Interket stawia na modułowość Xeikon CX300
30 cze 2020 11:33

„Interket to jedna z czołowych europejskich grup zajmujących się produkcją etykiet, posiadacz pięciu zakładów produkcyjnych w Europie na terenie Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji” - mówi Carl Parkander, dyrektor generalny Interket Group. Każdy z nich obsługuje lokalne rynki i każdy różni się w pewnym stopniu od pozostałych.

Firma dostarcza szeroką gamę etykiet: od prostych po skomplikowane oraz rozwiązania zabezpieczające, które zaspokajają potrzeby klientów. Do odbiorców należą zarówno drobni miejscowi przedsiębiorcy, jak i wielcy ponadnarodowi klienci notowani na giełdzie, działający w wielu sektorach przemysłu.

Grupa, która dotychczas korzystała z maszyn do druku cyfrowego zainstalowanych w wielu swoich lokalizacjach, nie posiadała żadnego urządzenia tego typu w swej szwedzkiej siedzibie. Najnowsza inwestycja w maszynę cyfrową Xeikon to dla Interket prawdziwy krok milowy. Firma stopniowo odchodzi od realizacji zleceń wysokonakładowych na produkcję krótkich serii, uzupełniając ofertę o rozwiązania zapewniające wartość dodaną. Wymaga to rozszerzenia skali usług serwisowych oraz skrócenia czasu dostaw – te wymogi z oczywistych względów są wprost stworzone dla druku cyfrowego.

Kluczowymi powodami, dla których Interket wybrał ofertę Xeikona, są modułowość różnych rodzajów maszyn tej firmy oraz wysoka jakość druku, którą zapewniają. „Obecnie inwestujemy w specjalny model – CX300. Dzięki tej maszynie zyskamy potencjał dalszego rozwoju w przyszłości. Gdyby szwedzcy klienci zwiększyli poziom nakładów – na co liczymy – wówczas będziemy w stanie w łatwy sposób podnieść wydajność naszego urządzenia. Fakt, że ta inwestycja może zostać w przyszłości rozbudowana, ma dla naszej firmy wyjątkową wartość. Pod tym względem Xeikon CX300 nie ma sobie obecnie równych na rynku. To maszyna o szerokości 330 mm drukująca z prędkością 30 m/min. W przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, możemy zwiększyć szerokość i wydajność, a to otwiera wszelkie możliwości kształtowania naszej strategii wspólnie z pozostałymi zakładami produkcyjnymi. Urządzenie Xeikon będzie dodatkowo funkcjonowało jako backup dla naszych innych fabryk, a w przyszłości rozważymy sens posiadania maszyny o szerokości 520 mm. W takim przypadku istnieje możliwość jej rozbudowy lub  konwersji do takiej szerokości. Wybraliśmy Xeikon, bo wybieramy wszechstronność. Modułowość, a tym samym elastyczność, to dla Interket kluczowa przewaga!” - wyjaśnia Carl Parkander.

Jak dalej tłumaczy, zachętą do zakupu były również możliwości zapewniane przez interfejs X-800. „Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli chcemy dalej odnosić sukcesy na rynku etykiet, musimy zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko cyfrowa maszyna. Niezbędne są infrastruktura wsparcia dla maszyny oraz dokładna ocena całego procesu. Urządzenie zostanie zintegrowane w ramach naszego zakładu i włączone do naszego systemu MIS. Xeikon udowodnił siłę swego interfejsu i wskazał, w jaki sposób poprowadzi nas on ku pełnej cyfrowej transformacji.”

Stefan Gustafsson, dyrektor zarządzający Interket AB, dodaje: „Nie możemy doczekać się wykorzystania inteligentnej technologii i wszechstronności Xeikon CX300, tak by Interket Sweden do maksimum wykorzystał cyfrową transformację. Rozwiązanie Xeikon doskonale pasuje do naszego obecnego modelu biznesowego opartego na rozbudowanej ofercie serwisowej. Bardzo ważna jest dla nas kwestia workflow. Poza tym, co powiedział Carl, chciałbym dodać, że jakość białego tonera jest najwyższej klasy, a najlepsze rezultaty zapewnia przy pełnym kryciu. Dalej fakt, że tonery Xeikon są dopuszczone do kontaktu z żywnością, ma dla nas duże znaczenie, bowiem etykiety na żywność i leki są główną częścią naszego biznesu. Dodam wreszcie, że Xeikon posiada przedstawicielstwo i prowadzi bezpośrednią sprzedaż na terenie Szwecji oraz zapewnia doskonały serwis.”

Możliwość lokalnej realizacji zleceń na etykiety drukowane cyfrowo jest bardzo ważna także dla klientów. Dotychczas szwedzki oddział musiał polegać na wsparciu holenderskiego zakładu przy wykonywaniu takich zamówień; teraz może robić to we własnym zakresie. Korzyści logistyczne, takie jak oszczędność kosztów, zapewniają szwedzkim odbiorcom natychmiastowy zysk. Połączenie druku konwencjonalnego i cyfrowego na miejscu zapewnia szansę przyciągnięcia kolejnych zleceń. Zmieni się również sposób sprzedaży. Oprócz realizacji niskonakładowych prac firma zamierza skoncentrować się na zamówieniach, które dotychczas pozostawały poza jej zasięgiem, m.in. na produkcji etykiet z danymi zmiennymi.

„Za naszymi inwestycjami stoi jasna strategia. Najpierw, na życzenie klientów, stworzyliśmy specjalną aplikację; kolejnym krokiem jest wdrożenie w Szwecji systemu MIS - jest on obecnie implementowany we wszystkich naszych zakładach. Maszyna Xeikona, w połączeniu z wykańczaniem offline, to ostatni zakup, który pomoże nam lepiej obsługiwać szwedzkich klientów. Do niedawna w przypadku zleceń niskonakładowych byliśmy zmuszeni albo drukować na maszynach konwencjonalnych tutaj, w Helsingborgu, albo korzystać z pomocy naszych kolegów i ich urządzeń cyfrowych w innych lokalizacjach. Od teraz możemy lepiej służyć naszym odbiorcom w Szwecji dzięki maszynie Xeikona” - kończy Stefan Gustafsson.

Filip Weymans, wiceprezes ds. marketingu w firmie Xeikon, podsumowuje: „Przez ostatnie trzy dekady poznaliśmy znaczenie systemów do zarządzania produkcją i nie ustawaliśmy w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań, które optymalizowały i upraszczały nasz interfejs X-800. Seria Cheetah 2.0, której nowym przedstawicielem jest Xeikon CX300, zawiera wbudowaną technologię, w czasie rzeczywistym informującą o wydajności, dostępności itp. za pośrednictwem połączenia w chmurze, zapewniając dane, które przekładają się na informacje umożliwiające szybkie podejmowanie decyzji. Interfejs M2M (machine-to-machine) umożliwia połączenie maszyn do druku i wykańczania zarówno działających w linii, jak i offline. Ten interfejs przekazuje wszelkie kluczowe informacje o zleceniach do odpowiedniego modułu wykańczającego i eliminuje ludzkie błędy. Informacja bezproblemowo przebiega przez wszystkie ogniwa procesu produkcyjnego i przyczynia się do osiągnięcia doskonałych wskaźników OEE (Całkowitej Efektywności Sprzętu). Interfejs man-to-machine został opracowany w taki sposób, by umożliwić operatorowi ocenę statusu jego maszyny: na miejscu lub zdalnie. Wspomoże to Interket - z jego oddalonymi zakładami produkcyjnymi – w wydajnej kooperacji w ramach całej grupy.”
Na podstawie informacji firmy Xeikon opracował TK

 

 

error: Kopiowanie zabronione!