Planowane przejęcie Grupy Akomex
5 lut 2020 11:43

Sebastian Śliwa, współzałożyciel Akomex oraz mniejszościowy udziałowiec spółki zawarł warunkową umowę zakupu, na podstawie której z grupą menedżerów zamierza nabyć należące do Highlander International Partners 69,5 proc. udziałów spółki Akomex Sp. o.o. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Przejęcie zostanie wsparte przez fundusz Accession Mezzanine Capital IV, któremu doradza Mezzanine Management. Przejęcie Grupy Akomex wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spełnienia warunków zawieszających określonych w umowie.

Akomex rozpoczął produkcję opakowań z tektury litej w 1993 roku. Firma zatrudnia prawie 600 wysoko wykwalifikowanych pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce i zakładzie przetwórczym w Danii, produkując ponad 1,8 mld opakowań rocznie. Kamieniem milowym w rozwoju spółki było pozyskanie w 2010 r. instytucjonalnego inwestora finansowego – funduszu Highlander Partners, który wsparł budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Starogardzie Gdańskim umożliwiając dalszy dynamiczny rozwój spółki. W 2014 r. Akomex przejął wiodącego w Europie Centralnej producenta opakowań dla farmacji – spółkę Druk Pak, zaś w 2018 r. duńskiego producenta opakowań – Planopack, tworząc Grupę Akomex. W 2019 r. Grupa osiągnęła przychody przekraczające 200 mln PLN umacniając swoją pozycję na rynku polskim oraz europejskim. Klientami Grupy Akomex są wiodący światowi producenci z branż spożywczej i farmaceutycznej.

„Pozyskanie tak doświadczonego inwestora, jakim jest grupa funduszy, której doradza Mezzanine Management, jako partnera finansowego pozwoli nam na przyspieszenie rozwoju w obszarze świadczonych przez spółkę usług dla największych globalnych producentów farmaceutycznych oraz spożywczych. Dziękuję również kolegom z Higlander Partners za dobrą współpracę, która wyniosła Grupę Akomex na pozycję wiodącego producenta opakowań z tektury litej w Europie Środkowej” – stwierdził Sebastian Śliwa, współzałożyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Akomex.

„Dotychczasowy sukces Grupy Akomex to konsekwentnie realizowana strategia długofalowego rozwoju. Profesjonalna i oddana kadra oraz lojalni partnerzy handlowi, którym w tym miejscu dziękujemy za wieloletnią współpracę, wspólnie budują sukces Grupy na rynkach europejskich. Jesteśmy zdeterminowani, aby przy wsparciu nowego udziałowca i dzięki znaczącym inwestycjom zwiększyć tempo rozwoju Grupy, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym” – powiedział Grzegorz Łajca, prezes zarządu Grupy Akomex.

„Pozostajemy pod dużym wrażeniem dotychczasowych osiągnięć Grupy Akomex. Jednocześnie jesteśmy przekonani co do dalszych bardzo dobrych perspektyw rozwoju. Chcemy wspierać zarząd w dynamicznym rozwoju Grupy Akomex w obu wiodących liniach biznesowych – opakowaniach dla przemysłu farmaceutycznego oraz dla branży spożywczej. Celem jest dalsze umacnianie pozycji i ekspansja na rynkach krajowym i zagranicznych – już w najbliższym czasie planowane jest istotne zwiększenie mocy produkcyjnych oraz rozbudowa zakładu opakowań farmaceutycznych w Aleksandrowie Kujawskim” – zapewnił Piotr Sadowski, partner w Mezzanine Management.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Akomex

error: Kopiowanie zabronione!
cript>