Odszedł Reinhard Ulbrich, „Król Europejskiego Flekso”
27 maj 2020 07:28

Dr Reinhard Ulbrich, były dyrektor ds. biznesu w europejskim dziale fleksograficznych płyt drukowych firmy DuPont, zmarł w wieku 89 lat.

Dr Ulbrich był doskonale znany w globalnej branży druku i opakowań i odgrywał kluczową rolę w rozwoju druku fleksograficznego od chwili, gdy był jeszcze niszową technologią, do czasów współczesnych, gdy stał się wysoce zaawansowaną techniką. Wielu nadal uważa go za „Króla Europejskiego Flekso”.

Po zatrudnieniu w szwajcarskim dziale folii Mylar w DuPont we wczesnych latach 60. XX w. Reinhard rozpoczął wspinaczkę po drabinie korporacyjnej. W 1969 r. przeniósł się do Düsseldorfu i został kierownikiem ds. folii na terenie Niemiec. Po krótkiej przygodzie w amerykańskiej centrali korporacji DuPont w Wilmington (stan Delaware) powrócił do oddziału Fotoproduktów w niemieckim Frankfurcie, by ostatecznie w 1982 r. objąć stanowisko dyrektora ds. biznesu w Cyrel.

W tamtych czasach druk fleksograficzny uchodził za „przybrane dziecko” branży poligraficznej, a płyty flekso firmy DuPont były produkowane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Po okresie intensywnego lobbowania, przymilania się i perswadowania dr Ulbrich przekonał zarząd DuPont do uruchomienia nowej linii produkcyjnej płyt Cyrel we Frankfurcie i zatrudnienia młodych, pełnych entuzjazmu inżynierów druku oraz zespołu sprzedaży w celu agresywnego rozwoju tego biznesu.

O umiejętnościach zespołu Ulbricha krążą legendy. Jego samego podziwiano i szanowano. Jako dostawca dla sektora druku był zawsze gotów wsłuchać się w potrzeby klientów, którzy uwielbiali jego towarzystwo oraz ciepło i koleżeństwo, które wniósł do branży. Dla wielu kolegów w firmie DuPont był mentorem i przyjacielem, z którym doskonale się pracowało. Zawsze miał wiele nowych pomysłów, a jego podejście „klienci są najważniejsi” motywowało otoczenie do szukania nowych sposobów, by ich zadowolić.

Przykładem myślenia koncentrującego się na klientach był konkurs druku flekso Cyrel Grand Prix odbywający się w Europie, a później również w Azji w latach 90. ubiegłego wieku, który jednoczył drukarzy flekso, producentów płyt i właścicieli marek z całej Europy wybierających doskonałości w druku fleksograficznym na tekturach, opakowaniach giętkich oraz etykietach. Swoją obecnością zaszczycili konkurs znamienici goście, m.in. Hans-Dietrich Genscher oraz astronauta Neil Armstrong. 

Urodzony na Śląsku – wtedy jeszcze niemieckim, obecnie polskim – Reinhard skupił swoją uwagę na Wschodzie po upadku Muru Berlińskiego w 1989 r. Skoncentrował się na rozwoju druku flekso w byłych demoludach oraz w Rosji i na wspieraniu rozwoju ekonomicznego tego obszaru po klęsce socjalizmu. Nawet na emeryturze często podróżował do Moskwy, biorąc udział w promowaniu kursów flekso na moskiewskiej Politechnice, która nagrodziła go za to doktoratem honoris causa.

Ponieważ obecne ograniczenia wynikające z ryzyka zarażenia koronawirusem wykluczają gromadzenie się większej liczby osób, rodzina, przyjaciele i znajomi dra Ulbricha planują uczcić jego pamięć spotkaniem zorganizowanym jesienią tego roku we Frankfurcie, by wyrazić swoją wdzięczność za jego życie i osiągnięcia.

Dr Ulbrich pozostawił żonę Katrin oraz dwie córki, Barbarę i Caroline, a także wnuki Alicię i Gabriela.

Na podstawie informacji firmy DuPont opracował TK

error: Kopiowanie zabronione!
cript>