Intergraf sprzeciwia się nowym sankcjom dla produktów drukowanych
11 paź 2019 10:42

Amerykański organ handlowy opublikował listę produktów podlegających dodatkowym cłom w następstwie sporu handlowego dotyczącego Airbusa między USA a Unią Europejską. Produkty drukowane należą do produktów, które będą podlegały dodatkowej 25 proc. przywozowej należności celnej. Produkty drukowane zdefiniowane przez administrację USA obejmują produkty drukowane w pojedynczych egzemplarzach i te importowane przez USA z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

USA są kluczowym partnerem handlowym UE, jeśli chodzi o produkty drukowane, podobnie jak Unia Europejska dla Stanów Zjednoczonych. Bilans handlowy między dwoma partnerami jest neutralny, a ponad 50 proc. sprzedawanych produktów drukowanych to książki. UE importuje z USA produkty o wartości 928 mln EUR i eksportuje do USA produkty o wartości 919 mln EUR.

Dwa kraje docelowe - Wielka Brytania i Niemcy - są głównymi partnerami handlowymi UE w USA: aż 70 proc. europejskich drukowanych produktów eksportowanych do USA pochodzi z ww. krajów. W sumie proponowane dodatkowe cła przywozowe wpłyną na 14 proc. całkowitego wywozu produktów drukowanych z UE do USA.

Oznacza to nie tylko skutki gospodarcze dla Europy, ale także wpływa na jej wartości kulturowe. Organizacja Intergraf uważa, że ​​handel produktami drukowanymi między UE a USA jest oznaką silnej wymiany kulturalnej między naszymi kontynentami. Szczególnie drukowane książki są ważnym nośnikiem kultury i edukacji na świecie. Rządy powinny unikać stosowania instrumentów ekonomicznych w celu ograniczenia handlu i użytkowania.

Oprócz druków i transferów towarów, europejski przemysł poligraficzny zostanie dodatkowo dotknięty w zakresie produktów tego sporu handlowego. Wiele wymienionych produktów jest eksportowanych z zadrukowanymi opakowaniami i etykietami, w szczególności w branżach żywności i napojów, które są znaczącymi rynkami dla europejskiego przemysłu poligraficznego.

Do czasu wejścia w życie dodatkowych ceł przywozowych, w dniu 18 października br., Intergraf będzie wspierał wysiłki swoich członków, aktywnie sprzeciwiając się tym szkodliwym sankcjom.

Intergraf wspiera również wysiłki Komisji Europejskiej zmierzające do rozwiązania tego sporu handlowego i wzywa administrację USA, aby nie umieszczała produktów drukowanych na liście dodatkowo oclonych produktów.

Na podstawie informacji organizacji Intergraf opracowała AP

error: Kopiowanie zabronione!