Potencjał innowacji
9 lis 2020 15:18

Kilka tysięcy rejestracji z ponad 100 krajów, kilkaset indywidualnych rozmów z decydentami i około 100 tysięcy odsłon przygotowanych materiałów wideo – oto rezultat pięciodniowego Tygodnia Innowacji zorganizowanego w październiku br. przez firmę Heidelberger Druckmaschinen AG. Było to wydarzenie online bezprecedensowe na taką skalę w branży. Pod hasłem „Unfold your Potential” – „Rozwiń swój potencjał” skupiono się na przekazywaniu wiedzy na temat istotnych zagadnień w branży. 

Dzięki prezentacjom najnowszych produktów, rozmowom na temat innowacji oraz osobistym rozmowom za pośrednictwem czatu wideo Heidelberg zapewnił obszerny przegląd swojej oferty w segmentach komercyjnym, etykietowym i opakowaniowym. Nie zabrakło również premierowych rozwiązań.

Autonomiczna produkcja staje się rzeczywistością

Dla wysoce uprzemysłowionych drukarń akcydensowych ze znormalizowanymi procesami produkcyjnymi Heidelberg zaprezentował autonomiczną produkcję, od wprowadzania danych aż po złożenie podpisu: Push to Stop – po raz pierwszy – od początku do końca.

Proces produkcyjny oparty o Prinect Production Managera pozwala zorganizować ucyfrowione procesy w inteligentnej drukarni dzięki szerokiemu, skalowalnemu zakresowi funkcji. Zapewnia usprawnione, ekonomiczne przepływy pracy i potencjał wzrostu, nawet w mniejszych i średnich firmach. Dzięki Prinect Digital Front End (DFE) integruje nie tylko offsetowe maszyny drukarskie, ale także maszyny cyfrowe. Wszystko dzieje się autonomicznie – całkowicie autonomiczna produkcja łącznie z introligatornią staje się rzeczywistością.

Cyfrowy system planowania Prinect Scheduler pozwala rozplanować przychodzące zadania w optymalnej kolejności w oparciu o takie kryteria jak papier, kolorystyka i sposób złamywania. Naświetlanie płyt odbywa się w pełni automatycznie w odpowiedniej kolejności dzięki systemowi produkcyjnemu CtP Suprasetter. 

Prace są automatycznie ładowane bezpośrednio do pamięci maszyny drukarskiej przez program Prinect Scheduler. Dzięki systemowi Plate to Unit płyty drukowe są dostarczane i zdejmowane podczas całkowicie zautomatyzowanego procesu. Przy produkcji przemysłowej w krótkich seriach możemy wykonać od 10 do 20 zmian pracy na godzinę. Każda płyta ma swój własny identyfikator. W ten sposób zapewniamy, że właściwa płyta zostanie dostarczona we właściwym czasie do właściwego zespołu drukującego. Ryzyko zagnieceń lub zarysowań płyty jest w pełni wyeliminowane. Proces jest bardziej stabilny, przestoje są zminimalizowane, a jakość lepsza – cieszy się Rainer Wolf, odpowiedzialny za rozwiązania dla druku akcydensowego w Heidelbergu.

Maszyna drukująca Speedmaster XL 106-P+L generacji 2020 ma wszystko, co potrzebne do wykorzystania wydajności maszyny na co dzień. Nawigacja operatora osiąga nowy poziom dzięki dalszym inteligentnym systemom wspomagania i wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nowy Heidelberg UX zapewnia użytkownikowi nowe wrażenia, a nowoczesna stacja robocza daje ergonomiczne wsparcie i zapewnia najwyższą wydajność. Oprogramowanie Intellistart 3 organizuje i optymalizuje procesy narządzania. Nowe oprogramowanie Intellirun rozszerza funkcjonalność nawigacji poza proces przygotowania. Zapewnia operatorowi ciągłe informacje, aby uniknąć przerw na dodatkowe działania. 

Na ekranie Wallscreen XL oś czasu Intelliguide zapewnia przejrzystość wszystkich procesów. Operator może dokładnie zobaczyć, gdzie potrzebne są ręczne interwencje. Nawigacja operatora jest teraz dostępna również w zespołach drukujących dzięki nowej Intelliline. Paski LED pokazują, czy maszyna jest w trybie produkcji, czy narządzania, a jeśli tak, to gdzie operator musi podjąć działania. Dzięki aplikacji Press Center Mobile informacje o stanie maszyny są również dostępne zdalnie. 

Aby móc przejść do procesów introligatorskich ze stosem bezodpadowym, brama do sortowania niepoprawnych arkuszy została po raz pierwszy zintegrowana z maszyną drukującą z odwracaniem. Maszyna wykrywa złe arkusze i automatycznie je odrzuca. Odrzucone arkusze są natychmiast rozdrabniane i usuwane za pomocą urządzenia próżniowego. 

Idzie nowe – także w introligatorni

Coraz krótsze terminy dostaw wymagają jak najszybszej obróbki introligatorskiej arkuszy. Nowa generacja systemów suszenia DryStar LED Pro jest nie tylko o 20 proc. lżejsza, ale także mocniejsza i zapewnia suche arkusze na stosie na wykładaniu, które można od razu przekazać do działu introligatorni.

Arkusze są następnie przesyłane bezobsługowym systemem transportowym do falcerki Stahlfolder KH 82-P, która złamuje około 15 000 ark./h. Falcerka również pracuje w systemie Push to Stop i automatycznie wykrywa następną składkę po wydrukowanym kodzie kreskowym. Każda nowa składka jest rozpoznawana i automatycznie złamywana. W porównaniu z poprzednimi przepływami procesów eliminuje to łącznie 6 kroków, a także konieczność angażowania operatora. Operator przenosi około 7 ton papieru podczas jednej zmiany na tej wysokowydajnej maszynie – paczka co 12 sekund. Jedynym sposobem na ciągłe wykorzystanie pełnego potencjału maszyny jest znaczne zmniejszenie obciążenia operatora. Dlatego stworzyliśmy przemysłowe zrobotyzowane rozwiązanie, jakim jest Stahlfolder P-Stacker, który pozwala również na użycie europalet. Większość know-how zawarliśmy w wyrafinowanym systemie chwytaków, który był wzorowany na ludzkiej dłoni – wyjaśnia Rainer Wolf. Operator falcerki jest znacznie mniej obciążony pracą i zyskuje nowoczesne, zautomatyzowane, wysoce wydajne stanowisko pracy.

Kolejną światową premierą w dziedzinie falcerek była Stahlfolder TH 56 Pharma, która dzięki rozbudowanej automatyzacji i solidnej platformie maszynowej wyznacza nowy standard wydajności w rozwijającej się branży farmaceutycznej. Zawiera wiele nowych dodatków, które umożliwiają znacznie bardziej ekonomiczną produkcję szerokiej gamy wkładek opakowaniowych niż w większości dzisiejszych falcerek, które wymagają ręcznej regulacji.

Nowe rozwiązania w zakresie Push to Stop znalazły się również w systemach cięcia Polar. Nowy system AirGo Jog w pełni automatyzuje dotychczasowy pracochłonny proces ręcznego utrząsania. 

Rozwiązania Smart Print Shop: oferta dla drukarń średniej wielkości 

Podczas Innovation Week Heidelberg pokazał również, w jaki sposób Smart Print Shop zapewnia ekonomiczną produkcję i przetrwanie coraz ostrzejszej konkurencji także dla mniejszych i średnich drukarń. Mniej nadgodzin i specjalnych zmian, a także więcej czasu na budowanie lojalności klientów; przy tym przejrzystość co do tego, które zlecenia są opłacalne, a które nie. Wszystko to są korzyści, które zapewnia Smart Print Shop i które są również ważne dla mniejszych firm. Ich wielkość produkcji jest mniejsza i bardziej zróżnicowana. W związku z tym potrzebują różnych produktów, które pasują do ich budżetu. Dzięki szerokiemu portfolio mamy tutaj wiele do zaoferowania. Od skalowalnych rozwiązań programistycznych i funkcji Push to Stop dla wszystkich maszyn drukarskich po odpowiednie rozwiązania dla introligatorni – mówi Rainer Wolf.

Całkowicie przeprojektowany Prinect Press Center generacji 2020 z nowym systemem operacyjnym Speedmaster zapewnia funkcjonalność Push to Stop i interfejs Prinect Cloud dla każdego Speedmastera od modelu SX 52 do XL 106. Pokazy na maszynach Speedmaster CX 75 i XL 75 udowodniły, jak wiele nowych systemów wspomagających sprawia, że Prinect Press Center jest nowoczesną, atrakcyjną stacją roboczą. Dzięki Heidelberg UX operator jest w stanie stale wykorzystywać potencjał wydajności maszyny. Cyfrowe, zautomatyzowane procesy umożliwiają nawigowane drukowanie aż po procesy introligatorskie na falcerce Stahlfolder KH 82, która również pracuje w reżimie Push to Stop.

Elastyczny wybór pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym 

Drukarnie średniej wielkości charakteryzują się szerokim portfolio usług, w których wykorzystują zarówno druk offsetowy, jak i cyfrowy. Dzięki Versafire Heidelberg oferuje cyfrowy system druku arkuszowego, który jest zintegrowany ze wszystkimi procesami drukowania za pośrednictwem Prinect DFE.

Ścisła integracja druku offsetowego i cyfrowego pozwala decydować, która technika drukowania jest najbardziej ekonomiczna dla danego zlecenia i bieżącego obciążenia. Nawet krótkie serie, które były wcześniej produkowane przy użyciu druku offsetowego, można bez problemu uzupełnić o nadruk cyfrowy. Operatorzy są zaznajomieni z sekwencją przepływu pracy i nie muszą się specjalizować ani zmieniać z innym operatorem. 

Dzięki systemowi Heidelberg Colour Management przestrzeń kolorów wykorzystywana przez system druku cyfrowego Versafire jest dopasowywana do arkusza drukowanego offsetowo. Technologia rastrowania jest identyczna. Otwiera to drzwi dla produkcji hybrydowych, w których np. niestandardowy i spersonalizowany tytuł jest drukowany cyfrowo, a strony z treścią są drukowane przy użyciu offsetu, a nawet w celu włączenia wstępnie zadrukowanych arkuszy offsetowych do produktu końcowego za pomocą Versafire.

Dla drukarń mających dużą liczbę zleceń na druk cyfrowy Heidelberg opracował dodatkową funkcjonalność dla Prinect DFE z nowym trybem produkcji Digital Cluster. Umożliwia on inteligentne zarządzanie zadaniami w grupie dwóch lub więcej maszyn Versafire, połączonych przez Prinect DFE. 

Zintegrowane narzędzie do zarządzania Media Management Tool automatycznie ustawia ponad 200 parametrów maszyny Versafire; dokładna regulacja tych parametrów jest również możliwa w przypadku specjalnych podłoży. Versafire przetwarza szeroką gamę podłoży: od materiałów syntetycznych, teksturowanych i metalizowanych oraz materiałów wstępnie zadrukowanych offsetowo, po specjalne formaty o szerokości do 1260 mm lub krótkie serie niestandardowych opakowań. Ponad 1600 instalacji jest dowodem sukcesu Versafire w profesjonalnym środowisku drukowania. To integralna część naszego portfolio i rozwijający się obszar, który chcemy dalej rozwijać – podsumowuje Rainer Wolf.

Innowacje dla rynku druku etykiet i opakowań

W rozwijającym się sektorze etykiet Heidelberg chce się skoncentrować na kompleksowych rozwiązaniach cyfrowych w arkuszowym druku offsetowym. Firma inicjuje teraz wprowadzanie innowacji i intensyfikuje swoją działalność w tym segmencie.

Wśród prezentowanych innowacji znalazł się Push to Stop – zautomatyzowany łańcuch produkcyjny z nawigacją dzięki inteligentnej sieci i ucyfrowionym procesom opisany już przy okazji rozwiązań dla drukarń akcydensowych.

Nowy system Push to Stop CutStar (światowa premiera) umożliwia nawet o 30 proc. większą prędkość produkcji przy cienkich podłożach.

Dzięki nowemu FoilStar Cure w połączeniu z inną innowacją firmy Heidelberg – systemem suszenia DryStar LED Pro – można uzyskać imponujące metaliczne efekty o wysokim połysku.

Z kolei nowy Speedmaster XL 106-D z tylko jedną jednostką sztancującą ułatwia klientom przejście do sztancowania rotacyjnego.

Producentom opakowań Heidelberg zaoferował zwiększenie ogólnej wydajności druku opakowań dzięki integracji cyfrowej i inteligentnej automatyzacji, do czego mają się przyczynić m.in. zaprezentowane innowacje w maszynach Speedmaster. Heidelberg rozszerza też swoje portfolio w zakresie produkcji opakowań składanych wraz ze swoim partnerem, firmą MK Masterwork.

Światową premierę miała nowa maszyna sztancująca Mastermatrix 106 CSB dla przemysłowej i wielkoseryjnej produkcji opakowań. Nowe funkcje i opcje dodano także do każdej ze składarko-sklejarek MK Masterwork Diana. Na 2021 rok zapowiedziano natomiast system Prinect Business Manager Packaging MIS, zapewniający w pełni zintegrowany przepływ pracy.

Zdaniem dyrektora generalnego firmy Heidelberg, Rainera Hundsdörfera, koncepcja wirtualnego Tygodnia Innowacji spełniła wyznaczone cele: Targi będą wymagały zmiany podejścia; uważamy, że w przyszłości imprezy targowe będą wyglądać inaczej. Bardzo wcześnie przeszliśmy na nowe formy komunikacji z naszymi klientami, przy czym możemy ich obsługiwać znacznie lepiej niż konkurencja.

Rainer Hundsdörfer wyraził też optymizm co do kondycji finansowej przedsiębiorstwa: Będziemy silniejsi po kryzysie niż przed kryzysem. Heidelberg nie będzie potrzebował wsparcia ze strony państwa, możemy poradzić sobie samodzielnie, bez żadnych ograniczeń. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć trwałą rentowność. Powinno to nastąpić w 2023 roku z EBITDA na poziomie 10 proc.

Hundsdörfer jest przekonany, że firma osiągnęła stabilność finansową i konsekwentnie umacnia swoją pozycję dzięki solidnej podstawowej działalności, krokom ku nowym obszarom takim jak elektroniczne punkty ładowania i drukowana elektronika, a także ograniczeniu kosztów do minimum. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>