Global Graphics wprowadza oprogramowanie Direct
4 maj 2020 11:18

Brytyjska firma Global Graphics, która w ubiegłym tygodniu została laureatem nagrody Queen's Award, wprowadza na rynek nowe oprogramowanie o nazwie Direct. Oferowane rozwiązanie powstało z myślą o optymalizacji prędkości, rozdzielczości i wydajności inkjetowych maszyn drukujących.

Program Direct łączy funkcje kopiowania danych, rastrowania dając możliwość uruchomienia głowicy drukującej bez konieczności zapisywania przetworzonych plików na dysku, tak aby maszyna mogła je pobrać w momencie drukowania. Szybkość przepływu danych do i z dysku, zarówno dysku twardego, jak i SSD, stała się barierą wraz ze wzrostem rozdzielczości głowic drukujących oraz wzrostem liczby dysz, które należy kontrolować. Przejście z rozdzielczości 600 dpi na 1200 dpi oznacza czterokrotny wzrost liczby danych; dodać należy wzrost szerokości podłoża, dodatkowe kolory w aplikacjach i szybsze głowice drukujące, aby powstała prawdziwa bariera produkcyjna wynikająca z mnogości koniecznych do wprowadzenia danych.

„To pierwsza w pełni zintegrowana linia produktów, która eliminuje potrzebę zgrywania danych przed drukowaniem” - mówi Eric Worrall, wiceprezes ds. zarządzania produktem w Global Graphics Software i dodaje: „Rozwiązanie łączy technologię Streamline w celu optymalizacji pliku PDF przed ripowaniem (Harlequin PDF Rip) oraz, w niektórych przypadkach, rastrowaniem (ScreenPro i PrintFlat). Technologię z powodzeniem stosuje siostrzana firma - Meteor w swoich rozwiązaniach NozzleFix. Przy wyższych rozdzielczościach, prędkościach do 300 m/min oraz szerszych matrycach szybkość transferu danych staje się barierą techniczną. Dlatego musimy dostarczyć naszym producentom OEM kompletne oprogramowanie, a nie oddzielne komponenty, które sami będą musieli zintegrować. To skutecznie przyspieszy rozwój urządzeń i pozwoli na korzystanie z wyższej rozdzielczości i szybszych głowic drukujących”.

Global Graphics współpracuje z wieloma firmami, które mogą być zainteresowane rozwiązaniem Direct, wśród nich wymieniane są: HP, Memjet, Canon, Durst, Roland DG, Delphax i Mark Andy.

Przedstawiciele firmy Mark Andy potwierdzają, że Direct zapewnia 50 proc. wzrost wydajności maszyn HD. Wynika to z faktu, że urządzenie drukujące nie musi już czekać na zgrywanie zadania i zapisanie go przed pobraniem. „Wstępna analiza i sprawdzenie zlecenia mogą zająć godzinę, zanim uruchomi się maszynę; dzięki Direct wykorzystujemy ten czas” - mówi Martin Bailey, CTO z Global Graphics i dodaje: „Przykładowo drukarka etykiet o szerokości 330 mm, gdzie wymagana jest prędkość 100 m/min przy rozdzielczości1200 dpi dla kolorów CMYKOGW, nad którą pracuje wielu dostawców, potrzebuje transferu danych o prędkości 8,6 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie większej niż w wersji pracującej z głowicami 600 dpi, a najszybszy dysk SSD przesyła dane z prędkością 5 Gb/s. Wymagania oferowanego rozwiązania zbliżają się do tego poziomu, a wzrost szybkości przepływu danych jest większy niż przyrost prędkości pracy komputera”.

Korzyści nie ograniczają się do maszyn do etykietowania. Wraz z rozszerzaniem zastosowania tektury falistej, rozwojem druku opakowań, tekstyliów, tapet i druku przemysłowego wzrasta zapotrzebowanie na szybkie przesyłanie danych. Global Graphics ma nadzieję, że Direct stanie się niezbędnym narzędziem do spełnienia takich wymagań.

Na podstawie PrintBusiness opracowała BZ