Pierwszy taki „tandem” w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej
20 sty 2020 14:26

Miniony rok był dla drukarni cyfrowej OSDW Azymut z Łodzi, należącej do jednego z liderów na krajowym rynku dystrybucji książek, okresem wzmożonych inwestycji w nowe rozwiązania. Wśród innowacyjnych maszyn, jakie rozpoczęły tu pracę, znalazły się m.in. dwa w pełni zautomatyzowane urządzenia Müller Martini, dedykowane wytwarzaniu książek w technologii cyfrowej: linia do oprawy prostej Vareo oraz trójnóż InfiniTrim. Jak podkreśla dostawca, Azymut jest pierwszym w Polsce, jak też w tej części Europy Środkowo-Wschodniej użytkownikiem konfiguracji uwzględniającej oba te rozwiązania.
Wdrożenie obu maszyn to część planu inwestycyjnego, realizowanego przez OSDW Azymut od 2018 r. Jego pomysłodawcą jest Maciej Szymański – dyrektor drukarni cyfrowej OSDW Azymut, który tak tłumaczy proces decyzyjny związany z pojawieniem się w firmie m.in. nowych rozwiązań Müller Martini: „Przyjęte przez nas założenia były bardzo wyraźne: dwukrotne zwiększenie wydajności w druku i oprawie miękkiej, wprowadzenie koloru, możliwość stosowania podłoży powlekanych, wreszcie – zwiększona automatyzacja procesów produkcyjnych, także w kontekście lepszej współpracy z naszym magazynem w Strykowie. Kolejnym etapem był wybór właściwych partnerów – przyjęliśmy założenie, że dostawcy mają reprezentować najwyższą półkę światową pod względem jakości i wydajności. Firma Müller Martini spełniła wszystkie warunki: okazała się najlepszym dostawcą poszukiwanych przez nas, zaawansowanych rozwiązań do oprawy miękkiej i obcinania bloków książkowych”.
Jacek Kobyliński, dyrektor sprzedaży Müller Martini Eastern Europe GmbH, dodaje: „Najbliższe instalacje, uwzględniające jednocześnie maszyny Vareo i InfiniTrim, działają w Moskwie i Berlinie. Oznacza to, że wdrożenie zrealizowane w łódzkiej drukarni OSDW Azymut jest na swój sposób pionierskie, podnoszące proces realizowanej tu oprawy miękkiej na zupełnie nowy poziom automatyzacji, precyzji, wydajności i jakości. Zarówno Vareo, jak i InfiniTrim to maszyny skierowane do drukarń poszukujących maszyn z najwyższej półki (gwarantujących niezawodność i ciągłość produkcji), oferowanych przez silnych partnerów, dostarczających nie tylko zaawansowane rozwiązania, ale także profesjonalny serwis czy doradztwo techniczne. Inwestując w nasze urządzenia, gwarantują sobie rozwój przez wiele kolejnych lat głównie z uwagi na możliwość ich rozbudowy oraz programy serwisowe, a zarazem wybiegają w przyszłość, m.in. w kontekście wytycznych Przemysłu 4.0. (...)” – kontynuuje Jacek Kobyliński.
Obie maszyny – podobnie jak pozostałe zakupione w ramach planu inwestycyjnego urządzenia drukujące i wykańczające – zostały tu dostarczone w połowie ubiegłego roku, zaś produkcja przy ich zastosowaniu ruszyła pełną parą w ostatnim kwartale 2019. Ten wybór – jak zapewnia Maciej Szymański – poprzedziła gruntowna analiza rynkowa: „Zależało nam, by filozofia dostawcy była zbieżna z naszą strategią, także środowiskową. Cieszymy się, że w Müller Martini znaleźliśmy takiego partnera. Pod względem produkcyjnym wdrożenie tych maszyn zlikwidowało ograniczenia w oprawie miękkiej pod względem stosowanych wcześniej formatów książek, grubości grzbietu czy wydajności. Znacząco ograniczyliśmy też ilość generowanych odpadów, gdyż oba urządzenia są bardzo precyzyjne i elastyczne, a także dostosowane zarówno do typowej produkcji „na życzenie” (print-on-demand), jak też do zleceń średnio-, a nawet wysokonakładowych”.
Linia Vareo pozwala na obsługę bardzo obszernego spektrum produktów (pod względem długości, szerokości czy grubości), umożliwiając klejenie w technologii PUR bądź hot melt. Z kolei trójnóż InfiniTrim oferuje zmienność formatów obcinanych „w locie”, eliminując konieczność interwencji operatora w tej części procesu produkcyjnego. „Na rynku nie spotkałem jak do tej pory urządzeń, które stanowiłyby – w szerokim aspekcie – bezpośrednią konkurencję dla zestawu, składającego się z Vareo i InfiniTrim – podkreśla Jacek Kobyliński. – Wynika to z ich wyjątkowo solidnej konstrukcji (znanej z dużo większych maszyn naszej firmy), funkcjonalności, energooszczędności oraz możliwości rozbudowy, zarówno pod względem mechanicznym (np. w kontekście ich przyszłego zastosowania do oprawy twardej), jak i informatycznej (wzbogacenia o system Connex zarządzający workflow w drukarni)”.
Podejmując decyzję o wyborze dostawcy nowych rozwiązań do introligatorni, firma OSDW Azymut kierowała się także takimi przesłankami jak wspomniana wcześniej ich proekologiczność, jak też kompleksowość obsługi ze strony Müller Martini. Mówi Jacek Kobyliński: „Cieszymy się, że kierownictwo drukarni zwróciło uwagę na zapewniane przez nas: szybką dostępność serwisu (zdalną lub bezpośrednią) i części zamiennych oraz wsparcie techniczne i organizacyjne. Z kolei proekologiczność naszych rozwiązań przejawia się przede wszystkim w ich energooszczędności (jej zużycie jest tu niższe co najmniej o 20 proc. w stosunku do innych maszyn) i minimalizacji odpadu rozruchowego niemal do zera, jak też z wzajemnej kompatybilności różnych urządzeń zakupionych przez Azymut. Tu zaś dochodzimy do kolejnego aspektu tej inwestycji: zbieżności z realizowaną przez nas polityką Finishing 4.0, będącą częścią strategii Przemysłu 4.0.”
„Ta filozofia współgra z naszymi planami dalszego usprawniania działalności całej firmy – dodaje Maciej Szymański. – Drukarnia, jako jej istotna część, ma odgrywać coraz ważniejszą rolę w całym procesie nie tylko powstawania książki, ale też jej szybkiego docierania do czytelnika. Tu założenia Przemysłu 4.0 są nam bardzo bliskie, a bazujące na nich rozwiązania Müller Martini już dziś znacząco wspierają realizowaną przez Azymut produkcję dziełową”.
„Rozwiązania bazujące na założeniach Finishing 4.0 mają zapewnić jak największą płynność produkcji, zoptymalizować procesy realizowane przez drukarnię oraz wkomponować dostarczane przez nas urządzenia w cały workflow klienta. Funkcjonalność i automatyzacja naszych rozwiązań, sterowanie – poprzez system Connex – na bazie kodów generowanych na wcześniejszych etapach pozwala na ich bezproblemowe wpięcie w kompleksowy system produkcyjny, działający w drukarni. Connex potrafi zarządzać wszystkimi procesami, od druku po oprawę, maksymalizując wydajność i minimalizując odpad produkcyjny” – mówi Jacek Kobyliński i dodaje: „Cieszymy się, że pierwsze wspólne wdrożenie linii Vareo i trójnoża InfiniTrim zrealizowaliśmy w bardzo przyszłościowym przedsiębiorstwie, jakim jest OSDW Azymut. Znaczący skok tej firmy w rankingu drukarń cyfrowych za 2019 rok potwierdza, że niedawne inwestycje zauważyło najważniejsze z jej perspektywy grono odbiorców – wydawcy książkowi. (...)”

Opracowano na podstawie materiałów firmy Müller Martini

cript>