Arctic Paper rozwinie technologię wysokobarierowego biodegradowalnego papieru
1 paź 2020 13:32

Spółka zależna Arctic Paper SA – Arctic Paper Kostrzyn SA zawarła umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) o dofinansowanie projektu „Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokobarierowego biodegradowalnego papieru opakowaniowego” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowita wartość projektu netto wynosi ponad 20 mln PLN, przy czym maksymalna wartość dofinansowania to ok. 8,3 mln PLN.

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii produkcji nowego produktu, jakim będzie wysokobarierowy biodegradowalny, przeciwbakteryjny i antygrzybiczny papier opakowaniowy. Innowacja produktowa wprowadzi do segmentu papierów opakowaniowych produkty charakteryzujące się wysokimi właściwościami barierowymi oraz nadające się do biodegradacji w połączeniu z zachowaniem własności wysokiej jakości zadruku. Jest to szczególnie istotne w czasach pandemii.

Głównymi odbiorcami rezultatów projektu będą producenci opakowań. Barierowe papiery będą mogły być używane do produkcji między innymi:

- opakowań do bezpośredniego kontaktu z żywnością,

- torebek na: pieczywo, kanapki oraz żywność typu fast food,

- opakowań dla branży cateringowej,

- opakowań i ulotek dla przemysłu farmaceutycznego.

„Rozpoczęcie kolejnego innowacyjnego projektu, przy wsparciu finansowym NCBiR, to ważny krok w kierunku zwiększania konkurencyjności oraz elastyczności produkcji w naszych papierniach, a przede wszystkim odpowiedź naszej firmy na zmieniające się potrzeby rynku i oczekiwania konsumentów. Opracowanie i wdrożenie nowej technologii produkcji pozwoli nam na rozszerzenie gamy oferowanych produktów o papiery opakowaniowe o specjalnych właściwościach barierowych i jednocześnie nadające się do biodegradacji. Dbamy o to, by nowo opracowywane produkty miały nie tylko unikalne, poszukiwane przez klientów cechy, ale i były przyjazne dla środowiska, co wpisuje się w kulturę zrównoważonego rozwoju, która jest ważnym elementem tożsamości Grupy Arctic Paper” – mówi Michał Jarczyński, prezes zarządu Arctic Paper SA.

Arctic Paper Kostrzyn jest największą z trzech papierni Grupy Arctic Paper. Po zakończeniu w ubiegłym roku inwestycji zakład w Kostrzynie nad Odrą zwiększył swoje roczne moce produkcyjne do 315 000 ton. Papiernia wytwarza przede wszystkim najwyższej jakości niepowlekane papiery bezdrzewne ogólnego przeznaczenia, m.in. do druku książek, broszur i formularzy oraz do produkcji kopert i innych artykułów papierniczych. Od 2019 r. w kostrzyńskiej papierni produkowane są także papiery kraftowe pod marką Munken Kraft, przeznaczone dla branży opakowaniowej.

Opracowano na podstawie informacji firmy Arctic Paper

cript>