Targi Książki to my!
16 paź 2020 11:13

Jesień zawsze należała do literatury - spotkań z autorami, dyskusji oraz licznych premier. Krótki dzień, deszczowa aura to wręcz idealne warunki, aby w pełni oddać się czytaniu książek.

Każdego roku czytelnicy zaopatrywali się w nowe dzieła podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które w ostatni weekend października przyciągały spragnionych literatury zwiedzających. Czytelnicy mogli spotkać swojego ulubionego autora czy wziąć udział w interesujących dyskusjach. W tym roku namiastkę tej atmosfery organizatorzy postarają się przenieść do przestrzeni internetowej. Wysłuchać będzie można m.in. Adama Bodnara, K. N. Haner, Adama Zagajewskiego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że spotkania w tej formie nie oddadzą ducha targów, ale będzie to ciekawa alternatywa na spędzenie targowego weekendu. Szczegółowy program zostanie opublikowany w mediach społecznościowych oraz na stronie http://ksiazka.krakow.pl. Na każde spotkanie będzie obowiązywała rejestracja.

Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zainteresowaniem cieszył się również bogaty program branżowy. Tłumacze, bibliotekarze i księgarze mogli wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach poszerzając swoją dotychczasową wiedzę. Nie inaczej będzie w tym roku – 23 października 2020 (piątek) będzie należał właśnie do spotkań branżowych online. Biblioteka Analiz wraz z Kancelarią Patrimonium przeprowadzi prelekcję pt. „Ochrona wizerunku i innych dóbr osobistych w publikacjach książkowych - aspekty prawne”. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich opowie, jak instytucje kultury oraz biblioteki funkcjonują w zmieniających się mediach społecznościowych, a Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury przedstawi literaturę estońską oraz zalety literatury dawnej. Wszystkie prelekcje wraz z pełnymi tytułami i prowadzącymi już niebawem zostaną opublikowane w  mediach społecznościowych oraz na stronie http://ksiazka.krakow.pl. Na każde spotkanie obowiązuje rejestracja.

W tym roku targi książki nie odbędą się w tradycyjnej formie. „Wielu z nas pogodziło się już z myślą, że całorocznie zbierane fundusze poczekają na kolejny rok. Postanowiliśmy temu zaradzić i wspólnie z wydawnictwami stworzyliśmy wyjątkowy Katalog Zniżek. W tygodniu pomiędzy 19 a 25 października 2020 roku na hasło targiksiazki2020 będzie można skorzystać z wyjątkowych promocji. Katalog udostępnimy na naszej stronie 19 października. W akcji zniżkowej biorą udział również krakowskie księgarnie, które zaangażowały się zarówno online, jak i stacjonarnie - co ma jeszcze jedną zaletę: znajdziecie tam nasze tegoroczne zakładki!” – zapewniają organizatorzy.

Mimo wielu zmian organizatorzy nie zapominają w tym roku o Konkursie im. Jana Długosza. Tradycyjna gala nie odbędzie się, ale chęć promowania ciekawej, humanistycznej literatury sprawiła, że nie można było w tym roku pominąć tego punktu programu. Przyznanie nagrody odbędzie się w krakowskim Antykwariacie Abecadło i będzie transmitowane w sieci. Listę dziesięciu nominowanych autorów można znaleźć na stronie http://dlugosz.krakow.pl, zwycięzca otrzyma statuetkę projektu śp. prof. Bronisława Chromego oraz 30 000 zł złotych sponsorowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA.

W 2019 roku na Targach Książki zadebiutowała Ścianka Ilustratorów, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Utalentowani artyści mieli szansę pokazać swoje prace na dużej planszy usytuowanej w targowej hali. W tym roku taka forma prezentacji jest niemożliwa, ale postanowiono przenieść ściankę do przestrzeni internetowej. Nadesłane ilustracje będzie można obejrzeć na Instagramie Targów. W listopadzie wszystkie prace zostaną połączone i umieszczone na targowej stronie internetowej wraz z kontaktem do autorów prac. Każdy – wydawca, autor – będzie mógł skontaktować się z konkretną osobą, którą być może czeka profesjonalna kariera ilustratora książek.

Organizatorzy apelują: „Ten rok jest dla wszystkich wyjątkowy pod wieloma względami. Żadne działania nie zastąpią nam czterodniowego święta literatury, jakim zawsze były Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, ale połączmy siły i pokażmy wydawnictwom, że chętnie kupujemy książki i czytamy je niezależnie od przeszkód! W końcu targi książki to my! – czytelnicy, wydawnictwa, organizatorzy, autorzy i wszyscy, którzy kochają literaturę.”  

Szczegóły www.ksiazka.krakow.pl

Opracowano na podstawie informacji organizatorów

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>