Rozwiązania Konica Minolta w firmie Digi Pres 
16 mar 2020 09:12

Znaczące przyspieszenie produkcji (na poziomie 40 proc.), obniżenie kosztów jej przygotowania, wzrost wydajności, a co za tym idzie większe oszczędności – to tylko niektóre zalety, jakie wymienia Marcin Radecki, manager operacyjny  firmy Digi Pres, w której wdrożono nową maszynę AccurioPress C6085 z funkcją do automatycznej kontroli (AIT) w module IQ-501. Wraz ze wspomnianymi rozwiązaniami Konica Minolta dostarczyła tu również oprogramowanie Accurio Pro Flux. 

„Innowacyjny system – a takim jest wdrożony w naszej drukarni moduł IQ-501 firmy Konica Minolta - to obecnie pewnego rodzaju „game changer”, w znaczeniu przełomowy i bardzo ważny element dla każdej drukarni, która poszukuje rozwiązań wpływających pozytywnie na jej procesy produkcyjne i generujących przy tym korzyści biznesowe, gwarantujące jej rozwój – mówi Marcin Radecki. – Wdrożenie tego rozwiązania przyniosło nam ogromne korzyści. Do najważniejszych należy zminimalizowany czas przygotowania pracy do druku. To, co kiedyś zajmowało nam (przy drukowaniu w dupleksie) około 5 minut, obecnie trwa zaledwie 30 sekund. Co więcej – moduł gwarantuje wysoką jakość od pierwszej do ostatniej odbitki. 

Obecnie maszynę obsługuje jeden operator, który oprócz drukowania wykonuje także inne prace produkcyjne. To znacząca oszczędność. Jeśli dodać do tego fakt, że tylko dzięki samemu modułowi i jego znakomitej funkcjonalności do automatycznej kontroli (AIT) mogliśmy skrócić czas realizacji zamówień o jakieś 20-30 proc., to już można być zadowolonym z takiej inwestycji. Jednak to nie wszystko – jakość, jaką otrzymujemy zarówno z samej maszyny, ale także dzięki tym innowacyjnym narzędziom – sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej konkurencyjni. To istotne w kontekście działalności, w jakiej się specjalizujemy”. 

Firma Digi Pres istnieje od 1989 roku. Zaczynała od produkcji kaset magnetofonowych. Obecnie oferuje kompleksowe usługi dla wydawnictw muzycznych i filmowych. Produkuje płyty CD/DVD i opakowania do nich, a także inne produkty, obsługując swoich klientów w sposób kompleksowy. „Tłoczymy płyty, drukujemy poligrafię, pakujemy wszystko w całość – mówi Marcin Radecki. - Oferujemy produkt bardzo dobry jakościowo, stąd zamówienia nie tylko z Polski, ale także z zagranicy”. Te ostatnie stanowią tu ok. 30 proc. produkcji i odsetek ten stale rośnie. Firma obsługuje zarówno duże koncerny muzyczne czy filmowe, jak i mniejszych klientów detalicznych. Nieustannie też inwestuje. „Rosnąca liczba zleceń i zmieniający się rynek – nakłady płyt spadają i zmienia się forma ich wydawania (dominują wysoko przetworzone wydawnictwa, gdzie wykorzystujemy folie laminacyjne, HS, przetłoczenia, lakiery UV i inne uszlachetnienia) – wygenerowały jakiś czas temu w naszej firmie nowe potrzeby, m.in. inwestycji w urządzenie cyfrowe, które stało się alternatywą dla maszyn offsetowych. Wcześniej już zatem pracowaliśmy na maszynie Konica Minolta. Poszukując rozwiązania bardziej wydajnego – z racji dobrej współpracy z tym dostawcą – w naturalny sposób ponownie sięgnęliśmy po jego rozwiązanie. Maszyna Konica Minolta to najlepszy możliwy wybór w tej klasie urządzeń produkcyjnych, a jakość jaką oferuje w niczym nie odbiega od tej, którą gwarantują maszyny offsetowe. Wydajność, szybkość przygotowania druku, stabilność oraz powtarzalność kolorystyczna są tu na najwyższym poziomie. Natomiast moduł IQ-501 Konica Minolta, odpowiadający za kontrolę jakości wydruków, jest bezkonkurencyjny w porównaniu z ofertą innych producentów”. 

70 proc. wydruków firmy Digi Pres to prace drukowane na kartonach graficznych (GC1, GC2) o wysokich gramaturach (300 g/m2) oraz dużej sztywności. „Maszyna AccurioPress C6085 – podkreśla Marcin Radecki - nie ma żadnych problemów z drukiem na tych podłożach. Pracuje z wysoką prędkością, a dzięki modułowi IQ każda praca jest w tej samej kolorystyce. Co dla nas najważniejsze – ponieważ produkujemy opakowania na płyty CD/DVD – jest też idealnie spasowana. Ma to również ogromne znaczenie przy dalszej obróbce. Większość prac, jakie wykonujemy, jest poddana takim procesom jak lakierowanie UV, sztancowanie, bigowanie, foliowanie, klejenie. Używamy folii uniwersalnych, które są tańsze od tych dedykowanych maszynom cyfrowym  i z wydrukami z maszyny Konica Minolta nie mamy również w tym zakresie żadnego problemu, a moduł IQ doskonale współpracuje z naszymi urządzeniami do finishingu”. 

Marcin Radecki wspomina też o wydrukach próbnych, które zostały ograniczone do minimum, co także przekłada się na oszczędności. I dodaje: „Co więcej, moduł IQ-501 z technologią automatycznej kontroli (AIT) Konica Minolta w sposób automatyczny kontroluje każdy arkusz (wychwytuje zabrudzenia, niepoprawny układ stron) i sprawia, że wyłącznie arkusze spełniające określone wymogi zostają dostarczone do naszych klientów; pozostałe zostają przez system wyeliminowane bez zatrzymywania produkcji (są one odrzucane na specjalną tacę w maszynie)”. 

Ułatwia to pracę operatorom urządzeń. Nie mieli oni - dzięki pracy na poprzedniej generacji maszyn KM - żadnych problemów z nauką obsługi nowego urządzenia. 

„Cieszy nas fakt, że to, do czego przekonujemy od jakiegoś czasu drukarnie – mówi Michał Wiśniewski, production printing & solutions product manager w polskim oddziale Konica Minolta - sprawdza się w codziennej produkcji i jest doceniane zarówno przez właścicieli drukarń, którym przynosi konkretne korzyści finansowe, jak i przez operatorów maszyn, którym nasze narzędzia ułatwiają pracę. Dlatego wszystkich zainteresowanych tymi innowacyjnymi rozwiązaniami zapraszamy do kontaktu z nami. (…)”. 

Marcin Radecki podkreśla, że inwestycja w moduł IQ-501 szybko się zwraca, ale Konica Minolta proponuje wszystkim analizę własnego przypadku i korzyści wynikających z wdrożenia oferowanego przez nią rozwiązania do automatyzacji druku. „W dedykowanym kalkulatorze – mówi Michał Wiśniewski - jaki stworzyliśmy specjalnie dla klientów, a który jest dostępny podczas spotkań z naszymi specjalistami z zakresu druku produkcyjnego, zainteresowani podają swoje rzeczywiste koszty oraz elementy dotyczące ich produkcji i otrzymują konkretne informacje na temat tego rozwiązania i jego opłacalności. Oprócz korzyści w zakresie kontroli jakości i organizacji pracy, przynosi ono bowiem także korzyści ekonomiczne (…)”. 

Opracowano na podstawie informacji firmy Konica Minolta

error: Kopiowanie zabronione!
cript>