Porozumienie Xerox i Fujifilm
7 lis 2019 11:49

Wszystko wskazuje na to, że obie firmy osiągnęły wreszcie ostateczne porozumienie w sprawie ich niedoszłej planowanej fuzji, której historia rozpoczęła się w 2018 r.

Nowe porozumienie przewiduje wycofanie się firmy Xerox (do której należało 25 proc. kapitału) ze spółki FujiXerox, powstałej w 1962 r. i specjalizującej się w rozwiązaniach do druku dokumentów, głównie dla rynku azjatyckiego. Fujifilm obejmie więc 100 proc. udziałów w spółce, której obroty w 2018 r. wyniosły 8,25 mld euro. „Wyłączna własność FujiXerox ułatwi i przyspieszy podejmowanie decyzji w środowisku handlowym podlegającym szybkim zmianom” - podkreślił w komunikacie Shigetaka Komori, prezes rady nadzorczej Fujifilm.

Xerox sprzeda także japońskiej grupie swoje udziały (51 proc.) w ich wspólnym przedsiębiorstwie Xerox International Partners, dedykowanym rynkom amerykańskiemu i europejskiemu. W połączeniu z udzieleniem nowej licencji na własność intelektualną, sprzedaż ta pozwoli FujiXerox na oferowanie niektórych produktów (jak silniki druku) obecnym klientom Xerox International Partners.

Porozumienie określa również zmiany w warunkach dostaw przyszłych produktów w celu zapewnienia kontynuacji zaopatrzenia w produkty Xerox.

Dodatkowo Fujifilm odstępuje od roszczeń przeciwko firmie Xerox, z którymi występował po anulowaniu planowanej fuzji w ub.r. (Fujifilm żądał z tego tytułu 1 mld dolarów).

Ostateczna kwota tych transakcji po odliczeniu podatków przypadająca firmie Xerox powinna wynieść ok. 2,3 mld dolarów, co pozwoli jej na przeprowadzenie ewentualnych fuzji i akwizycji w głównej branży i branżach pokrewnych, zwrot kapitału akcjonariuszom oraz spłacenie w terminie (w grudniu br.) długu w wysokości 550 mln dolarów.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>