15 lat partnerskiej współpracy firm Totem.com.pl i Konica Minolta
9 lip 2020 08:00

Dla drukarni dziełowej Totem.com.pl rok 2020 jest wyjątkowy. Firma obchodzi w nim dwa jubileusze: 25-lecia istnienia oraz 15-lecia obecności na rynku cyfrowej produkcji dziełowej. Jak podkreśla Michał Rejnowski – prezes zarządu Totem.com.pl, od początku jej działalności związanej z drukiem cyfrowym Konica Minolta odgrywa tu strategiczną rolę w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, cały czas  pozostając ważnym partnerem i doradcą przy podejmowaniu kolejnych kroków biznesowych. W tym czasie firma wdrożyła w Totem.com.pl liczne rozwiązania ze swojej oferty: kilkanaście maszyn tonerowych, a w ostatnich dwóch latach dwie maszyny inkjetowe AccurioJet KM-1 oraz urządzenie do uszlachetnień marki MGI.

Od usługowego naświetlania płyt do druku książek w technologii cyfrowej
Totem.com.pl działa na polskim rynku usług poligraficznych od 1995 roku. Przez pierwszą dekadę firma specjalizowała się w usługowym naświetlaniu płyt, obsługując drukarnie offsetowe, m.in. z regionu kujawsko-pomorskiego, zajmujące się drukowaniem książek. „Z czasem każda z nich zainwestowała we własny system CtP, więc musieliśmy szukać nowych dróg rozwoju – mówi Michał Rejnowski. – Z  myślą o niskonakładowej produkcji dziełowej oraz po konsultacjach z Mateuszem Woźniakiem, odpowiadającym wówczas za ofertę poligraficzną Konica Minolta w regionie kujawsko-pomorskim, postanowiliśmy wykonać strategiczny zwrot i zainwestować w cyfrowe maszyny arkuszowe. Początki nie były łatwe – wystarczy wspomnieć, że wydawcy, którzy dzisiaj są naszymi wieloletnimi klientami, wówczas podchodzili do tej technologii i całego modelu biznesowego bardzo sceptycznie”.


„Można zaryzykować stwierdzenie, że decyzja Totem.com.pl o wejściu w druk cyfrowy była wypadkową spotkania dwóch partnerów, którzy chcieli zrobić coś na swój sposób rewolucyjnego, wbrew ówczesnym przyzwyczajeniom i konwenansom rynkowym – potwierdza Mateusz Woźniak, dyrektor działu rozwiązań produkcyjnych w firmie Konica Minolta Business Solutions Polska. – Dla nas jako dostawcy rozwiązań do druku cyfrowego, który dopiero zyskiwał uznanie w branży poligraficznej, był to okres wytężonej pracy u podstaw. Musieliśmy poświęcić wiele czasu, by przekonać zarówno potencjalnych użytkowników maszyn, jak i ich klientów do zalet wynikających z wdrożenia tej technologii. Cieszymy się, że drukarnia Totem.com.pl zaufała nam jako dostawcy, stając się pionierem, a potem liderem w cyfrowym i niskonakładowym druku książek na rynku polskim. O jej obecnej pozycji świadczą chociażby regularne wygrane w konkursie na najlepszą cyfrową drukarnię dziełową, organizowanym przez magazyn „Wydawca”.


Konica Minolta w drukarni Totem.com.pl
Michał Rejnowski (na zdjęciu, fot. Totem.com.pl) podkreśla, że przez minionych 15 lat drukarnia Totem.com.pl przeszła długą drogę, także w kontekście wykorzystywanych tu rozwiązań technologicznych. „Zaczynaliśmy od monochromatycznych maszyn Konica Minolta z serii bizhub, bazujących na technologii tonerowej. Z czasem, z uwagi na zróżnicowany asortyment, skoncentrowaliśmy się na rozwiązaniach inkjetowych. Ta technologia okazała się bardzo dobrą bazą dla naszego dynamicznego rozwoju. Na przestrzeni lat były i wciąż są u nas obecne zarówno czarno-białe, jak i kolorowe arkuszowe rozwiązania Konica Minolta. Zatem, gdy na targach drupa pojawił się prototyp inkjetowego modelu AccurioJet KM-1, natychmiast zwróciliśmy na niego uwagę”.


„Początkowo urządzenie było dedykowane przede wszystkim produkcji opakowań. Jednak po licznych konsultacjach rynkowych z potencjalnymi klientami AccurioJet KM-1 stało się maszyną wszechstronną, z powodzeniem wykorzystywaną zarówno w produkcji komercyjnej, jak i dziełowej. Obecnie maszyna jest zaawansowanym rozwiązaniem, które pod względem jakości czy wydajności nie odbiega od  maszyn offsetowych, szczególnie w kontekście dzisiejszych wymagań rynku kształtujących proces drukowania” – dodaje Mateusz Woźniak.


„Ożywiamy książki”
Pierwsza z dwóch maszyn AccurioJet KM-1 została dostarczona do Totem.com.pl w 2018 roku, będąc częścią realizowanego tu wówczas projektu „Ożywiamy książki”. „Aby wdrożyć program w życie, potrzebne było najwyższej klasy rozwiązanie do arkuszowego druku pełnokolorowego. Przyglądając się procesowi rozwoju urządzenia  AccurioJet KM-1, byliśmy pewni, że inwestujemy we właściwą maszynę. Znakomicie radzi sobie ona z trudniejszymi, grubymi, kartonowymi i syntetycznymi podłożami, wykorzystywanymi przez nas przy produkcji okładek książkowych. Z uwagi na doskonałą jakość, nie odbiegającą od offsetu, a naszym zdaniem nawet go przewyższającą, mogliśmy wprowadzić do oferty druk ekskluzywnych albumów. Technologia rastrowania stochastycznego, niezwykle ostre punkty, bardzo szeroki gamut kolorystyczny – wszystko to spowodowało, że wykonywanie nawet najbardziej wymagających prac z zastosowaniem kolorowych zdjęć nie stanowi problemu” – mówi Michał Rejnowski.
Szybko okazało się, że obłożenie maszyny jest na tyle duże, iż potrzebna była decyzja o inwestycji w kolejne rozwiązanie, przeznaczone do wysokojakościowej produkcji, uwzględniającej zarówno pełnobarwny druk, jak i jego uszlachetnianie.


„Uskrzydlamy książki”
Pod koniec roku 2019 wraz z drugą maszyną AccurioJet KM-1 w Totem.com.pl pojawiło się urządzenie do cyfrowego uszlachetniania – MGI JetVarnish 3D. „Oba zakupy były częścią naszego kolejnego projektu pod nazwą „Uskrzydlamy książki”. Uruchomiliśmy go z uwagi na rosnące zapotrzebowanie rynku na okładki z tzw. skrzydełkami oraz ze względu na coraz większą popularność różnego rodzaju uszlachetnień, które podnoszą atrakcyjność książki. Obecnie produkcja z wykorzystaniem obu maszyn AccurioJet KM-1 jest w naszej drukarni wyraźnie rozdzielona – na jednej z nich produkowane są okładki, druga służy do produkcji wnętrz” – mówi Michał Rejnowski.

„Druga maszyna dostarczona do firmy Totem.com.pl uwzględniała udoskonalenia technologiczne, wprowadzane przez Konica Minolta na bazie sugestii przekazywanych przez klientów – dodaje Mateusz Woźniak. – To pokazuje, że jako dostawca rozwiązań poligraficznych wsłuchujemy się w głosy ich użytkowników”.

Michał Rejnowski potwierdza: „Przed zakupem odwiedziliśmy centrum badawczo-rozwojowe Konica Minolta w Japonii i z satysfakcją stwierdziliśmy, że część naszych pomysłów, wynikających z użytkowania pierwszej maszyny AccurioJet KM-1, została przez jej konstruktorów uwzględniona. Co więcej, przedstawiciele działu R&D producenta mieli okazję być w naszej drukarni, by naocznie przyjrzeć się pracy urządzenia i naszym doświadczeniom z tą maszyną. Głównym celem zakupu drugiej maszyny było osiągnięcie jeszcze wyższej jakości wytwarzanych okładek książkowych i to nam się po raz kolejny udało”.
W podniesieniu atrakcyjności okładek, ale też innych pozycji z asortymentu Totem.com.pl, ważną rolę odgrywa od niedawna urządzenie do cyfrowego uszlachetniania – MGI JetVarnish 3D. „Wcześniej różnego typu wykończenia, takie jak hot stamping czy efekty specjalne nanoszone w technice sitodruku, realizowaliśmy za pośrednictwem firm zewnętrznych – mówi Michał Rejnowski. – Obecnie większość z nich wykonujemy we własnym zakresie. Maszyna MGI przejęła proces uszlachetniania wszystkich okładek książek  drukowanych w naszej firmie. Podobnie jak maszyny drukujące, urządzenie to umożliwia pełną ich personalizację. Oznacza to, że każda kolejna praca może zawierać zupełnie inną treść”.
Obecnie w Totem.com.pl trwa integracja obu maszyn AccurioJet KM-1 z systemem MIS wykorzystywanym przez drukarnię. Wszystko po to, by w jeszcze większym stopniu usprawnić i uporządkować realizowaną tu produkcję. „Także na tym etapie  jesteśmy partnerem i doradcą dla naszego klienta. Trwająca już 15 lat współpraca stale się rozwija. Cieszymy się, że wciąż jesteśmy ważnym partnerem w rozwoju Totem.com.pl” – mówi Mateusz Woźniak.


15 lat partnerskiej współpracy
„Lata współpracy z Konica Minolta pokazują, że podejście do biznesu obu firm jest bardzo podobne. My ze swojej strony staramy się być doradcą i partnerem dla wydawców, sugerując im optymalne z punktu widzenia danego zlecenia podłoże, technologię drukowania czy sposób realizacji całego nakładu. Dzięki temu stale przybywa współpracujących z nami firm, a warto dodać, że ok. 50 proc. klientów Totem.com.pl to zleceniodawcy zagraniczni. Doceniają oni jakość, terminowość i elastyczność oferowanych przez nas usług, bazujących w 100 proc. na technologii druku cyfrowego, która – w dużej mierze za sprawą Konica Minolta – stała się z biegiem lat naszym biznesowym DNA”  – dodaje Michał Rejnowski.

„Najwyższej jakości doradztwo i prawdziwe partnerstwo oraz dialog są obecnie równie ważne jak zapewnianie przez dostawcę wysokich standardów jego rozwiązań. Tego rodzaju pełna wzajemnego zrozumienia i zaufania współpraca z jednej strony niesie korzyści dla naszych klientów, z drugiej zaś – zdobyte w ten sposób doświadczenia pomagają nam w dalszej optymalizacji produktów i usług oferowanych przez Konica Minolta. Aspekty te są ważne w każdej branży, ale naszą współpracę kształtują jeszcze dwa niezwykle istotne elementy: stosunkowo wysokie, długoterminowe nakłady inwestycyjne oraz coraz częściej zmieniające się struktury rynku z różnymi potrzebami klientów. Zatem otwartość na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań jest bardzo pożądana w kontekście owocnej współpracy obu stron. Cieszymy się, że w drukarni Totem.com.pl znaleźliśmy tego rodzaju partnera” – podsumowuje Mateusz Woźniak.


Dowiedz się więcej Druku Inkjetowym i rozwiązaniach Konica Minolta

Dowiedz się więcej o Uszlachetnieniach i rozwiązaniach Konica Minolta

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>