Antybakteryjna ochrona powierzchni foliowanych
30 lis 2020 15:53

W czasach, gdy ochrona przed bakteriami i wirusami stała się tak istotnym wyzwaniem dla nas wszystkich, firmy prześcigają się w nowych rozwiązaniach, które taką ochronę są w stanie zagwarantować. Na rynku poligraficznym dostępne są już rozwiązania przeciwbakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe czy nawet przeciwwirusowe, chroniące produkty drukowane. Jednym z nich jest gama folii Bacterstop marki Derprosa, którą laminowane jest grudniowe wydanie miesięcznika „Poligrafika”.

Marka Derprosa wprowadziła na rynek gamę folii Bacterstop na długo przed pandemią. Jest to produkt dostępny w wersji do laminowania na mokro i na gorąco, z wykończeniem błyszczącym lub matowym. Folie te, teraz bardziej niż kiedykolwiek, cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. 

Bezpieczeństwo i higiena

Folia Derprosa Bacterstop, podobnie jak wszelkiego rodzaju żele i inne środki higieny osobistej lub czyszczące o właściwościach antybakteryjnych, oferuje zwiększenie bezpieczeństwa i higieny używanych produktów. Istnieje pewna dezorientacja wśród klientów odnośnie do tych właściwości, a informacje przekazywane przez różnych producentów niestety często mogą wprowadzać konsumenta w błąd – zauważa Amanda Chreptowicz, regionalna szefowa sprzedaży marki Derprosa. – Jest bowiem różnica między środkami przeciwdrobnoustrojowymi i antybakteryjnymi, warunkująca zakres ich działania. Działanie przeciwdrobnoustrojowe hamuje wzrost szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i pleśnie, czyli praktycznie wszystkich żywych mikroorganizmów. Powłoki antybakteryjne natomiast hamują konkretnie wzrost bakterii. Folie Derprosa Bacterstop narodziły się wiele lat przed wybuchem pandemii i były ukierunkowane przede wszystkim na bakterie, dlatego też nazwaliśmy je w ten sposób. Okazały się bardzo skuteczne w zabijaniu niektórych ich rodzajów na swojej powierzchni i zapobieganiu ich rozmnażaniu: w szczególności szczepów Escherichia Coli i Staphylococcus Aureus ze skutecznością powyżej 99 procent! Czy to jednak oznacza, że Bacterstop zabija tylko te dwa rodzaje bakterii? Nie. Oznacza to, że możemy certyfikować (co zresztą robimy), że eliminujemy 99,9 procent tych bakterii, które mają kontakt z powierzchnią folii. To jest nasza gwarancja.

Bacterstop nie jest powłoką antybakteryjną na powierzchni zwykłej folii błyszczącej czy matowej; posiada właściwości antybakteryjne niejako „wbudowane” w folię, co oznacza, że nie zmywa się w procesie czyszczenia. Jej właściwości optyczne i mechaniczne są takie same jak standardowej folii do laminowania BOPP z połyskiem i matem. Taghleef gwarantuje właściwości antybakteryjne przez cały okres użytkowania produktu. 

Profilaktyka i ochrona

Należy zauważyć, że większość produktów antybakteryjnych na rynku może zabijać bakterie, ale nie ma właściwości przeciwwirusowych, więc nie może zabić koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 lub innych wirusów – dodaje Amanda Chreptowicz. – Niemniej uważamy, że Bacterstop ma szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe, dlatego prowadzimy dalsze wewnętrzne badania, aby przetestować i udowodnić właściwości tej folii przeciwko różnym drobnoustrojom i wirusom. Powiedziano nam, aby myć i dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos maseczkami, zachowywać dystans. Nic z tego nie zabija COVID-19, ale stosujemy się do tych zasad, ponieważ zwiększa to poziom profilaktyki i zmniejsza narażenie na działanie bakterii i wirusów. Dlaczego nie chronić laminowanej powierzchni – a więc i nas samych – tak wielu produktów, których dotykamy na co dzień: książek, różnych opakowań kartonowych, drukowanych nośników, kart menu itp.? Folia Derprosa Bacterstop jest produktem w pełni bezpiecznym, a zapewniana przez nią ochrona opiera się na technologii, która od dziesięcioleci sprawdza się w wielu innych branżach i zastosowaniach. Folie Bacterstop są szeroko stosowane w grafice, opakowaniach giętkich i etykietach. Przykładami popularnych zastosowań są także okładki książek dla dzieci, drukowane menu w restauracjach lub szpitalach, karty bezpieczeństwa w samolotach itp.  AN

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>