Technologia druku metalizowanego Landy wkrótce na rynku
19 mar 2020 11:16

Od początku marca br. niemiecka drukarnia Kolbe-Coloco Spezialdruck testuje technologię metalizacji EcoLeaf (o której już pisaliśmy w „Poligrafice” i która miała być prezentowana na tegorocznych targach drupa). Drukarnia jest pierwszym pilotażowym klientem tego rozwiązania określanego jako „rewolucyjne, zrównoważone i ekonomiczne” przez jego producenta, firmę Actega Metal Print.

Rozwijana od targów drupa 2016 technologia, opracowana przez Benny’ego Landę, umożliwia produkcję druków metalizowanych po kosztach o połowę niższych niż konwencjonalne tłoczenie. Niemiecka grupa Altana kupiła od Landy technologię metalografii w 2017 r. i od tej pory pracuje nad nią za pośrednictwem swojego oddziału Actega Metal Print, stworzonego specjalnie dla EcoLeaf.

Druk metalizowany przy użyciu EcoLeaf bazuje na pigmentach metalowych i umożliwia uzyskanie całej gamy kolorów metalicznych, w tym złotego. Technologię tę można zintegrować w linii z maszynami offsetowymi, cyfrowymi i urządzeniami do finiszingu.

W drukarni Kolbe-Coloco Spezialdruck technicy instalują obecnie EcoLeaf na 12-kolorowej maszynie Gallus RCS, która łączy techniki offsetu, flekso i sitodruku. Drukarnia będzie stosowała to rozwiązanie do produkcji metalizowanych dekoracji i etykiet samoprzylepnych dla różnych rynków.

„Główną dziedziną naszej działalności są usługi druku, które tworzą silną więź pomiędzy marką i konsumentem i w rezultacie wspierają sprzedaż. Aby osiągnąć ten rezultat, stosujemy najlepsze technologie druku dostępne na rynku; EcoLeaf jest tego doskonałym przykładem” – mówi Michael Leon, dyrektor generalny Kolbe-Coloco. Podkreśla też, że nowe rozwiązanie pozwoli zmniejszyć wpływ druku metalizowanego na środowisko.

EcoLeaf ma być dostępny komercyjnie latem 2020 roku.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ

cript>