Horizon stawia na automatyzację
23 lis 2020 11:17

Nowe rozwiązania firmy Horizon charakteryzują się wysokim poziomem automatyzacji odpowiadając na potrzeby w zakresie krótszych serii i integracji z liniami druku. Drukarnie wykazują rosnące zainteresowanie automatyczną technologią drukowania i wykańczania, o czym świadczy między innymi popularność wydarzenia Horizon Smart Factory.

Podczas trwającego tydzień wydarzenia odbywały się prezentacje przedstawiające szeroką gamę technologii znajdujących się w portfolio firmy Horizon, jak również produkty, które są nowe na rynku i miały zostać wprowadzone na targach drupa.  Ważną część pokazu stanowiły rozwiązania promujące automatyzację i wskazujące kierunek, w jakim będą ewoluować potrzeby drukarń, jeśli rekrutacja stanie się trudniejsza i konieczne będzie ograniczenie liczby pracowników, chociażby z powodu COVID.

W centrum uwagi znalazła się w pełni zautomatyzowana składarka AFV566 FKT, która przenosi wersję znanej już klientom maszyny AFC na wyższy poziom. W tym rozwiązaniu operator nie ma potrzeby ręcznej interwencji, nawet ustawiania szczelin między rolkami. Wszystkim steruje się za pomocą ekranu dotykowego i danych pobieranych z sieci kontroli produkcji w chmurze Horizon ICE. Ustawienie folderu B2 dla następnej pracy to kwestia naciśnięcia kilku ikon i przycisku tak/nie. Praca staje się o 20 proc. szybsza niż w przypadku poprzedniej maszyny, co przekłada się na znaczną oszczędność przy wykonywaniu setek krótkich zleceń dziennie.

Zastosowane w tym przypadku usprawnienia to konsekwencja wdrożenia systemów uczących się (AI). Dzięki nim istnieje możliwość zwiększenia dokładności działania poprzez eksplorację dużych zbiorów danych gromadzonych w miarę wzrostu liczby maszyn połączonych z chmurą. Rozwiązanie jest w stanie wyeliminować różnice między jakością i sposobem pracy poszczególnych operatorów, którzy popełniają błędy.

Horizon zaprezentował również StitchLiner MkV, nową maszynę, która rozszerza możliwości rozwiązań już obecnych w portfolio Horizon takich jak popularny StitchLiner MkIII. Nowy model ma na celu realizację procesu druku atramentowego z opcją ciągłego podawania, z wykorzystaniem jednostki odwijającej, której dostawcą jest firma Hunkeler.

Jednostka pomostowa, która może obsługiwać szeroką gamę zapasów z dużą prędkością, przenosi każdy arkusz przez koło tnące, aby zgromadzić złożone arkusze. Następnie książka jest przesuwana do przodu, w razie potrzeby dodawana jest okładka, w dalszej kolejności jest zszywana i przycinana w tradycyjny sposób.

W StitchLiner MkIII arkusze są gromadzone przed nacinaniem i składaniem, ale są one podawane z cyfrowego podajnika lub pojemników zbiorczych. MkV jest całkowicie cyfrowy, dzięki czemu jest w stanie na bieżąco wytwarzać produkty o zmiennej paginacji, a korzystając z weryfikacji za pomocą pięciu kamer inspekcyjnych, jest w stanie tworzyć spersonalizowane broszury. Kody kreskowe służą między innymi do upewnienia się, że okładka pasuje do książki.

Firma Horizon zapowiedziała już wprowadzenie modelu BQ500 – ujawniono szczegóły dotyczące automatycznego podawania bloków książek oraz jednostek, które mogą pracować w linii lub samodzielnie.

Drugim nowym produktem w ofercie jest wykrawarka rotacyjna RDN 4055. Rozwiązanie posiada nowy separator i jednostkę układającą na końcu, aby umożliwić jednemu operatorowi podawanie, uruchamianie i rozładowywanie nakładu. System pozwoli na zestawienie 36 wizytówek na arkuszu zamiast 30, co oznacza 20 proc. zysk, czyli w praktyce  do wydrukowania pakietu 250 wizytówek trzeba będzie wykorzystać jedynie 7 zamiast 9 arkuszy.

Jak zapewnia producent, automatyczne rozwiązania otwierają firmie drogę na przyszłość, pozwalając eliminować błędy wynikające z pracy manualnej, a tym samym optymalizując procesy produkcyjne na dużą skalę. Kolejne produkty mają kontynuować ten kierunek.

Na podstawie Print Business opracowała BZ

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>