Kodak zwiększa rentowność
23 mar 2020 10:28

Jak zapewnia prezes wykonawczy Kodak, Jim Continenza, po wprowadzonych zmianach i reorganizacji struktury firma jest gotowa na nadchodzące wzrosty przychodów. Kodak przeszedł to, co Continenza opisuje jako rok przejściowy zachowując taki sam poziom gotówki w banku jak na początku roku budżetowego i, co najważniejsze, bez długów. Przychody firmy spadły co prawda z 1,32 mld USD do 1,24 mld USD, ale jednocześnie zyski wzrosły do ​​116 mln USD ze straty w wysokości 16 mln USD. Kluczowe dla firmy okazały się  22 proc. wzrost sprzedaży płyty procesowej Sonora oraz sprzedaż działu opakowań fleksograficznych firmie Miraclon, która przyniosła 395 mln USD. Sprzedaż akcji oznaczała dodatkowe 100 mln USD, co dało pewną swobodę zarządzania.

Przekształcenia objęły poszczególne działy firmy, każdy z osobnymi strukturami do obsługi systemów graficznych, druku inkjetowego czy zaawansowanych materiałów. Zamiast tego stają się one funkcjonalnym ramieniem działalności, produktów i sprzedaży. Obecnie tradycyjny segment druku obejmuje workflow płyt i prepressu, druk cyfrowy - w tym druk inkjetowy, oprogramowanie Nexpress, pozostawiając druk 3D, zaawansowane materiały i folie, które należą do segmentu zaawansowanych materiałów i chemikaliów.

Continenza tłumaczy, że ​​w 2019 r. Kodak skonsolidował strukturę, wzmocnił sytuację finansową i ponownie skupił się na podstawowej działalności poligraficznej oraz zaawansowanych materiałach i chemikaliach: „W 2020 r. będziemy nadal koncentrować się na kliencie, wprowadzać przełomowe produkty i, co najważniejsze, skupiać się na generowaniu przychodów.”

Nowa wersja Sonory ma rozszerzyć możliwości płyty, prędkość Nexfinity ma zostać zwiększona do 150 stron na minutę, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przy czym spodziewane są dalsze prace rozwojowe. Dostarczono też pierwsze opakowania giętkie produkowane na maszynach, na których stosowane są głowice drukujące Prosper Stream i Ultrastream. Niebawem też pojawi się druga linia płyt Sonora w zakładzie Oesterode w Niemczech.

Kolejnym osiągnięciem było powstrzymanie wypływu gotówki z firmy. Zamiast stałej redukcji o 140-160 mln USD rocznie wykorzystano 90-100 mln USD dzięki skoncentrowaniu się na oszczędnościach i zaprzestaniu nierentownych operacji. Finalnie rok zakończył się kwotą 233 mln USD w gotówce, czyli na takim samym poziomie finansowym, jaki raportowano na koniec 2018 roku.

Opracowano na podstawie Print Business

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>