Komori kupuje MBO
10 lut 2020 09:20

Japoński producent maszyn drukujących Komori zdecydował się na zakup firmy MBO niespełna rok po nieudanej próbie jej przejęcia przez koncern Heidelberg, na co nie wyraził zgody niemiecki urząd ds. ochrony konkurencji. Zakup przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją składarek oraz urządzeń do finishingu ma wzmocnić portfolio produktów Komori w czasie, gdy łączność cyfrowa staje się strategiczną koniecznością.

Mimo że obie firmy czekają jeszcze na stanowisko organów antytrustowych, możliwość zablokowania zakupu jest praktycznie wykluczona (inaczej niż w przypadku firmy Heidelberg działalność MBO i Komori nie nakłada się w żaden sposób). Umowa została zawarta 6 lutego i – zakładając, że nie dojdzie do żadnych opóźnień – powinna zostać dopięta najpóźniej 1 kwietnia br., czyli w dniu, w którym rozpoczyna się nowy rok fiskalny Komori.

Przejęcie MBO to oznaka zmiany kursu Komori m.in. w obszarze fuzji i przejęć oraz ograniczenia stopnia uzależnienia od konwencjonalnych maszyn offsetowych. Firma rozszerza swoją działalność w sektorze druku cyfrowego i drukowanej elektroniki oraz – wzorem Heidelberga – sprzedaje materiały eksploatacyjne i urządzenia do wykańczania jako uzupełnienie swej oferty (m.in. gilotyny sprzedawane pod marką Apressia oraz cyfrowe wycinarki Highcon, których dystrybucją Komori zajmuje się na terenie Japonii).

Na podstawie informacji firmy Komori opracował TK

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>