Flint Group gotowa do sprzedaży  
1 cze 2020 12:25

Jak donoszą media, przedsiębiorstwo Flint Group jest coraz bliższe zmiany właściciela. Obecnie Grupa znajduje się w rękach inwestorów private equity Goldman Sachs oraz Koch Industries, które – jak twierdzi agencja Reuters – są bliskie podpisania umowy modyfikującej i wydłużającej okres kredytowania do wysokości 1,7 mld euro. Wydłużyłoby to o dwa lata termin zapadalności na nieznacznie zmienionych zasadach.

Ta decyzja jest postrzegana jako wstęp do ewentualnej sprzedaży drugiego pod względem wielkości – po Sun Chemical należącego do Dainippon Ink & Chemicals - producenta farb drukarskich na świecie. Mówi się, że firma została wystawiona na sprzedaż pod koniec ubiegłego roku.

Od tego czasu łańcuch dostaw Flint Group padł ofiarą zakłóceń związanych z pandemią koronawirusa oraz wojną handlową między USA i Chinami. Szacunki dotyczące poziomu sprzedaży – również doświadczonej przez COVID-19 – wskazują, że w porównaniu do 2019 r. będzie ona mniejsza o 266 mln euro.

Sprzedaż firmy może doprowadzić do jej podziału na części zajmujące się produkcją i sprzedażą farb i materiałów eksploatacyjnych do druku komercyjnego oraz opakowaniowego, do których należy również Xeikon. Obecna Grupa powstała, gdy właściciel Flint, firma CVC, doprowadziła do jego połączenia z BASF i Akzo Nobel oraz stworzenia podmiotu, który w 2014 r. został sprzedany Goldman Sachs i Koch za ponad 2,2 mld euro.

Wcześniej Flint powstał na drodze połączeń i przejęć producentów farb z Europy i Wielkiej Brytanii, w tym firmy Manders. Inne firmy, które zostały wchłonięte przez Flint, to m.in. Day (producent cylindrów drukowych), HydroDynamic Products oraz Russel Webb. Przed ostatecznym połączeniem Flint wkroczył również do branży druku inkjetowego tworząc markę Jetrion, sprzedaną później EFI.

Prawdopodobnie firma – czy to w formie jednolitego biznesu, czy też dwóch przedsiębiorstw pracujących dla branży opakowaniowej i komercyjnej – zostanie sprzedana kolejnej grupie inwestorów private equity, choć w przypadku jej podziału do gry mogliby dołączyć nabywcy branżowi.

Opracowano na podstawie informacji Print Business

 

 

error: Kopiowanie zabronione!