Targi wracają do Niemiec już w czerwcu
26 maj 2020 11:10

Zgodnie z ostatnimi regulacjami wydanymi przez rząd niemiecki targi nie są już klasyfikowane jako masowe wydarzenia typu festiwal Octoberfest, imprezy sportowe lub koncerty, gdzie nie jest możliwe społeczne dystansowanie. Ogłoszone ponowne otwarcie imprez targowych B2B pod nadzorem władz lokalnych będzie podlegało specjalnym środkom w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.

Koelnmesse, gospodarz targów Anuga zadeklarował, że specjalnie powołana grupa zadaniowa pracuje obecnie nad kompleksowym planem działania, aby spełnić wszystkie wymagania federalne oraz lokalne i zapewnić bezpieczeństwo wystawcom, zwiedzającym, partnerom oraz współpracownikom. Podobnie UFI – stowarzyszenie branży targowej z zadowoleniem przyjęło posunięcie rządu niemieckiego. Rząd regionu Nadrenia Północna Westfalia zdecydował, że ​​zamierza zezwolić na organizację targów i kongresów od 30 maja, o ile wcześniej nie zostaną wydane inne zarządzenia.

„Opowiadamy się za tym, aby nie wszystkie rodzaje wydarzeń były traktowane w ten sam sposób. Cieszymy się, że nasze stanowisko dotarło do decydentów jednego z najważniejszych rynków wystawienniczych na świecie” - powiedziała Mary Larkin, prezes UFI i dodała: „Każda wystawa jest wydarzeniem starannie zorganizowanym - jako branża wiemy, jak stworzyć warunki, w których uczestnicy mogą zająć się swoją działalnością zachowując niezbędne środki ostrożności w dobie COVID-19”.

W ubiegłym tygodniu UFI opublikowało wytyczne dotyczące ponownego otwarcia wystaw i organizacji wydarzeń handlowych B2B („Global Framework guidance for the safe reopening of exhibitions and B2B trade events.”). Dokument utworzony z udziałem reprezentantów całego ekosystemu wystawienniczego dostarcza wskazówek zarówno decydentom politycznym, jak i organom ds. zdrowia, informując, w jaki sposób przemysł może zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprez w obliczu pandemii.

Obecnie sektor wystawienniczy stanowi 68,7 mld EUR (81,1 mld USD) w całości PKB,  generując całkowite przychody na poziomie mld EUR (325 mld USD). To plasuje sektor jako 56. co do wielkości na świecie, przed krajami takimi jak: Węgry, Kuwejt, Sri Lanka i Ekwador.

Chociaż nie ma gwarancji, że wydarzenia targowe rozpoczną się natychmiast, przedstawiciele Koelnmesse z optymizmem czekają na wrzesień i październik, kiedy według kalendarza powinno odbyć się wiele imprez takich jak: spoga+gafa, spoga horse, Kind & Jugend, Organtec oraz Yummex. Sporo imprez zostało anulowanych lub przełożonych z powodu pandemii - interpack, który miał się odbyć w maju w Dusseldorfie, został przełożony na marzec przyszłego roku, w grudniu możemy spodziewać się targów Food Ingredients Europe we Frankfurcie, a w październiku SIAL w Paryżu.

Na podstawie informacji z Dairy Reporter opracowała BZ