Druk dodatkowymi kolorami uzupełnia możliwości Xerox Versant
14 lip 2020 09:10

Firma Xerox zwiększyła potencjał maszyny do druku cyfrowego Versant 180. Uzupełniając gamę przeznaczonych dla niej tonerów o kolory metaliczne i o wysokim stopniu nasycenia chce trafić do drukarzy, którzy pragną zaoferować klientom druk złotą i srebrną farbą. Od teraz mogą oni wykorzystać do realizacji zleceń 11 kolorów, w tym tonery fluorescencyjne i metaliczne, choć nie w jednym przebiegu.

W skład zestawów o nazwie Adaptive CMYK+ wchodzą tonery: złoty, srebrny, bezbarwny i biały w pierwszej wersji oraz fluorescencyjne cyjan, żółty i magenta w drugiej. W obu przypadkach dodatkowe kolory stanowią uzupełnienie standardowych barw CMYK.

Nowy zestaw wykorzystuje tę samą koncepcję, którą w ubiegłym roku zastosowano w zestawie tonerów Multiverse Plus przeznaczonych dla drukarek Xerox C60/C70. Druk kolorami uzupełniającymi odbywa się po wymianie kartridżów ze standardowymi tonerami i wywoływaczem za pośrednictwem specjalnego stelaża. Silnik C60 został w tym przypadku zastąpiony przez PrimeLink C, który zawiera możliwość użycia zestawu Adaptive.

W porównaniu z wykorzystywanymi w printshopach modelami typu entry level C60/C70 drukarka Xerox Versant – opisywana przez producenta jako „lekka maszyna produkcyjna” - zapewnia dużo bardziej rozbudowane możliwości. Drukuje z maksymalną prędkością 80 str./min, a uzupełniona o pakiet Performance Plus utrzymuje to tempo przy zadruku materiałów o gramaturze 350 g/m2. Docelowymi odbiorcami są zleceniodawcy zamawiający maksymalne nakłady na poziomie 80 tys. stron/miesiąc. Dodajmy też, że Xerox umożliwia druk dodatkowymi kolorami na swych flagowych cyfrowych modelach iGen5 oraz Iridesse.

Versant powinien przypaść do gustu klientom, którzy przymierzają się do debiutu w nowym segmencie rynkowym o wartości dodanej, ale nie znajdują uzasadnienia dla inwestycji w model Xerox Iridesse, który umożliwia druk 6-kolorowy w linii i miesięczne nakłady do 475 tys. odbitek na arkuszach o maksymalnej długości 1200 mm oraz gramaturze do 400 g/m2. Tonerami dodatkowymi używanymi w druku na tej maszynie są biały, złoty, srebrny i bezbarwny.

Versant 180 to zdaniem producenta najlepsza maszyna w tej klasie produktowej, zainstalowana w setkach egzemplarzy, z których wszystkie można uzupełnić o zestaw Adaptive+. Otwiera ona nowe możliwości: druk białym lub złotym tonerem na kolorowych papierach listowych i kopertach w celu podniesienia ich atrakcyjności. Użytkownicy zyskują również szansę nadruku kolorów CMYK na białych lub metalizowanych powierzchniach, a tym samym osiągania efektów, które dotychczas pozostawały poza zasięgiem mniejszych drukarń.

„Drukarze będą mogli mieszać i porównywać efekty uzyskiwane przy użyciu 11 dostępnych kolorów - wyjaśnia Kevin O'Donnell, kierownik ds. marketingu w oddziale Xerox UK. - Dysponujemy schematami, które pomagają w wykorzystaniu tej wszechstronności przy projektowaniu i w zarządzaniu procesami produkcyjnymi. Dzięki temu drukarze będą mogli się wyróżnić.”

Na podstawie informacji firmy Xerox opracował TK

error: Kopiowanie zabronione!