Fogra potwierdza najwyższą wydajność energetyczną EFI Nozomi C18000
7 lis 2019 09:13

Instytut badawczy FOGRA zajmujący się standaryzacją procesów branży drukarskiej opublikował ocenę ultraszybkiej, jednoprzebiegowej maszyny do druku inkjetowego EFI Nozomi C18000 LED, biorąc za punkt wyjścia standardy energetyczne ISO 20690. Wyniki pozwalają stwierdzić, że pod względem wydajności energetycznej jest to obecnie najlepsze urządzenie do zadruku tektury falistej w jednym przebiegu dostępne na rynku.

ISO 20690, nowy standard oparty na projekcie badawczym Fogra, dostarcza wytycznych opisujących metody pomiaru zużycia energii przez mało- i wielkoformatowe maszyny do druku cyfrowego w różnych trybach pracy. W rezultacie stanowi on odpowiednie narzędzie do porównania wydajności energetycznej maszyn pracujących w dwóch skrajnych konfiguracjach: Najlepsza Jakość (tryb najwolniejszy) oraz Najlepsza Wydajność (tryb najszybszy).

Jak informuje dr Andreas Kraushaar, szef działu prepress w Instytucie Fogra, wyniki osiągane przez maszynę drukującą Nozomi zapewniają obiecującą perspektywę oszczędności energii. Jest to możliwe dzięki użyciu wysokonakładowej technologii cyfrowej EFI, którą zaprojektowano z myślą o zapewnianiu dostawcom opakowań i displejów z tektury falistej „odchudzonych” oraz wydajniejszych procesów produkcyjnych.

„Dla większości dostawców usług druku energia elektryczna to najpowszechniej używany i najkosztowniejszy rodzaj energii - wyjaśnia dr Kraushaar. - Nowy standard ISO 20690 zapewnia – po raz pierwszy – neutralny z punktu widzenia producentów pomiar wydajności druku/metr kwadratowy/kilowatogodzinę, który służy wsparciu profesjonalistów druku w podejmowaniu przemyślanej decyzji zakupowej. W oparciu o dane dostępne dla tej kategorii możemy uznać wydajność energetyczną maszyny Nozomi CC18000 za najlepszą w swej klasie.”

Branże druku cyfrowego i opakowań w coraz większym stopniu korzystają z „odchudzonych” i ekologicznych rozwiązań, w miarę jak ich klienci szukają sposobów na ograniczanie ilości odpadów i zwiększanie zysków w łańcuchu dostaw. Wydajność energetyczna dodaje wartości maszynie drukującej, obniżając całkowite koszty posiadania ponoszone przez użytkownika.

„Przemysł poznał prawdziwą wydajność energetyczną technologii LED opracowanych przez EFI już w poprzednim badaniu Fogry, które wykazało aż o 82 proc. niższe zużycie energii przez maszyny EFI VUTEk do druku LED na superszerokich mediach w porównaniu z urządzeniami wyposażonymi w utwardzanie rtęciowymi lampami UV - mówi José Luis Ramón Moreno, wiceprezes i dyrektor generalny EFI Industrial Printing. - W przypadku maszyny Nozomi C18000 wykorzystanie naszej wydajnej energetycznie i wyjątkowo stabilnej technologii utwardzania LED zapewnia podobną przewagę w druku jednoprzebiegowym. Wydajność urządzenia zgodnie z normą ISO 20690 to kolejna istotna przewaga konkurencyjna, jaką producenci opakowań i displejów z tektury falistej zyskują dzięki jedynemu na rynku, jednoprzebiegowemu rozwiązaniu LED do druku na tekturze falistej, a także bezzapachowym farbom EFI LED, które zapewniają bardzo szeroki gamut kolorystyczny.”

Na podstawie informacji firmy EFI opracował TK

cript>