Debiut Xeikona na rynku opakowań z tektury falistej
4 cze 2020 07:39

3 czerwca br. firmy Xeikon i Flint Group ogłosiły uruchomienie IDERA, zupełnie nowej platformy rozwiązań cyfrowych przeznaczonej dla producentów opakowań z tektury falistej. Jednym z głównych elementów tej platformy będzie jednoprzebiegowa maszyna do postprintu, drukująca dopuszczonymi do kontaktu z żywnością farbami wodnymi na powlekanych i niepowlekanych arkuszach tektury falistej o maksymalnych wymiarach 1,6x2,8 m, z prędkością do 150 m/min. Jak przekonuje producent, to idealne rozwiązanie uwzględniające obecną sytuację na rynku pudełek z tektury falistej, który musi radzić sobie ze spadającą wielkością nakładów, oczekiwaniem skrócenia czasu dotarcia na rynek i zapewnienia najwyższej jakości opakowań. IDERA umożliwi osiągnięcie wyższej jakości druku niż fleksografia i realizację zleceń nisko- lub wysokonakładowych ze wszystkimi korzyściami zapewnianymi przez rozwiązanie druku cyfrowego na żądanie takimi jak ograniczenie ilości odpadów – zapowiada Xeikon. Dodatkowo IDERA – zachwalana jako ekologiczne i kompaktowe rozwiązanie – pozwoli na personalizację oraz wersjonizację opakowań. Rozwiązanie ma być dostępne dla klientów od września br. w centrum innowacji Xeikon (Global Innovation Center) w belgijskim Lier.

„To nie sekret, że we wzorcach behawioralnych konsumentów, marek i sprzedawców zachodzą gwałtowne zmiany” - wyjaśnia Sebastien Stabel, menedżer działu Opakowań Kartonowych w firmie Xeikon. Szybki rozwój handlu internetowego i rosnąca presja na zrównoważony rozwój tkwią u podstaw wdrażania kreatywnych rozwiązań w zakresie cyfryzacji opakowań z myślą o podniesieniu poziomu wydajności. Popyt klientów na szybkie, niepowtarzalne i atrakcyjne produkty podnosi poprzeczkę łańcuchom dostaw w zakresie skracania czasu realizacji zamówień i jeszcze szybszych dostaw.

Stabel wierzy, że czeka nas jeszcze więcej zmian. W swoim majowym badaniu z 2019 r. pt. „Bez typowych zakłóceń - wygrywanie dzięki nowym modelom w opakowalnictwie 2030” (No ordinary disruption – winning with new models in packaging 2030) firma konsultingowa McKinsey ostrzega: „Dla firm w branży opakowaniowej nadszedł czas, by zapiąć pasy i przygotować się. Mają mniej niż dwa lata, by osiągnąć gotowość”. Pamiętając o tej zapowiedzi, firmy muszą zmienić swoje spojrzenie, „zresetować intuicję” i dokonać przeglądu swoich modeli biznesowych oraz rynków zbytu.

Migracja z postprintu na tekturze falistej ku drukowi cyfrowemu na tym medium to optymalna droga dla myślących przyszłościowo klientów, by przygotować się na przyszły sukces. Xeikon twierdzi, że rozwiązanie IDERA to zwycięskie połączenie najlepszej w swej klasie, jednoprzebiegowej maszyny do druku cyfrowego, opatentowanych farb do bezpiecznego druku na opakowaniach spożywczych oraz systemu otwartego umożliwiającego  przyłączanie rozwiązań zewnętrznych dostawców.

Przygotowując IDERA Xeikon polegał na gromadzonej przez lata wiedzy nt. technologii cyfrowych, doświadczeniu i produkcji swego macierzystego przedsiębiorstwa Flint Group. Firma, jako największy dostawca farb do druku na tekturze falistej, doskonale zna ten rynek. Jak dodaje Stabel: „Blisko współpracujemy z Flint Group, naszymi partnerami oraz – co szczególnie istotne – z naszymi klientami nad dopasowaniem oprogramowania, maszyn i farb do konkretnych potrzeb rynku tektury falistej w Europie i Ameryce Północnej. Równocześnie uzupełniamy tę solidną bazę o naszą wiedzę na temat cyfryzacji”.

Lode Deprez, wiceprezes ds. farb i technologii naświetlania dla druku cyfrowego: „Nasi inżynierowie z Centrum Kompetencji R&D ds. farb do druku cyfrowego tworzą, opracowują i produkują nasze własne wydajne, bezpieczne dla żywności farby wodne. Korzystają one również z naszej nowej, opatentowanej technologii wykorzystywanej przy dyspersji pigmentu, która gwarantuje najlepszą jakość i opłacalność.”

Z kluczowych korzyści stosowania platformy IDERA firma Xeikon wymienia następujące:

- wysoką wydajność dzięki jednoprzebiegowej maszynie do postprintu, która może drukować na arkuszach powlekanej i niepowlekanej tektury;

- możliwość drukowania farbami wodnymi bezpiecznymi dla żywności;

- otwarty ekosystem, który może współpracować z najlepszymi rynkowymi dostawcami urządzeń  peryferyjnych, systemów workflow, inspekcji wizyjnej itd. w celu osiągnięcia maksymalnie zintegrowanego rozwiązania;

- możliwość pełnego przejścia na produkcję cyfrową dzięki wykorzystaniu workflow X-800 firmy Xeikon;

- dostęp do zarządzania kolorem i narzędzi do profilowania, a także możliwość integracji z zewnętrznymi dostawcami i zewnętrznym oprogramowaniem MIS.

Więcej informacji nt. nowej platformy dostępnych jest na stronie www.xeikon.com oraz www.idera-sprinting.com.

Na podstawie informacji firmy Xeikon opracował TK

error: Kopiowanie zabronione!
cript>