Wybór mógł być tylko jeden
15 maj 2020 10:04

STUDIO DAR to multidyscyplinarna agencja reklamowa z Bielska-Białej, zapewniająca kompleksową obsługę w zakresie reklamy wizualnej i poligrafii. W lutym br. do jej parku maszynowego dołączyła platforma drukująca z roli na rolę EFI Pro 32r+, wykorzystująca innowacyjną technologię utrwalania UV LED. Inwestycja ta pozwoliła firmie DAR rozszerzyć zakres oferowanych usług o unikalne rozwiązania podświetlane.

Nie tylko drukarnia

Początek naszej działalności to rok 2009; wówczas wykonywaliśmy głównie identyfikacje wizualne firm oraz usługi marketingowe w internecie – wspomina Bartosz Przybyła, właściciel STUDIO DAR. – To dało nam solidne podstawy do obsługi dużych klientów, którzy wymagają od agencji brandingowej pełnego wsparcia w działaniach wizerunkowych oraz – w późniejszym etapie – także produkcyjnych. Wraz z rozwojem firmy i rosnącymi wymaganiami klientów prężnie działające działy graficzny i handlowy zasugerowały zainwestowanie we własny park maszynowy. W taki sposób staliśmy się posiadaczami pierwszego plotera drukującego i tnącego, a grono naszych klientów poszerzyło się o agencje reklamowe, mniejsze drukarnie, sieci detaliczne i franczyzowe działające w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Obecnie specjalizujemy się w drukach wielkoformatowych na sztywnych i giętkich podłożach, lecz DAR to nie tylko drukarnia wielkoformatowa. Dzięki doświadczonemu i utalentowanemu zespołowi tworzymy reklamy wizualne, świetlne, standy, a od 2020 roku rozwijamy własną szwalnię ukierunkowaną na piękne rozwiązania podświetlane, które w dużej mierze wykonujemy dzięki technologii dostarczonej nam przez firmę EFI.

Wyższy poziom automatyki

Przewagę konkurencyjną drukarnia DAR buduje w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz informatyczne. Byliśmy pierwszą drukarnią w naszym regionie, która zainwestowała w technologię UV LED do podłoży sztywnych; bazując na pozytywnych doświadczeniach postanowiliśmy zainwestować w tę technologię także do druku z roli na rolę – mówi Bartosz Przybyła. – Wybór mógł być tylko jeden – dostawca z największym doświadczeniem w tej technologii, czyli firma EFI.

W lutym br. w STUDIO DAR pracę rozpoczęła więc maszyna EFI Pro 32r+, platforma drukująca z prędkością maksymalną 275 m2/h, przeznaczona do podłoży w roli o szerokoś́ci do 320 cm i masie do 200 kg. Urządzenie umożliwia jednoczesny druk np. na dwóch 160-centymetrowych rolach umieszczonych obok siebie (system multi-roll). EFI Pro 32r+ wyposażona jest w głowice Ricoh Gen-5 z kroplą 7 pL i drukuje w technologii Ultra-Drop z rozdzielczością do 1200 dpi, dzięki czemu umożliwia osiągnięcie fotograficznej jakości druku, reprodukcję drobnych tekstów i nasyconych kolorów. Technologia utrwalania UV LED pozwala drukować na materiałach „klasycznych”, jak folie banerowe PVC, folie samoprzylepne czy papier, ale również na materiałach trudniejszych jak tekstylia (samba) lub wrażliwych  na wysoką temperaturę i o różnej elastyczności. Wydruki są natychmiast utwardzone oraz gotowe do dalszej obróbki bezpośrednio po wydrukowaniu. 

Ogromną zaletą urządzenia, czyniącą je niekwestionowanym liderem rynkowym, jest druk kolorem białym – dodaje Monika Mitura, sales development manager w firmie EFI. – Druk może odbywać się  w kilku trybach: kolor biały, biały poddruk, biały nadruk lub aplikacje dwustronne (kolor-biały-kolor). Druk atramentem białym nie spowalnia wydajności urządzenia oraz nie musi być on używany w ciągłej produkcji bez wymagającej procedury czyszczenia. Szereg dodatkowych funkcjonalności, takich jak ręczna kamera, automatyczna opcja blockout, trymer rozcinają̨cy wydruki w osi Y czy też̇ moduł wykrywający nierówności i podwinięcia materiału, to jeszcze wyższy poziom precyzyjnej automatyki. Warto dodać, że model EFI Pro 32r+ pracuje pod kontrolą̨ najwyższej klasy oprogramowania EFI Fiery proServer Core.

Drukarnia DAR zdecydowała się na 

wersję ze wszystkimi możliwymi opcjami usprawniającymi pracę. Automatyczne przycinanie prac podczas drukowania pozwala nam na odciążenie plotera tnącego – wyjaśnia Bartosz Przybyła. – Obsługa otrzymuje pobrytowane grafiki gotowe do dalszej obróbki. Automatyczny blockout to bardzo przydatna funkcja, gwarantująca idealnie spasowane grafiki po obu stronach materiałów przy druku dwustronnym. Często korzystamy także z funkcji multi-roll, która diametralnie skraca czas drukowania niekoniecznie tych samych prac na różnych szerokościach materiałów, np. 2x160 cm lub 3x106 cm. 

Maszyna automatycznie rozpoznaje załadowane media oraz ich szerokości, a my drukujemy różne prace na każdej rolce z osobna w tym samym czasie.

Gdy wyzwaniem jest czas

Naszym największym wyzwaniem jest CZAS – podkreśla właściciel bielskiej firmy. – Real-time marketing odgrywa bardzo dużą rolę także w produkcji reklam, które wykonujemy, dlatego sprostanie szybkim realizacjom jest kluczowe. Klienci narzucają często bardzo krótkie terminy realizacji, niejednokrotnie spowodowane szybkimi akcjami promocyjnymi w mediach, którym my jako drukarnia także musimy sprostać, a nasza praca nie polega tylko na wydruku odpowiednich mediów. Całe zlecenie trzeba zaplanować, wyprodukować, wykonać postprodukcję oraz pakowanie towaru wraz z odpowiednią spedycją. Dlatego ciągłe usprawnianie obiegu informacji i zleceń w firmie w połączeniu z oprogramowaniem maszyn jest kluczowe.

Programy obsługujące maszyny drukujące takie jak EFI IQ oraz cały pakiet productivity pack dostarczają STUDIO DAR niezbędnych informacji dotyczących zleceń, czasu potrzebnego na produkcję wydruków czy ilości niezbędnych materiałów potrzebnych do realizacji zleceń. Oprócz narzędzi analitycznych EFI dostarcza genialne oprogramowanie sterujące – uważa Bartosz Przybyła. 

– Do serwera podłączone są wszystkie komputery, dlatego wszyscy mają wgląd w stan obecnie drukowanych prac nie odchodząc od stanowiska pracy. Graficy i operatorzy maszyn bardzo docenili stworzone systemy workflow do różnego typu mediów; to znacząco usprawnia pracę. Korzystaliśmy z podobnych rozwiązań wcześniej, lecz nigdy nie były one tak dokładne i pomocne. Nasi klienci również docenili prace dostarczane w najwyższej jakości bez konieczności wydłużania terminów realizacji; maszyna drukuje szybko, dzięki czemu nie rezygnujemy z jakości, którą dostarczamy od zawsze na CZAS. 

Ze szczególnie pozytywnym odbiorem spotkały się prace, które drukujemy z kolorem białym – kryje on bardzo dokładnie nawet najmniejsze elementy prac. Zachwyt wzbudziły również wydruki wielowarstwowe oraz prace DAY-AND-NIGHT, czyli CMYK + WHITE + BLACK + WHITE + CMYK (CWBWC). Uważam, że to przyszłość wydruków podświetlanych, które jako nieliczni możemy wykonywać.

Technologia na czele

Bartosz Przybyła podkreśla, że jednymi z głównych czynników, które przesądziły o inwestycji w system EFI Pro 32r+, są jego niezawodność i funkcjonalność: Maszyna działa zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy. Drukarze przychodzą, uruchamiają system, a ten zawsze drukuje tak samo jak dnia poprzedniego. Powtarzalność kolorów nawet po dłuższej przerwie między zleceniami jest zaskakująca, a technologia utrwalania UV LED idealnie wpisuje się w obecne czasy. 

Posiadamy wszystkie niezbędne certyfikaty do wykonywania bardzo skomplikowanych zleceń do miejsc, które wymagają najwyższych standardów środowiskowych. Na uznanie zasługuje także bardzo niski pobór prądu względem podobnych maszyn. System posiada również rozbudowane oprogramowanie, które pomaga nam sprawnie realizować zlecenia, a ich kontrolę można przeprowadzić także zdalnie spoza firmy, nawet ze smartfona dzięki aplikacji EFI GO.

Dostawcą maszyny EFI Pro 32r+ była firma Atrium Centrum Ploterowe. Proces instalacji był skomplikowany, ale mieliśmy pełne wsparcie techników EFI oraz dostawcy, firmy Atrium Centrum Ploterowe z Opola – przyznaje właściciel drukarni DAR. – Trzeba przyznać, że instalacje dużych maszyn wiążą się z pewnymi utrudnieniami – to nie są urządzenia, które wyciągamy z pudełka, podłączamy do gniazdka i uruchamiamy, lecz wsparcie firmy EFI oraz jej techników okazały się bezcenne. Inwestycja zdecydowanie spełniła nasze oczekiwania, umożliwiając jednocześnie dalszy rozwój firmy. Współpracujemy z fantastycznymi klientami, którzy ciągle rzucają nam nowe wyzwania, aby wspólnie tworzyć coś innego, coś wyjątkowego. Jest to bardzo inspirujące. Nie zwalniamy ani na chwilę, dlatego w przyszłości będziemy poszerzać zakres usług pomocniczych, ukierunkowanych na doradztwo i logistykę. Podstawą tego musi być zapewnienie bezbłędności produkcji oraz technologia, na czele której stoi firma EFI.  AN

 

error: Kopiowanie zabronione!