Plotery tnące Summa w walce z koronawirusem
1 kwi 2020 10:39

W ostatnich tygodniach widzieliśmy, jak ważna jest ochrona zdrowia ludzi i jak potrzebna jest odzież ochronna taka jak maski i fartuchy.

Technologie cięcia firmy Summa mogą w tym pomóc i pomagają. W związku z tym, że koronawirus nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, Summa chce wykorzystać swoje zasoby, aby zminimalizować w jak największym stopniu skutki wybuchu epidemii. Dzięki urządzeniom tnącym Summa można produkować wiele artykułów, które uzupełniają niedobory materiałów ochronnych przeciwko COVID-19.

Zespół firmy Summa tnie obecnie tysiące maseczek i fartuchów za pomocą płaskich systemów tnących Summa F oraz laserowych Summa L. Projekt ruszył dzięki współpracy dostawców materiałów, przy udziale 200 wolontariuszy, którzy zszywają produkty. Gotowe maseczki i fartuchy są codziennie rozprowadzane do lokalnych szpitali i osób znajdujących się na linii frontu takich jak opieka domowa, sklepy spożywcze, personel w domach spokojnej starości i wiele innych.

Wycinaj maseczki wykonane z oddychającego materiału (Tyvek, ewentualnie polipropylen lub poliester), wystarczająco mocnego, aby móc przymocować paski. Ze względów bezpieczeństwa materiał filtracyjny musi być włożony do kieszeni. Konstrukcja tych masek została zatwierdzona przez lokalne instytucje medyczne.

Można produkować także maseczki z bawełny. Maskę wykonuje się przez zszycie przedniej części wraz z kopią tej części. Pomiędzy obiema warstwami należy umieścić filtr. Paski mogą być wykonane z dowolnego materiału. Konstrukcja tych masek została zatwierdzona przez lokalne instytucje medyczne.

Maseczki można wycinać na stołowych ploterach Summa serii F oraz laserowych Summa serii L.

Pomoc pielęgniarkom i lekarzom polega m.in. na dostarczaniu im fartuchów chirurgicznych. Do tego zastosowania można użyć materiału PUL.

Fartuchy można wycinać na stołowych ploterach Summa serii F oraz laserowych Summa serii L.

Oprócz materiałów ochronnych wzrosło również zapotrzebowanie na specjalne oznakowanie. Przykładem mogą być naklejki podłogowe oznaczające bezpieczną odległość 1,5-2,0 m lub naklejki na okna informujące klientów o tym, ile osób może wejść jednocześnie.

Grafiki takie można wycinać na ploterach rolowych Summa D oraz Summa F.

Summa serii F (od angielskiego Flatbed) to „szyty na miarę” gigantyczny kombajn, który znajdzie zastosowanie od poligrafii przez reklamę po różnego rodzaju produkcję, jak widać nawet maseczek i fartuchów.

Plotery Summa serii F pozwalają, dzięki specjalnemu systemowi prowadzenia mediów, na precyzyjne cięcie materiałów z roli, arkusza oraz płyt.

Pneumatycznie sterowane łapy przytrzymują materiał w trakcie obróbki. System przewijanego stołu „conveyor” pozwala na przesuwanie i obrabianie materiału znacznie dłuższego niż wymiar stołu. Zestaw kołnierzy prowadzących rolę pozwala na precyzyjne cięcie materiałów rozwijanych z rolki. Automatyczny system rozpoznawania narzędzi oraz kontrola ich ustawień umożliwiają dopasowanie parametrów cięcia do bardzo szerokiej gamy materiałów. Standardowo ploter jest dostarczany z modułem noża wleczonego. Wyposażony jest też w system rozpoznawania znaczników cięcia po obrysie - kamerę OPOSCAM.

W wielofunkcyjnej głowicy można zamontować jednocześnie 3 różne narzędzia. Po instalacji system automatycznie rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu.

Producent proponuje 5 modeli  o wymiarach roboczych: 160x120 cm, 129x305 cm, 184x320 cm, 327x210 cm, 327x320 cm.

Summa w ostatnich miesiącach wprowadziła także stołowe plotery laserowe L1810, L1801 VISION oraz L3214. Urządzenia dedykowane są przede wszystkim cięciu tkanin, przeznaczonych np. do produkcji reklam, odzieży sportowej, dekoracji, strojów kąpielowych, tekstyliów technicznych. Znajdują także zastosowanie przy produkcji maseczek czy fartuchów.

Jedną z ciekawszych funkcji jest kamera skanująca materiał i generująca „w locie” wektory cięcia.

Z kolei plotery SummaCut serii D posiadają bardzo dobre parametry techniczne, najwyższą, europejską jakość wykonania, dodatkowe akcesoria, system prowadzenia nawet najgrubszych folii oraz automatyczny system pozycjonowania OPOS. Plotery Summa używają zaawansowanej technologii przewidywania wektorowego, umożliwiającej cięcie ze zwiększoną prędkością na łukach.

Dla bardziej wymagających użytkowników została opracowana seria S. Nóż aktywny (SUMMA S-CLASS 2 T) w odróżnieniu od wleczonego pozwala na osiągnięcie jeszcze większej precyzji i szybkości cięcia; szczególnie ma to znaczenie przy bardzo drobnych elementach, gdzie kierunek noża jest zmieniany dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku noża wleczonego. Summa S-Class 2 jest wyposażona w dotykowy panel sterowania i intuicyjny interfejs, upraszczający obsługę plotera do minimum.

Instrukcje i pliki do cięcia maseczek oraz fartuchów na ploterach Summa można pobrać ze strony polskiego autoryzowanego dystrybutora – Atrium Centrum Ploterowe.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium

error: Kopiowanie zabronione!