Premiera etykiet ACTEGA Signite
17 cze 2021 09:50

ACTEGA, producent specjalistycznych powłok, tuszy, klejów i mas uszczelniających dla przemysłu poligraficznego i opakowaniowego, wprowadza na rynek Signite – przełomowe rozwiązanie zdobnicze zaprojektowane w celu redukcji zużycia materiałów w produkcji etykiet.

W zależności od projektu technologia może obecnie zmniejszyć ilość odpadów etykiet o ponad 50 proc. w porównaniu z tradycyjną etykietą samoprzylepną. Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu matrycy etykiety, zmniejszeniu grubość zdobienia do około jednej trzeciej grubości typowej przezroczystej etykiety samoprzylepnej.

Co więcej, z dekoracjami Signite, które mają znacznie mniejszą masę materiału niż alternatywne metody, takie jak etykiety samoprzylepne i rękawy termokurczliwe, nowatorska alternatywa wydaje się bardziej dostosowana do obecnych procesów recyklingu. Rozwijające się programy ponownego wykorzystania opakowań prowadzone przez markę zaczynają dominować nad szkłem jednorazowego użytku.

Przełomowe rozwiązanie zdobnicze Signite stanowi atrakcyjną alternatywę dla etykiet „bez etykiety”, przenosząc obraz i towarzyszące mu wrażenia estetyczne bezpośrednio na opakowanie. Obecnie dekoracje są wytwarzane przy użyciu procesów fleksodruku lub hybrydowego druku cyfrowego, przebiegających ze standardowymi prędkościami druku wąskowstęgowego.

Aplikacja tego rodzaju alternatywnej etykiety na opakowanie wymaga specjalnie zaprojektowanych do tego celu odmian urządzeń do etykietowania wrażliwego na nacisk. Pierwsze aplikatory liniowe Signite wprowadzone na rynek są przeznaczone do sztywnych cylindrycznych pojemników o niższych prędkościach przerobowych. Kolejne projekty systemów, które są na różnych etapach opracowywania prototypów, będą dotyczyć pojemników aluminiowych i asymetrycznych, a także pojemników cienkościennych. Wydajne maszyny aplikacyjne Signite i odpowiadające im podłoża do dekoracji są planowane jako nieodłączna część oferty i przewiduje się, że w 2022 r. wejdą w fazę prototypowania.

Obecnie firmy zajmujące pozycję lidera w zakresie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, mając ambitne cele co do redukcji odpadów, dążą do zwiększenia wydajności oraz skali recyklingu – wyjaśnia Anthony Carignano, dyrektor techniczny ds. marketingu Signite, ACTEGA.

Signite oferuje tym markom najlepszą możliwą szansę na spełnienie wszystkich tych celów. To rozwiązanie naprawdę zmienia zasady gry, ponieważ żadna inna technologia nie zapewnia redukcji odpadów z tworzyw sztucznych na taką skalę. Ponadto, w miarę rozwoju rozwiązania i jego kompatybilności z innymi procesami produkcyjnymi, takimi jak cyfrowy druk atramentowy, wpływ na branżę, a ostatecznie na środowisko, będzie tylko nabierał większego znaczenia. – dodaje Carignano.

Signite zapowiada się jako pionierskie rozwiązanie dla wielu sektorów rynku i ma na celu wspieranie w przyszłości produkcji wielkoseryjnej wymaganej przez znane marki. Obecnie rozwiązanie wydaje się idealne dla dekoratorów kontraktowych działających na małą skalę i właścicieli marek specjalistycznych, którzy poszukują istotnego wyróżnika, chcąc wzmocnić przewagę konkurencyjną.

W pierwszej fazie wprowadzania technologii mocno i wyraźnie koncentrujemy się na rozwijaniu rozwiązania dla sektora opakowań szklanych. Odbiorcami końcowymi, którzy początkowo skorzystają z tego rozwiązania, będą zatem producenci rzemieślniczych alkoholi destylowanych, produktów winiarskich, specjalistycznej żywności i napojów bezalkoholowych, naturalnych produktów farmaceutycznych oraz szkła domowego używanego np. do produkcji świec. Kilku klientów już testuje aplikacje na szklanych pojemnikach, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy przewidujemy dodatkowe wersje technologii przeznaczone dla sztywnych pojemników PET i aluminiowych puszek na napoje. Spodziewamy się, że popyt na to rozwiązanie przyspieszy jego sukces i powszechnienie je w całej branży ” - mówi Carignano.

Thorsten Kröller, prezes ACTEGA, podsumowuje: To ekscytujący czas dla ACTEGA i całej branży. Opracowujemy i wprowadzamy na rynek rozwiązanie, które pomaga właścicielom marek osiągnąć ich cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także osiągnąć wyjątkową estetykę etykiet premium. Chociaż przed nami długa droga Signite już teraz stanowi kamień milowy na mapie drogowej zrównoważonego rozwoju firmy ACTEGA.

Opracowano na podstawie informacji firmy ACTEGA

cript>