Koperty na żądanie z Ophrys Iricolor
17 lip 2020 11:07

Zastosowanie technologii atramentowej w segmencie mailingu bezpośredniego i druku transakcyjnego jest już powszechne – otworzyło ono szereg możliwości promocyjnych na czymś tak zwyczajnym jak rachunek za energię elektryczną. Jednak koperty – ze względu na wysoki koszt ich cyfrowego zadrukowania i ograniczoną prędkość procesu – w większości przypadków pozostawały nudne. Aż do teraz! Przełomem jest nowa drukarka do kopert – Ophrys Iricolor – wyposażona w głowice drukujące DuraLink firmy Memjet i produkowana przez Varioprinting.

Varioprinting to węgierska firma, która powstała z dwóch zespołów – jednego działającego w branży druku transakcyjnego i drugiego z doświadczeniem w inżynierii. Celem tej spółki było dostarczenie niedrogiego i opłacalnego rozwiązania w zakresie druku kopert, którego od lat brakuje na rynku korespondencji masowej. Mamy ponad 10 lat doświadczenia w druku transakcyjnym zarówno w dziedzinie zarządzania, jak i technologii – mówi Zoltán Szabó, dyrektor generalny Varioprinting. – Od 2010 roku współpracujemy z firmą Memjet, początkowo zajmując się rozwojem technologii i budową różnego rodzaju drukarek dla innych producentów OEM. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, które zdobyliśmy w ciągu tych lat, zdaliśmy sobie również sprawę z ogromnych potrzeb rynku. W końcu pojawił się pomysł opracowania własnej drukarki i tak powstał Ophrys Iricolor.

Inne podejście

Uznaliśmy, że potrzeby klientów na rynku transakcyjnym nie mogą być skutecznie zaspokajane za pomocą wstępnie zadrukowanych kopert – wspomina Zoltán Szabó. – Potrzebne było rozwiązanie na żądanie, oferujące tanie i kolorowe koperty. Zaproponowaliśmy więc inne podejście – firma zajmująca się mailingiem nie musi się już martwić o wcześniejszy nadruk na kopertach. Musi tylko załadować do systemu niezadrukowane.

Drukarka do kopert Ophrys Iricolor może być zintegrowana inline z inserterem, dzięki czemu koperty mogą być zadrukowane dowolną grafiką „na żądanie”, a zmiana pracy odbywa się natychmiastowo. Dodatkowo zaoszczędza się czas i koszty związane z zamawianiem i magazynowaniem wstępnie zadrukowanych kopert. Ophrys Iricolor zadrukowuje koperty w pełnym kolorze (CMYK) przy użyciu atramentów pigmentowych na bazie wody. Oferuje on jakość offsetu i rozdzielczość do 1600 dpi z 5 dyszami na kolor. Wydruki są wodoodporne i charakteryzują się doskonałą odpornością na blaknięcie oraz bogatą gamą kolorów. Szerokość druku obejmuje koperty do formatu C4 (229 mm). System automatycznie dostosowuje się do różnych grubości kopert o obsługiwanym zakresie 0,5-15 mm. Posiada zintegrowany system wizyjny do walidacji i weryfikacji druku. Koperta jest identyfikowana w czytniku kodów w ostatnim kroku za pomocą kodu kreskowego 1D lub 2D, aby upewnić się, że właściwy dokument trafi do właściwej koperty. 

3 kluczowe sekundy

Na rynku transakcyjnym trzeba być bardzo precyzyjnym i dokładnym, dlatego nasze rozwiązanie jest wyjątkowe – wyjaśnia Zoltán Szabó. – Drukujemy koperty na końcu całego procesu. W tradycyjnej metodzie zamawia się wstępnie zadrukowane koperty (zazwyczaj z nadrukiem offsetowym), faktura jest drukowana na innej maszynie atramentowej, cięta, składana, a na końcu wkładana do koperty. Po wykonaniu pracy na linii produkcyjnej dla jednego klienta operator musi opróżnić maszynę, włożyć kolejną partię kopert dla innego klienta i ponownie uruchomić proces. Jest to nie tylko czasochłonne, ale także powoduje wiele przestojów maszyn. Firma musi utrzymywać zapasy kopert dla każdego klienta i ryzykować, że projekt może ulec zmianie, klej może wyschnąć i stracić właściwości klejące, co może spowodować znaczne straty. Z naszych badań wynika również, że na rynku istnieje potrzeba bardziej efektywnego przyciągania uwagi klientów. Mówimy o 3 kluczowych sekundach, kiedy wyjmujesz kopertę ze swojej skrzynki pocztowej, patrzysz na nią i decydujesz, czy wyrzucasz ją, czy otwierasz od razu, bo jesteś ciekawy, co znajduje się w środku. Obecnie w branży dużo mówi się o skuteczności – lub raczej nieskuteczności – kampanii e-mailowych. Wiele firm zaczyna wracać do bardziej tradycyjnego sposobu komunikowania się z klientami. Istnieje również znaczna liczba przesyłek, które ze względów prawnych muszą być dystrybuowane na papierze, na przykład dokumenty, które należy podpisać itp. Ophrys Iricolor pomaga wykorzystać te 3 sekundy w najbardziej efektywny sposób, ponieważ umożliwia umieszczenie na kopercie dowolnej grafiki, która odpowiada potrzebom lub zainteresowaniom klienta, oraz zróżnicowanej grafiki na każdej kopercie.

100% inline, 100% inkjet

Na rynku dostępne są konkurencyjne drukarki kopert, ale oferowana przez nie rozdzielczość druku zazwyczaj nie przekracza 300 dpi. Nie jest to jakość, której poszukują firmy, ponieważ nie prezentuje się wystarczająco dobrze w porównaniu z offsetem. To, czego potrzebują, to jakość zbliżona do offsetu – jest na rynku kilka systemów, które ją oferują, ale ich prędkość produkcyjna pozostawia wiele do życzenia. Dostępnych jest nawet kilka drukarek kopert wykorzystujących głowice Memjet, które pracują w trybie offline, ale fakt, że Ophrys Iricolor pracuje w trybie inline z tą samą prędkością co drukarka do dokumentów, powoduje całą różnicę. Najnowsze urządzenia drukują z prędkością 175 m/min i to jest powód, dla którego Varioprinting wybrał technologię DuraLink firmy Memjet.

Mamy bardzo dobre relacje z firmą Memjet. Wierzymy w tę technologię, więc kiedy potrzebowaliśmy wydajnego systemu drukującego, nie mieliśmy wątpliwości – mówi Zoltán Szabó. – Pomysł na ten projekt pojawił się 6 lat temu, kiedy stworzyliśmy maszynę koncepcyjną, w której wykorzystaliśmy technologię VersaPass firmy Memjet. Osiągnęliśmy częściowy sukces udowadniając, że pomysł drukowania na wypełnionych już kopertach jest możliwy do zrealizowania, ale zawiódł ze względu na niewystarczającą prędkość, jaką mniejsze maszyny drukujące mogły wówczas zapewnić. Doświadczenie to potwierdziło jednak, że możliwe jest posiadanie całej produkcji mailingowej w linii i w 100 proc. atramentowej. Kiedy Memjet wprowadził na rynek technologię DuraLink, byliśmy jednym z pierwszych producentów OEM, którzy zgłosili się do nich, aby dowiedzieć się, co możemy wspólnie zrobić. Rozdzielczość, szybkość, ekonomika i trwałość okazały się nieporównywalne z żadnym innym dostawcą głowic drukujących, którego produkty testowaliśmy. Technologia DuraLink firmy Memjet po prostu spełniła wszystkie oczekiwania. Pracuję z głowicami atramentowymi od 10 lat i nie doświadczyłem żadnych typowych dla nich problemów takich jak zatykanie się głowic czy banding przy użyciu technologii Memjet DuraLink. Co więcej, dzięki elastyczności tego rozwiązania zaprojektowaliśmy mechanizm podnoszący głowice, który doskonale współpracuje z różnymi grubościami kopert. Kiedy pokazaliśmy klientom efekt końcowy, byli oni bardzo pozytywnie zaskoczeni i przekonani, że z łatwością mogą sprzedawać taką jakość cyfrowo zadrukowanych kopert.

Ophrys Iricolor może być zintegrowany z każdym inserterem. Obecnie zainstalowane urządzenia współpracują z maszynami Kern, ale zostały również zakupione w celu zintegrowania z liniami Pitney Bowes. Zoltán Szabó twierdzi, że można je również przystosować do współpracy z systemami CMC, Böwe oraz Bell and Howell.

6 maszyn w 6 miesięcy

Ophrys jest pierwszym produktem firmy Varioprinting, który został wprowadzony na rynek w zeszłym roku w Wiedniu w ramach Open House zorganizowanego przez naszego austriackiego dystrybutora Dataform GmbH – mówi Zoltán Szabó. – Był to pierwszy publiczny pokaz pracującej maszyny. Pierwsza instalacja miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, druga wkrótce po niej, a teraz zainstalowaliśmy trzecią jednostkę. Nasz pierwotny plan zakładał instalację pierwszych urządzeń na Węgrzech, aby móc zapewnić szybkie wsparcie i aktualizacje w razie potrzeby, a następnie popularyzację tego rozwiązania w całej Europie. Niestety, przyszła pandemia i ograniczyła nasze możliwości podróżowania i wystawiania się w celu sprzedaży oraz instalacji naszych systemów za granicą. Do tej pory sprzedaliśmy 6 urządzeń na rynku węgierskim, ale rozmawiamy o możliwych instalacjach w Austrii, Niemczech, Słowacji, Holandii i we Włoszech. Nasz model biznesowy oparty jest na systemie dystrybucji, w którym chcielibyśmy współpracować z dystrybutorami zdolnymi do utrzymania systemu u klienta, oferującymi rekomendowane umowy serwisowe i wsparcie itp. Dostarczamy dystrybutorom głowice drukujące i atramenty oraz wszystkie materiały eksploatacyjne firmy Memjet jako kompletny pakiet. Zamierzamy również przeszkolić i certyfikować osoby obsługujące dystrybutorów, aby mogli oni być w pełni niezależni. Z drugiej strony jesteśmy otwarci na scenariusz, w którym klient ma swój własny zespół serwisowy i nie potrzebuje żadnej umowy serwisowej. Skupiamy się na produkcji i rozwoju, a nie na budowaniu bezpośredniej obsługi lub sieci sprzedaży dla użytkowników końcowych. Czekamy na kontakt od drukarń komercyjnych i potencjalnych partnerów zainteresowanych tym rozwiązaniem, którzy chcieliby zaoferować Ophrys Iricolor swoim klientom.  AN

Varioprinting Kft.

Zoltán Szabó, tel.: +36-30-37-00-537

e-mail: zoltan.szabo@varioprinting.com

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>