Dwa nowe plotery Agfa w Artlab.pl
9 kwi 2020 09:03

W ostatnim czasie w warszawskiej drukarni wielkoformatowej Artlab.pl rozpoczęły pracę – w zaledwie miesięcznym odstępie – dwa nowe wielkoformatowe plotery marki Agfa. Z myślą o usprawnieniu obsługi podłoży giętkich w trybie „z roli na rolę” pojawił się tu model Anapurna RTR3200i LED, do którego wkrótce dołączyło urządzenie z płaskim stołem – Anapurna FB2540i LED. Obie maszyny, podobnie jak dostarczony przed nieco ponad dwoma laty hybrydowy ploter Anapurna H3200i LED, bazują na energooszczędnej technologii UV LED, umożliwiającej zastosowanie szerszego spektrum podłoży, m.in. materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Andrzej Lemiesz – właściciel Artlab.pl szacuje, że nowe inwestycje – zarówno w kontekście bezpośredniego zadrukowywania mediów sztywnych jak i giętkich – co najmniej dwukrotnie zwiększyły potencjał jego firmy.

„Obie inwestycje zostały też niejako wymuszone przez rynek, rosnącą liczbę zleceń, ale przede wszystkim – ich coraz większą różnorodność – tłumaczy Andrzej Lemiesz. – Zakupiona dwa i pół roku temu maszyna hybrydowa Anapurna H3200i LED to świetne rozwiązanie, praktycznie bezawaryjnie pracujące przez cały dotychczasowy okres eksploatacji, jednak z uwagi na dynamiczny rozwój całej firmy niezbędne były kolejne inwestycje. Tym razem zdecydowaliśmy się na rozwiązania dedykowane poszczególnym podłożom, w obsłudze których się specjalizujemy. Stąd z jednej strony zakup plotera typu roll-to-roll, z drugiej – urządzenia pracującego w trybie płaskim”.

Wybrany przez Andrzeja Lemiesza model RTR3200i LED to maszyna klasy „heavy-duty”, przeznaczona do pracy w cyklu całodobowym, dedykowana zarówno aplikacjom zewnętrznym jak i wewnętrznym o wysokiej jakości. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach i obsługuje liczne media giętkie (m.in. siatki banerowe, tekstylia, papier) o szerokości maksymalnej 3,2 m. Jego konstrukcja umożliwia też jednoczesny zadruk dwóch węższych zwojów z materiałem – każdy o szerokości 152,4 cm.
„Maszyna hybrydowa jest świetnym, wszechstronnym rozwiązaniem dla drukarń, także początkujących z technologią druku wielkoformatowego, chcących realizować prace na bardzo różnorodnych podłożach: giętkich oraz sztywnych – dodaje Andrzej Lemiesz. -  Natomiast w naszym przypadku niezbędne z czasem stały się zakupy ploterów dedykowanych konkretnym mediom. Np. model Anapurna RTR3200i LED posiada dedykowaną funkcję chwytania i naciągania folii, istotną w przypadku chociażby wykorzystywanych przez nas często materiałów polimerowych. Dużą jej zaletą jest też szerokość, gdyż pozwala na zastosowanie ponad 3-metrowych mediów, a jedynym ograniczeniem jest tu ciężar zwoju z materiałem. Sama konstrukcja zapewnia też właściwe prowadzenie materiału, bez względu na jego szerokość. Inwestycja ta znacząco, ponad dwukrotnie zwiększyła nasz potencjał wytwórczy w zakresie materiałów z roli, głównie folii samoprzylepnych, zarówno do zastosowań wielkoformatowych (np. przy oklejaniu aut), jak i do produkcji mniejszych elementów, takich jak naklejki. Te ostatnie stanowią spory odsetek realizowanych przez nas prac”.

W zakresie mediów sztywnych Artlab.pl realizuje liczne prace związane z reklamą zewnętrzną i wewnętrzną: szyldy, tablice, systemy wystawiennicze i inne. Potencjał firmy z nimi związany – analogicznie jak w przypadku materiałów giętkich – wzrósł znacząco dzięki inwestycji w ploter Anapurna FB2540i LED. Maszyna drukuje w trybie jednoprzebiegowym, w sześciu kolorach z dodatkową bielą (także w tzw. wariancie „kanapkowym”) z prędkością maksymalną 96 m2/h. Obsługuje zarówno media sztywne jak i giętkie (w arkuszach bądź brytach) o grubości do 4,5 cm i formacie do 2,54 x 1,54 m. Są one zadrukowywane na płaskim stole próżniowym, wyposażonym w osobno kontrolowane strefy, z których każda składa się z czterech niezależnych komór. Urządzenie – podobnie jak pozostałe dwie maszyny Agfa użytkowane przez Artlab.pl – sterowane jest najnowszą wersją systemu workflow – Asanti 4.0, dedykowanego produkcji wielkoformatowej.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa

error: Kopiowanie zabronione!