SCA redukuje produkcję
1 wrz 2020 12:38

W obliczu ciągłych spadków wartości, które odnotowuje ostatnio sektor papieru firma SCA postanowiła skupić się na najbardziej rozwijających się i obiecujących obszarach rynku, redukując produkcję papierów offsetowych przeznaczonych do druku zwojowego.

SCA zamierza przekształcić zakład w Ortviken, w którym znajdują się trzy maszyny papiernicze w fabrykę wykorzystującą wyłącznie celulozę. Produkcja masy celulozowej zostanie przeniesiona do zakładu Ostrand, gdzie zwiększy zdolności produkcyjne papieru do zastosowań opakowaniowych. W ten sposób producent wycofa z rynku 756 000 ton powlekanych i niepowlekanych papierów offsetowych.

Zwiększona produkcja masy celulozowej będzie wykorzystywana w produktach związanych z pakowaniem i higieną, na które popyt wciąż rośnie, w przeciwieństwie do papierów używanych w katalogach, broszurach i innych materiałach reklamowych.

Według SCA popyt na te papiery spadał o 30-40 proc. w okresie blokady gospodarczej spowodowanej pandemią, a wcześniej malał o 5 proc. rocznie od 2008.  Aby poradzić sobie z niekorzystną koniunkturą firma zainicjowała tymczasowe zwolnienia w zakładach Ortviken, przy czym jak sygnalizują przedstawiciele SCA produkcja jest obecnie nierentowna.

Jest to nagła zmiana w strategii SCA, która zaledwie w zeszłym miesiącu ogłosiła plany dalszego oferowania swoich papierów arkuszowych i rolowych i kontynuacji ich sprzedaży za pośrednictwem nowych dystrybutorów.

Na chwilę obecną nie ma przygotowanego harmonogramu zamknięcia zakładu, konsultacje odbędą się z udziałem około 800 pracowników, w tym 490 w samym Ortviken. SCA zatrudnia łącznie 4000 pracowników, sprzedaż wynosi 1,9 miliarda euro.

Nick Gee, dyrektor handlowy firmy Denmaur, jednego z dystrybutorów SCA komentuje: „Zamknięcia zakładów nie są tak naprawdę zaskakujące w sytuacji gdy rynek papieru graficznego został tak znacznie dotknięty pandemią.” Brytyjscy nabywcy zaopatrujący się dotąd w papierni oraz u dystrybutorów będą zmuszeni szukać alternatywnych źródeł dostaw.

Na podstawie informacji Print Business opracowała BZ

error: Kopiowanie zabronione!