Torby z plotera
2 cze 2020 13:20

Ploter Mutoh ValueJet serii X ma nietypową pracę w Halfar, ponieważ jest używany do produkcji m.in. toreb serii LorryBags. Jak widać, plotery żywiczne to coś więcej niż urządzenia do drukowania na folii.

4 wzory, 6 rozmiarów, 43 kolory - LorryBag to torby kurierskie wykonane z plandeki PVC. Te udane produkty Halfar powstają dzięki drukarce Mutoh ValueJet 1624X.

Mówiąc Halfar, masz na myśli mocne torby z Bielefeld. Ponad 30 lat temu Armin Halfar siedział przy domowej maszynie do szycia i wykonał pierwszą torbę. Jego pomysł: w końcu stworzyć naprawdę funkcjonalną torbę dla ratowników medycznych. „Kuźnię toreb” opuściły później miliony toreb i plecaków, ale cel pozostał ten sam do dziś. Halfar produkuje torby w celu rozwiązania problemów technicznych i spełnienia pragnień reklamowych. Klienci są tak różnorodni, jak ich wymagania.

LorryBag jest częścią tego asortymentu od około dekady, jak mówi Michael Wellner, kierownik produkcji w firmie Halfar.

Halfar System GmbH został założony w 1986 r. i obecnie zatrudnia ok. 110 osób w dwóch działach: toreb promocyjnych i toreb technicznych. Projekt i etap przedprodukcyjny odbywają się w Bielefeld. Szycie z kolei jest realizowane przez firmy partnerskie, szczególnie w Europie Wschodniej. Gotowe torby, plecaki i pokrowce wracają do Bielefeld, gdzie są w dużym stopniu personalizowane jako artykuły promocyjne we własnym dziale wykończeniowym firmy.

Niezależnie od tego, czy jest to przeszycie, zdobienie laserem, sitodrukiem, drukiem cyfrowym czy też sublimacyjnym, Halfar może zaoferować dystrybutorom i wyspecjalizowanym agencjom każdą technologię, aby zmienić torbę w skuteczny przedmiot promocyjny. Tylko torby techniczne, głównie produkty na zamówienie dla klientów przemysłowych i instytucjonalnych, trafiają na rynek poprzez kanał sprzedaży bezpośredniej.

„Nasze projekty są zoptymalizowane do wykorzystania jako nośniki reklamy” - wyjaśnia Wellner. Dotyczy to również toreb LorryBag, ponieważ w tym przypadku można wydrukować klapkę torby całkowicie lub częściowo, wybrać pionową lub poziomą konstrukcję, dodać zapięcie na klamrę albo włożyć komorę na laptopa.

„Personalizacja mniejszych ilości LorryBag nie byłaby możliwa bez druku cyfrowego, dlatego od samego początku polegaliśmy na technologii Mutoh” - mówi kierownik produkcji.

 „Mutoh ValueJet 1624X jest dla nas idealny - podkreślają również Tobias Unger i Jessica Ringe, którzy odpowiadają za to urządzenie w dziale druku cyfrowego. - Jest praktycznie bezobsługowy i jednocześnie bardzo niezawodny, co bardzo pomaga nam w pracy”.

Halfar System używa plotera Mutoh ValueJet 1624X o szerokości druku 1615 mm od początku 2018 r., kiedy to zastąpił inne urządzenie tej samej marki - Mutoh ValueJet 1638. Wspomniana maszyna została zainstalowana w 2013 r. i zakończyła swój cykl produkcyjny po wydrukowaniu dziesiątek tysięcy toreb.

„Cenimy wysoką jakość druku w naszej drukarce Mutoh ValueJet 1624X o rozdzielczości do 720x1440 dpi - wyjaśnia Wellner. - Jesteśmy nawet w stanie wyprodukować nietypowe projekty z trudnymi gradientami. Wysoka niezawodność Mutoh ValueJet 1624X, a także szybka obsługa naszego lokalnego dealera Mutoh zdecydowanie stanowiły argument za zakupem tego urządzenia. ” Obie drukarki Mutoh w Halfar nie spowodowały żadnych przestojów produkcyjnych, co potwierdza ich stabilność. ValueJet 1624X, podobnie jak jego poprzednik, drukuje ekologicznymi atramentami w czterech kolorach (CMYK).

Dla Halfar istotny jest kolejny szczegół. Mutoh ValueJet 1624X wyposażono tylko w jedną, stałą głowicę piezoelektryczną, która jest zdolna generować krople o zmiennej wielkości od 3,5 do 35,2 pikolitra. Maksymalna, produkcyjna wydajność drukarki  to ponad 29 m2.

Ich kolega Tobias Unger jest pod wielkim wrażeniem technologii druku Mutoh Intelligent Interweaving (i²), która zapobiega kłopotliwemu paskowaniu. Natomiast druga technologia automatyzacji druku - Mutoh DropMaster - choć użyteczna, nie ma dla Halfar większego znaczenia. „Zawsze drukujemy na tym samym materiale, w tych samych trybach drukowania - wyjaśnia Ringe. - Dlatego nie wykorzystujemy technologii kompensacji grubości materiału”.

„Jeśli po kilku miesiącach musimy ponownie wydrukować  torby z tymi samymi motywami klientów, uzyskujemy identyczne kolory - mówi zadowolony Unger. - To oszczędza nam dużo pracy i potencjalnych kłopotów”. Aby mieć pewność, że użytkownicy będą zadowoleni z toreb LorryBag przez długi czas, nadruk jest dodatkowo chroniony przed zużyciem za pomocą płynnego laminatu, choć nawet bez laminatu atramenty Mutoh dają gwarancję stałego koloru przez okres do 3 lat w warunkach ekspozycji na zewnątrz. „Linie cięcia są automatycznie dodawane w oprogramowaniu Onyx PosterShop, którego używamy do druku” - mówi Ringe.

„Mamy już w głowie nowe pomysły. Jedno jest pewne: Mutoh ValueJet 1624X będzie miał w rezultacie dużo pracy” - kończą eksperci od toreb z firmy Halfar.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium

error: Kopiowanie zabronione!