Technologia pomoże zorganizować miejsca pracy przyszłości
24 lis 2020 11:21

Niemal co czwarty pracownik w Polsce skorzystał już z możliwości przejścia na pracę zdalną; najwięcej w branżach dotyczących technologii informatycznych, gdzie wskaźnik ten wyniósł niemal 70 proc. Jak zauważają eksperci Canon w najnowszym raporcie „Future Workspace”, sytuacja na rynku pracy w nagłym trybie wymusiła zmiany, do których prawdopodobnie dochodziłoby stopniowo przez wiele lat. To powoduje, że dużo firm może stanąć przed wyzwaniami dotychczas zupełnie im nieznanymi.

Przeanalizowaliśmy modele pracy oraz wyzwania, przed którymi stanęło wiele branż. Wiemy, że obecna sytuacja jest trudna, jednak trzeba powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom: nie ma się czego obawiać – mówi Dariusz Szwed, MPS business development manager w Canon Polska. – Nowoczesna technologia wyraźnie wpływa na jakość i uproszczenie zarówno klasycznej pracy w biurze, jak i pracy zdalnej. W dzisiejszych czasach słowo klucz to „elastyczność”, bo rynek oferuje pracownikom coraz więcej systemów pracy.

Ekspert przypomina, że dziś niemal wszystkie zadania możemy wykonać na odległość, bez konieczności wizyty w biurze. Pojawiają się jednak dodatkowe wyzwania, takie jak np. potrzeba spójnego zarządzania wspólnymi danymi, gdy każdy z pracowników znajduje się w innym miejscu, czy konieczność sprostania wyśrubowanym normom z zakresu ochrony danych osobowych. Kluczową kwestią jest również cyberbezpieczeństwo.  Wskutek postępującej decentralizacji trybu pracy dokumenty i dane zaczynają funkcjonować poza siecią przedsiębiorstwa i łatwo mogą wymknąć się spod kontroli – mówi Dariusz Szwed. A wtedy łatwo zarówno o konflikt z prawem, jak i o atak cyberprzestępców.

Jak w łatwy sposób poradzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami zmiana dotychczasowego trybu pracy? Canon w wydanym właśnie raporcie „Future Workspace” przekonuje, że niezależnie od konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa niezwykle przydatne są nowoczesne technologie, które ułatwiają zarządzanie informacjami. Chodzi m.in. o takie rozwiązania jak automatyzacja obiegu dokumentów czy inteligentne pozyskiwanie danych. Ogromne uproszczenie codziennej pracy biurowej mogą też stanowić rozwiązania czysto techniczne. Eksperci wymieniają tu np. dwustronne drukowanie i skanowanie czy programowalne przyciski skanowania, które zapisują ustawienia dla powtarzających się rodzajów dokumentów.

Pełen raport na temat środowiska pracy przyszłości, który analizuje obecne wyzwania w tworzeniu miejsc pracy, a także przedstawia konkretne porady dla firm, jest do pobrania bezpłatnie tutaj:  https://www.canon.pl/business/insights/articles/future-workspace-guide/

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon

 

 

 

 

 

cript>