Największa na świecie maszyna typograficzna
29 paź 2019 11:30

Kilka miesięcy temu trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa: największa na świecie maszyna typograficzna People Powered Press ze studia Split The People ustanowiła rekord z powierzchnią zadruku 145x94 cm, czyli 1,363 m2.

Studio projektowe mieszczące się w Leeds w Anglii potrzebowało maszyny typograficznej do wydrukowania gigantycznych plakatów atelier pism, jednak absolutnie nie miało zamiaru stworzenia największego na świecie tego typu urządzenia. Początkowo planowano druk na papierze, umieszczając czcionki na ziemi i przesuwając nad nimi wałek.

„Jednakże spotkaliśmy inżyniera Iana Planta, którego firma JKN OilTools mieści się w Batley. A Ian miał wielkie koncepcje” - piszą przedstawiciele studia na swojej stronie internetowej.

Maszyna People Powered Press została zaprojektowana i skonstruowana przez firmę inżynierską w ciągu 4 miesięcy w 2018 roku.

„Kiedy on i jego ekipa dostarczyli nam to znakomite dzieło inżynierskie i kiedy zużyliśmy tonę stali, zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie mamy tu do czynienia z czymś wielkim...” I rzeczywiście: Guinness potwierdził światowy rekord.

Zarówno maszyna, jak i czcionki są wyjątkowe. People Powered Press używa stalowych czcionek zaprojektowanych przez studio Split i nazwanych Graft. Litery mają wielkość 720 pkt., tj. około 25 cm, a cyfry – 3480 pkt., czyli blisko 123 cm!

„Obecnie wykorzystujemy maszynę dla celów nielukratywnych: aby wzmocnić głosy społeczności lokalnych i rozpowszechniać słowa, które na to zasługują. Współpracujemy z grupami społecznościowymi w ramach atelier pism i druku w celu tworzenia druków, które są następnie eksponowane w centrach wspólnotowych – na zewnątrz lub wewnątrz” - tłumaczą pracownicy studia Split.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>