Messe  Düsseldorf gotowe na ponowne otwarcie
9 lip 2020 07:25

Po zniesieniu obostrzeń nałożonych w szczycie pandemii koronawirusa organizatorzy wystaw i imprez targowych z werwą wracają do pracy. Messe Düsseldorf zaprasza na targi CARAVAN SALON Düsseldorf, czołowe targi kamperów i przyczep kempingowych, które odbędą się w dniach 4-13 września 2020. W przyszłym roku Centrum Wystawowe gościć będzie wystawców i zwiedzających targów drupa i interpack.

Władze Nadrenii Północnej-Westfalii, do której należy Düsseldorf, wydały zgodę na organizację wystaw i kongresów – pod warunkiem stosowania się do ustalonych reguł postępowania – od 31 maja br. Kolejnymi międzynarodowymi wystawami, które odbędą się w Centrum Wystawowym Messe w tym roku, będą targi technologii medycznych MEDICA i COMPAMED (16-19 listopada), targi instalacji rurowych, zaworów i kontroli przepływu VALVE WORLD EXPO (1-3 grudnia) oraz połączone targi rur, drutu i kabli Wire and Tube (7-11 grudnia).

Z tej okazji Messe Düsseldorf wprowadza w życie zasady Projektu Higieny i Ochrony Przed Infekcjami, które mają zapewnić maksymalny poziom zabezpieczeń dla wystawców, gości, partnerów i pracowników. Gwarantują one przestrzeganie wymaganych środków ochrony zdrowia, higieny oraz zasad dystansowania społecznego, obejmując zarówno kwestie zarządzania stanem osobowym i przestrzenią, jak i wdrażania w życie federalnych przepisów higienicznych, technicznych oraz organizacyjnych dla organizatorów kongresów i targów. Podstawą dokumentu było Rozporządzenie o Ochronie Przed Koronawirusem obowiązujące w Północnej Nadrenii-Westfalii.

Powrotowi targów do kalendarza wydarzeń sprzyja również stopniowe znoszenie ograniczeń w turystycznym ruchu międzynarodowym. Po otwarciu europejskich granic Niemiecki Rząd Federalny od 1 czerwca 2020 r. rozpoczął stopniowe luzowanie restrykcji dla gości przyjeżdżających do Niemiec; jest to korzystne dla wielkich imprez organizowanych w Düsseldorfie, które zawsze cieszyły się wyjątkowo wysokim zainteresowaniem obcokrajowców. W 2019 r. stanowili oni ogółem 73,4 proc. wystawców i 37,1 proc. zwiedzających. 

„Z zadowoleniem przyjmuję poziom odpowiedzialności, z jakim Messe Düsseldorf radzi sobie z kwestią ochrony przez zakażeniami i wprowadzaniem wszelkich zabezpieczeń, dzięki którym możliwa jest organizacja bezpiecznych imprez targowych w czasach koronawirusa” - podkreśla Thomas Geisel, burmistrz stolicy regionu i przewodniczący rady nadzorczej Messe Düsseldorf. Wolfram N. Diener, który w dniu 1 lipca br. objął stanowisko dyrektora generalnego Messe Düsseldorf, dodaje: „Wszystkie znaki wskazują na nowy początek. Przedsiębiorstwa potrzebują platform do prezentacji siebie i swoich innowacji, do kontaktów i wspólnego wytyczania przyszłości. Poprzez nasze czołowe międzynarodowe targi zapewniamy niemającą sobie równych okazję, by to osiągnąć. Nasze standardy w zakresie higieny i ochrony przed infekcjami gwarantują najwyższy możliwy poziom ochrony bezpieczeństwa i zdrowia naszych wystawców, gości, partnerów i pracowników. Jesteśmy gotowi.”

Zasadniczo w trakcie imprez organizowanych w Centrum Wystawowym w Düsseldorfie  obowiązywać będą oficjalne zasady dotyczące zachowania dystansu i środków higieny, a obowiązek ich stosowania będzie spoczywał na każdej osobie – tak samo, jak dzieje się to w miejscach publicznych i placówkach handlowych. Do wspomnianych zasad należy zachowanie minimalnego dystansu 1,5 m, dbanie o higienę dłoni, noszenie maseczki na twarzy, przestrzeganie etykiety kaszlu i kichania, a także rezygnacja z rytuałów powitania takich jak uścisk dłoni. W razie potrzeby maseczki na twarz będą rozdawane przez pracowników przy wejściu do hal oraz na ich terenie.

W trakcie wszystkich imprez odbywających się na terenie Centrum Wystawowego obowiązywać będzie limit osobowy, który ma pozwolić na zagwarantowanie stosownego dystansu. Z tego powodu liczba biletów wstępu – dostępnych tylko za pośrednictwem internetu – zostanie ograniczona; goście przed ich zakupem będą zobowiązani do rejestracji. Jednocześnie organizatorzy informują o możliwości zastosowania przepisów uwzględnionych we wspomnianym rozporządzeniu władz związkowych dotyczących ochrony przed koronawirusem, które wymagają identyfikacji od wszystkich obecnych osób.

Na podłogach Centrum Wystawowego w miejscach formowania się kolejek umieszczone zostaną znaki poziome określające minimalną odległość między ludźmi, a ich zachowanie będzie kontrolowane przez pracowników Messe Düsseldorf i ochronę obiektu, zarówno na miejscu, jak i przez system kamer; na stoiskach obowiązek ten spoczywać będzie na ich personelu. Aby uniknąć kolizji między zwiedzającymi, w alejkach będą obowiązywać zasady ruchu prawostronnego. Wszystkie drzwi – z wyjątkiem przeciwpożarowych – będą szeroko otwarte, by nie było konieczności ich dotykania.

Na całym terenie Centrum Wystawowego dostępne będą środki do dezynfekcji; na stoiskach odpowiedzialność za ich dostępność będzie spoczywać na wystawcach. Wszystkie transakcje pieniężne w miarę możliwości będą realizowane bezgotówkowo; z tego powodu kasy biletowe pozostaną zamknięte. Punkty obsługi klienta, lady itp. zostaną wyposażone w przezroczyste osłony zabezpieczające. Co najmniej dwa razy dziennie – lub częściej, stosownie do natężenia ruchu – czyszczone będą kołowrotki, skanery biletów, punkty obsługi, blaty oraz wszelkie powierzchnie kontaktu takie jak klamki drzwi itp.

Ze wstępu do toalet będzie mogło skorzystać jednorazowo tylko tyle osób, ile jest wolnych WC i pisuarów, przy czym co drugi pisuar i umywalka będą nieczynne (natomiast działać będą wszystkie kabiny WC). Nad przepisowym korzystaniem z toalet oraz dezynfekcją wszystkich stref kontaktu nieustannie czuwać będą osoby sprzątające.

Zagwarantowana zostanie również ciągła i odpowiednia wentylacja pomieszczeń; w przypadku pokojów konferencyjnych oraz wielopoziomowych stoisk będzie obowiązywał wymóg otwartej zabudowy, która zapewni ich właściwe napowietrzenie. To samo dotyczy przestrzeni, na których odbywać się będą otwarte prezentacje – drzwi, okna i luki dachowe muszą pozostać otwarte przez cały czas.

Podobnie jak w ubiegłych latach organizatorzy zapewniają dostęp do restauracji i usług kateringowych. Firmy je realizujące będą zobowiązane do wprowadzenia własnych zasad higieny i ochrony przed infekcjami w oparciu o federalne rozporządzenie. W trakcie trwania pandemii koronawirusa obowiązuje zakaz organizowania imprez na obszarze Centrum Wystawowego.

Organizatorzy nie zapomnieli również o zabezpieczeniu pracowników: każdy z nich otrzyma materiałowe maski na twarz, a w przypadku prac na zewnątrz również dodatkową przyłbicę. W miarę możliwości narzędzia pracy będą przypisane do indywidualnego pracownika i czyszczone przed przekazaniem ich innym osobom. Obowiązuje nakaz noszenia rękawiczek ochronnych, jeśli praca nie może zostać wykonana narzędziami przypisanymi do pracownika lub gdy jakiekolwiek materiały lub obiekty zostają przekazane z rąk do rąk.

Standardy higieny i ochrony przed infekcjami są nieustannie dostosowywane do zmieniających się warunków i wymogów prawnych. Messe Düsseldorf będzie informowała o każdej z takich zmian. Jak podkreśla Wolfram N. Diener: „Bezpieczeństwo naszych wystawców, gości, partnerów i pracowników było zawsze naszym najwyższym priorytetem. Tradycyjnie też mogą oni oczekiwać od Centrum Wystawowego w Düsseldorfie wysokiego poziomu higieny, bezpieczeństwa i opieki medycznej.”

Na podstawie informacji Messe Düsseldorf opracował TK

cript>