Ponad milion euro za książkę wydrukowaną w pierwszej na świecie drukarni
29 lis 2019 09:06

To niezwykle rzadkie dzieło to Biblia z 1462 r., wydrukowana na maszynie Johannesa Gutenberga po 10 latach od druku tzw. Biblii Gutenberga, pierwszej w Europie książki drukowanej za pomocą ruchomych czcionek.

Wymieniona w tytule Biblia w języku łacińskim została wydrukowana przez Johanna Fusta i Petera Schoeffera, bezpośrednich sukcesorów Gutenberga, 6 lat przed śmiercią tego ostatniego. Sprzedano ją na aukcji w listopadzie br. za rekordową cenę 1 050 000 euro; wystawiającym był dom aukcyjny Ketterer Kunst w Hamburgu.

Jest to pierwsza książka nosząca markę drukarza - znak spółki Fust & Schoeffer. Kolofon zawiera nazwę drukarni i datę druku, a także dwie tarcze z greckimi literami: jedną dla Chrystusa, drugą dla Słowa.

Biblia ta, zwana również B-48 od liczby wierszy na każdej stronie, jest czwartym drukowanym wydaniem tego dzieła. Została wydrukowana w 250 egzemplarzach, z których do dziś pozostało jedynie 90. Tylko 3 należały do prywatnych kolekcjonerów.

W roku 2017 maszyna Gutenberga 3-metrowej wysokości została zrekonstruowana w Muzeum Reformacji w Genewie z okazji 500-lecia Reformacji. Tak jak oryginał, jest zbudowana w całości z drewna.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ

cript>