ich podejście do rozwiązywania największych problemów środowiskowych - wszak to oni będą tworzyć prawo w naszym kraju i wpływać na politykę środowiskową Państwa. Niech kandydaci do parlamentu czują i wiedzą, że nas, wyborców, obywateli, bardzo interesuje to, aby Polska dobrze radziła sobie z przeciwdziałaniem zaśmieceniu, z gospodarką odpadami, zmianami klimatycznymi, ochroną zasobów wodnych, ochroną lasów i mokradeł, z produkcją czystej energii i by stawała się coraz bardziej zasobooszczędna i energooszczędna... To także bardzo ważna i potrzebna, i oby prawdziwie dobra zmiana” – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji Nasza Ziemia. – Bardzo ważna jest też edukacja, i dlatego zachęcamy do promowania nieśmiecenia. Może na przykład promocja wielorazowych produktów lub lokalna kampania propagująca używanie toreb wielorazowych? Zapraszam do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych, do akcji, konkursów czy festiwali promujących segregację odpadów. Znając inwencję i konsekwencję uczestników Akcji - na pewno "będzie się działo".

W Warszawie Fundacja Nasza Ziemia zaprasza dziennikarzy do wspólnego sprzątania:

• w piątek 20 września, godz. 10:00 pod mostem Poniatowskiego po praskiej stronie – z ambasadorami akredytowanymi w Polsce, udział potwierdziło już prawie 20 ambasad;

• w niedzielę, 22 września, na godz. 12:00 nad Jeziorko Szczęśliwickie, gdzie razem z nurkami i Urzędem Dzielnicy Ochota będzie sprzątnie jeziorka i jego brzegów, warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych oraz zbiórka elektroodpadów.

W tym roku, dzięki wsparciu grantem z BNP Paribas Bank Polska, dla uczestników Akcji zostało przygotowane i rozesłane ponad 30 000 worków, plakaty – dla których specjalnie grafikę honorowo przygotował znakomity artysta Andrzej Pągowski, a także 3000 toreb wielorazowych, sfinansowanych dzięki wsparciu firmy KappAhl w ramach jej programu promocji toreb wielorazowych One Bag. Częścią tegorocznej Akcji jest również pilotażowy projekt sprzątania w Parkach Narodowych, #skutecznieposprzątane, realizowany w partnerstwie i z inicjatywy firmy Tefal. A od 23 września ruszy nabór do konkursu dla szkół z zadaniem promocji zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin, prowadzony przez System Zbiórki PSOR. Do tej chwili udział w Akcji zgłosiło ponad 1000 gmin, instytucji, organizacji i grup. Mapa lokalnych akcji, plakat do pobrania oraz inne informacje o tegorocznej akcji znajdują się na stronie www.naszaziemia.pl. Zapraszamy także na Facebook do „polubienia” profilu naszaziemia i wydarzenia „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”.

Tegoroczna Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Ambasadora Australii oraz wszystkich 16 Marszałków Województw.

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia obchodzi także swoje 25-lecie. Z tej okazji inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji, Mira Stanisławska-Meysztowicz, rusza w specjalną podróż – eko eskapadę, podczas której odwiedzi wiele miejsc, w których Fundacja z lokalnymi partnerami przez ćwierćwiecze prowadziła działania na rzecz poszanowania środowiska.

Zachęcamy do włączenia się w tegoroczną Akcję i serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim lokalnym organizatorom, partnerom i dobroczyńcom.

Więcej informacji:

Akcja Sprzątanie świata – Polska 2019 – Sławek Brzózek, prezes Zarządu, koordynator akcji, 501 535 032,

slawek@naszaziemia.pl

eko eskapada – Beata Butwicka, wiceprezes zarządu ds. PR, 668 678 988; beata@naszaziemia.pl

Opracowano na podstawie informacji Fundacji Nasza Ziemia

error: Kopiowanie zabronione!
cript>