MJP Drukarnia znacząco redukuje zużycie IPA  
4 cze 2020 10:31

MJP Drukarnia Sp. z o.o. z Poznania to kolejne polskie przedsiębiorstwo, które zdecydowało się na kompleksowe wdrożenie bezalkoholowej, proekologicznej chemii drukarskiej produkowanej przez ABC/Allied Pressroom Products Europe w jej warszawskiej fabryce. Od niedawna w trzech maszynach offsetowych używanych przez ten zakład poligraficzny jest wykorzystywany bufor All Star Fount. Jak zapewnia kierownictwo MJP Drukarni, jego wdrożenie pozwoliło na 50 proc. redukcję alkoholu izpopropylowego (IPA), wykorzystywanego w realizowanej tu produkcji bazującej na druku offsetowym.
Drukarnia MJP istnieje od 1998 r. i oferuje swoim klientom bardzo szerokie portfolio produktów, wykonywanych w dużej mierze w technice offsetowej. Na jej asortyment składają się m.in.: opakowania, etykiety, katalogi, kalendarze, papiery listowe, podkłady biurkowe, notatniki, teczki, plakaty, ulotki, wizytówki i książki. Drukarnia bardzo mocno rozszerza portfolio klientów z segmentu opakowań, dla których otwarto nowy oddział przy ulicy Św. Antoniego 26 w Poznaniu. Przemysław Karalus – dyrektor firmy podkreśla, że ostatnio popyt na opakowania – zwłaszcza proekologiczne – wzrósł w sposób zauważalny, co tłumaczy m.in. zwiększonym zapotrzebowaniem ze strony firm produkujących żywność i leki: „Nie mamy jednej, ściśle określonej specjalizacji, potrafimy każdego klienta obsłużyć w sposób kompleksowy, dlatego też szybko dostrzegamy zmiany w popycie, co przekłada się na proporcje realizowanej produkcji. Jest to rzecz jasna odzwierciedlenie tego, co dzieje się na rynku. Pracy jest obecnie nieco mniej w kontekście produktów komercyjnych i akcydensowych, natomiast mamy coraz więcej zamówień właśnie na opakowania z nadrukiem i tę gałąź naszej produkcji ostatnio bardzo dynamicznie rozwijamy. Na początku roku uruchomiliśmy maszynę do klejenia opakowań w naszym nowym oddziale w Poznaniu. Podczas ostatnich trzech miesięcy przeprowadziliśmy instalację nowych maszyn do druku cyfrowego, wielkoformatowego oraz wdrożenie bezalkoholowego bufora All Star Fount z oferty ABC/Allied Pressroom Products na offsetowych maszynach drukujących. Jego dostawcą – podobnie jak innych chemikaliów tej marki, których używamy (proszków, zmywaczy, środków czyszczących) – jest firma Avargraf”.

Tomasz Reczka, koordynator ds. wdrożeń w firmie ABC/Allied Pressroom Products Europe uzupełnia: „Wdrożenie w MJP Drukarni to efekt udanej, strategicznej współpracy z firmą Avargraf, która jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań marki ABC/Allied na polskim rynku. Cieszymy się, że kierownictwo poznańskiego przedsiębiorstwa, dotychczas korzystającego z innych chemikaliów z naszej oferty, zdecydowało się na wdrożenie również bufora All Star Fount”.

Początkowo został on zaimplementowany w dwóch maszynach offsetowych pracujących w MJP Drukarni. Efekty były na tyle zadowalające, że wkrótce bufor został wdrożony także w kolejnej maszynie, 5-kolorowej, na której ten poznański zakład realizuje znaczącą część swojej produkcji. „Bardzo szybko osiągnęliśmy zakładaną, 50 proc. redukcję zużycia IPA, co było dla nas priorytetem. Zwłaszcza w kontekście szybujących cen alkoholu izopropylowego optymalizacja wydatków z nim związanych była istotna. All Star Fount zapewnia produkcję na satysfakcjonującym nas oraz naszych klientów poziomie, również w kontekście zużycia surowca niezbędnego do osiągnięcia pierwszej odbitki sprzedażowej. Okazał się zatem bardzo dobrym rozwiązaniem proekologicznym oraz ekonomicznym” – mówi Przemysław Karalus.

Tomasz Reczka dodaje: „Z naszego punktu widzenia wszystko przebiegło bardzo sprawnie i obecnie cała produkcja offsetowa, realizowana przez MJP Drukarnię, odbywa się już z udziałem bufora All Star Fount. W każdej z trzech maszyn proces był podobny: wstępne pomiary parametrów drukowania, implementacja bufora w odpowiednich proporcjach, próbne odbitki, wdrożenie w codziennej produkcji. Z naszej strony zapewniamy bieżącą produkcję All Star Fount, jak również innych środków używanych przez MJP, w naszym warszawskim zakładzie wytwórczym. Za ciągłość dostaw odpowiada nasz partner – firma Avargraf”.

All Star Fount jest promowany przez ABC/Allied Pressroom Products Europe na polskim rynku już od dłuższego czasu, a lista rodzimych drukarń korzystających z tego bufora stale się wydłuża. „Rozwiązanie to stało się swoistym antidotum w sytuacji, gdy ceny rynkowe IPA osiągnęły poziom wręcz spekulacyjny – mówi Konrad Lewandowski, kierujący ABC/Allied Pressroom Products Europe. – Poza aspektami ekonomicznymi bufor ten ma właściwości proekologiczne, co potwierdzają przyznane mu certyfikaty środowiskowe Nordic Swan Ecolabel i Blaue Engel. Posiada też atest w zakresie niskomigracyjności, przyznawany przez instytut Smithers Pira. Co więcej, kilkanaście naszych rozwiązań, m.in. All Star Fount, uzyskało niedawno certyfikat FOGRA w dziedzinie druku offsetowego”.

Opracowano na podstawie informacji ABC/Allied Pressroom Products Europe

error: Kopiowanie zabronione!
cript>