Fujifilm przygotowuje się na przyszłość bez Xeroxa
16 sty 2020 13:43

Firma Fujifilm potwierdziła, że umowa technologiczna z firmą Xerox wygasa w marcu przyszłego roku, a istniejące produkty Iridesse będą nadal sprzedawane i wspierane.

Jest to związane z przejęciem przez Fujifilm ostatnich 25 proc. FujiXerox, 58-letniej spółki joint venture z amerykańską firmą, będącej kanałem dystrybucji produktów Xerox w Azji, Chinach, Japonii i Australii.

Xerox będzie teraz potrzebował własnych umów dystrybucyjnych albo będzie musiał wykorzystać te kontrolowane przez HP, gdyby próba przejęcia rywala zakończyła się sukcesem.

Firma Xerox poinformowała o wzięciu pożyczki i skorzystaniu z innych funduszy w wysokości 24 mld USD potrzebnych na wsparcie proponowanej umowy. Jednak w liście wysłanym do zarządu Xerox przez CEO HP - Enrique Loresa, firma HP odpowiedziała, że wycena firmy Xerox w wysokości 33 mld USD nie odpowiada bieżącej wartości akcji firmy „i nie jest podstawą do dyskusji”.

Xerox zapewnił sobie wsparcie Citigroup, Mizuho Finance i Bank of America, które są przygotowane na finansowe zapewnienie 24 mld USD, bez podawania, na jakich warunkach. Spośród akcjonariuszy HP tylko Carl Icahn publicznie poparł umowę, a jako główny akcjonariusz firmy Xerox jest uważany za siłę napędową fuzji, na której by zyskał.

Gdy partnerstwo technologiczne zakończy się 31 marca 2021, Fuji planuje uruchomienie Fujifilm Business Innovation - globalnej marki swoich firm z sektorów druku i dokumentacji. W oficjalnym oświadczeniu firma Fujifilm podaje, że będzie wspierać innowacje tworzone z innymi firmami w grupie „poprzez przyspieszenie wprowadzania na rynek rozwiązań i usług opartych na technologiach związanych ze sztuczną inteligencją i z internetem rzeczy”.

Zarówno Fujifilm, jak i Xerox będą nadal dostarczać sobie nawzajem produkty do sprzedaży i dystrybucji w Azji - gdzie przoduje Fujifilm - oraz w Ameryce Północnej i Europie, gdzie z kolei Xerox jest silniejszy. Większość kolorowych drukarek Xerox to produkty Fujifilm, a Xerox deklaruje zamiar pozyskiwania technologii od innych partnerów, jak ich biurkowe drukarki laserowe A4, które zostały opracowane przez HP.

Fujifilm Business Innovation będzie również konkurować z firmą Xerox w obszarach niektórych produktów, jak chociażby na rozwijającym się rynku drukarek atramentowych. Na rozwijającym się rynku inkjet firma Xerox prowadziła wraz z firmą Trivor w segmencie maszyn z podawaniem papieru z roli, podczas gdy Fujifilm opracował system druku na wstędze FX1400 (100 m/min, 600 dpi) jako następcę Jet Press 540 W.

Na podstawie informacji portalu Print Business opracowała AP

cript>